Objawienie

"Historia przede wszystkim, inteligentna konstrukcja, szczypta humoru i nieco podróży. Można by powiedzieć, że ta powieść wyskoczyła z głowy Umberto Eco!" "Le Figaro" Tajemnicza relikwia, której naukowcy nie potrafią wyjaśnić; cud, który zdarzył się w XVI wieku; świadek objawienia, którego kanonizację ktoś chce wstrzymać" Objawienie to książka utrzymana w konwencji "dan-brownowskich" powieści osnutych wokół historii i tajemnic Watykanu, ale została napisana przed Kodem Leonarda da Vinci (2001). Modne i popularne połączenie historycznych faktów i wydarzeń z literacką hipotezą i domysłem oraz intrygą kryminalną. 12 grudnia 1531 r. Matka Boska z Gwadelupy objawia się biednemu Indianinowi azteckiemu, Juanowi Diego, a jej obraz utrwala się na jego tunice. Czterysta lat później Watykan prowadzi proces kanonizacyjny Indianina, co stanowi temat wewnętrzych polemik w łonie kościoła. Źródłem ekscytacji jest sprawiająca wrażenie cudownej indiańska szata: oczy wizerunku Matki Boskiej zdają się być żywe. Watykański wysłannik, kardynał Damiano Fabiani pojawia się w gabinecie znanej okulistki, Nathalie Krantz i zleca jej przeprowadzenie naukowej ekspertyzy tuniki. Badanie prowadzone przez tę ateistkę i Żydówkę z pochodzenia, zdaje się dowodzić prawdziwości cudu. Papież Jan Paweł II decyduje (2002 r.) o kanonizacji Juana Diego. Pikantna i sensacyjna fabuła tej powieści nawiązuje do autentycznych wydarzeń i faktów. Opisywana w powieści tunika od początku XX wieku jest przedmiotem wielu badań naukowych prowadzonych przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Do tej pory żaden z badających tunikę światowej sławy naukowców nie potrafił rozwiązać zagadki jej powstania, jak również tajemnicy ukrytej w oczach Madonny. "Włókna z tuniki nie zawierają żadnego znanego barwnika pochodzenia mineralnego, roślinnego, zwierzęcego lub syntetycznego" - prof. Richard Kuhn, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii, 1936 "Obraz nosi wszelkie znamiona fotografii'" eksperci z Kodaka, 1963 "Zdjęcia w podczerwieni nie uwidoczniły żadnych śladów pędzla ani kleju" biofizycy P. Callaghan i J. Smith, 1979 Didier van Cauwalaert (ur.1960r.) "bestsellerowy pisarz francuski, dramaturg, scenarzysta, twórca komiksów" Laureat Nagrody Goncourtów (za powieść Un aller simple, 1994) i wielu innych wyróżnień literackich oraz teatralnych. Wyborna lektura dla miłośników sensacji, intrygi i tajemnicy. Książka została nagrodzona na Festival Science Frontieres. Ciekawy głos w literackiej dyskusji na temat współczesnego kryzysu wiary i religijności. Autor stawia także istotne i aktualne pytanie o rolę nauki w życiu człowieka.

Informacje dodatkowe o Objawienie:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: b.d
ISBN: 83-08-03824-7

Kup książkę Objawienie

Objawienie - opinie o książce

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2015-12-05,

Czytając "Objawienie" dałam się zabrać w podróż do Meksyku. Odbyłam ją razem z bohaterką – znaną w Paryżu okulistką – której zadaniem było zmierzyć się z oczami Najświętszej Marii Panny w odbitym w 1531 roku na szacie Juana Diego jej obrazie.

Juan Diego ma być kanonizowany, ale jak się okazuje, bardzo tego nie chce, więc robi wszystko – oczywiście w sobie tylko właściwy sposób – co możliwe, by Nathalie Krenz, córka żydówki i katolika, a z wyboru ateistka, swą diagnozą mu pomogła. Staje się jednak inaczej, a on niechcący przyczynia się do tego, że Nathalie prawdopodobnie powróci do swych marzeń sprzed czasu, gdy zaczęła zajmować się głównie zarabianiem pieniędzy.

Powieść jest wielowątkowa. Jej główny temat to podjęcie przez dostojnika z Watykanu próby zaprzeczenia cudowności obrazu Matki Boskiej z Guadalupe, a co za tym idzie – niedopuszczenia do kanonizacji Juana Diego, ale jest w niej i romans, który być może ma szansę dobrze się zakończyć (jednak nie w Paryżu, a w Meksyku), i miasto Meksyk nieco jakby od podszewki, a także tajemnice Watykanu.

Fabuła ciekawie skonstruowana, temat interesująco zaprezentowany, a przy tym finał zaskakujący. Czytałam "Objawienie" z dużą przyjemnością, przy okazji nabywając trochę różnej wiedzy. To lektura, przy której można się świetnie zrelaksować – i ja to robiłam wieczorami.

Powrót Mesjasza
Didier van Cauwelaert0
Okładka ksiązki - Powrót Mesjasza

Jimmy to skromny czyściciel basenów, który dowiaduje się, że jest klonem Chrystusa. Początkowo sceptyczny wobec tej informacji, z czasem zaczyna wierzyć...

Obsesje
Didier van Cauwelaert 0
Okładka ksiązki - Obsesje

Wyborna lektura dla miłośników sensacji, intrygi i tajemnicy.Opowieści zawarte w książce (Jest pan moim tematem, Przyciąganie i Pani domu) dotyczą członków...