Oczy Marzanny M.

Kamila, Magda, Ramona i Julia, dawne koleżanki z jednej klasy, od ukończenia szkoły spotykają się regularnie co pięć lat, zawsze pod koniec sierpnia i zawsze w domu Julii. Ich spotkania zawsze też są do siebie podobne. Życie każdej z nich, od dawna uporządkowane, toczy się zgodnie z planem.

Ale tym razem spotkanie jest pełne niespodzianek. Pada nawet brzemienny w skutki strzał. Śledztwa - to oficjalne i te, które każda z bohaterek prowadzi sama dla siebie - są pretekstem do pokazania czterech bogatych, odrębnych, a jednak połączonych ze sobą światów. Jakie błędy popełniły przyjaciółki, że teraz jedyną pewną rzeczą jest niepewność wszystkiego? I czy na pewno chcą znać odpowiedź na to pytanie?

Informacje dodatkowe o Oczy Marzanny M.:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2008-05-01
ISBN: 978-83-7469-749-1

Kup książkę Oczy Marzanny M.

Oczy Marzanny M. - opinie o książce

Avatar użytkownika - Shi4
Shi4
Przeczytane:2017-05-22, Ocena: 4, Przeczytałam, 250 ksiażek w 2017 roku, Miałam, Obyczajowe,
Na samym początku książki miałam wrażenie, że czytam kryminał. Podczas spotkania organizowanego co pięć lat od zakończenia szkoły, jedna z czterech przyjaciółek zostaje postrzelona. Nieprzytomna trafia do szpitala, co skłąnia pozostałe do refleksji nad swoim życiem. Dowiadują się o sobie wiele nowego... Im dalej, tym wątek kryminalny odsuwa się na drugi plan. A szkoda, jak dla mnie ksiażka na tym traci. Chociaż w czytaniu jest szybka i przyjemna, momentami wynurzenia bohaterek nudziły mnie.
Avatar użytkownika - danonk
danonk
Przeczytane:2015-01-31, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015, polskie czytanie,
To mój pierwszy kontakt z twórczością p. Gałuszko. I jak dla mnie bardzo udany. Kobieca powieść, ale pozbawiona "łopatologicznych" treści i postaci. Cztery przyjaciółki Julia, Magda, Kamila i Ramona co pięć lat spotykają się w domu Julii. Spędzają ze sobą weekend, podczas którego opowiadają o swoich idealnych mężach i dzieciach. Podczas jednego ze spotkań pada strzał, Julia zostaje ranna. Zapada w śpiączkę. Czas oczekiwania na wybudzenie sprzyja poznaniu prawdziwych historii dziewczyn. Bardzo dobrze opowiedziana historia, bez zbędnego patosu z ciekawymi postaciami.
Avatar użytkownika - papetka
papetka
Przeczytane:2018-02-10, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2018,

Czy przyjaźń może przetrwać sporadyczne kontakty przeplatane spotkaniami weekendowymi co pięć lat? Czy łatwo jest się przyznać do prowadzenia niezbyt idealnego życia? Kim jest Borys Berg i tytułowa Marzanna M.? Na te i na podobne pytania odpowiedź można znaleźć na kartach powieści Grażyny Jeromin - Gałuszki.
Pięć lat minęło i cztery przyjaciółki spotykają się w bliżej nieokreślonym miasteczku N. u Julii. Jest to tradycja, którą kontynuują od dnia otrzymania świadectw maturalnych. Tym razem jednak spotkanie to ma bardzo dramatyczny przebieg. Julia ociera się o śmierć, gdy ktoś wieczorem strzela do niej. Długo pozostaje w śpiączce. Przyjaciółki przedłużają swój pobyt w N., a czas oczekiwania na wybudzenie się Julii przeznaczają na szczerą rozmowę. Dowiadują się z niej, że podczas kolejnych spotkań koloryzowały opowieści o swoim życiu, bo nie chciały się przyznać, że nie było ono takie, jakie w młodości sobie wymarzyły. To co spotkało Julię uświadomiło im, że życie jest kruche, a przyjaźń opiera się na szczerości i wsparciu. To tragiczne wydarzenie sprawiło, że wreszcie po latach, otworzyły się na siebie i wreszcie poczuły się ze sobą dobrze.

„Oczy Marzanny M.” to pierwsza książka Pani Jeromin-Gałuszki jaką miałam przyjemność przeczytać. Jest to typowo kobieca powieść obyczajowa z wątkiem kryminalnym w tle. Cztery szkolne przyjaciółki dobiegające czterdziestki co pięć  lat organizują sobie wspólny zlot w ostatni weekend sierpnia. Spotykają się u Julii, w bliżej nieokreślonym miasteczku N., gdzie kiedyś razem dorastały i chodziły do szkoły. Magda, Kamila i Ramona mają dziś swoje sprawy, ale tak naprawdę żadna z nich nie jest zadowolona z tego, jak potoczyło się jej życie. Kobiety pod maską beztroski i dobrego humoru skrywają frustracje i niepowodzenia. Kiedy podczas spotkania pada nagle strzał i kula trafia Julię, jej przyjaciółki przedłużają swój pobyt w N., aby zatroszczyć się o koleżankę. Rozpoczyna się policyjne śledztwo mające na celu odnalezienie sprawcy, a kobiety w przypływie szczerości przyznają się przed sobą do wielu skrywanych wcześniej niepowodzeń i codziennych trosk. Okazuje się, że pozornie sielankowe życie Magdy, Kamili, Ramony i Julii tak naprawdę dalekie jest od ideału, a ich „szczęśliwe” dotąd związki właściwie przestały już istnieć. Jaki związek z czterema bohaterkami ma tajemnicza Marzanna M.? Czy Borys – przyjaciel Julii z wczesnego dzieciństwa jest dla niej tylko przyjacielem? Kto oddał niespodziewany strzał?

Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź w książce, która dla mnie okazała się intrygującą historią. Niestety jednak sam aspekt sensacyjny ginie, chowa się, za pozostałymi wydarzeniami i osoby szukające kryminalnych wrażeń mogą się rozczarować. Drażniły mnie również pozy bohaterek, które ze swoją naiwnością i łatwowiernością zupełnie nie pasowały do dorosłego, niemal czterdziestoletniego wieku. Podobała mi się natomiast metamorfoza każdej z przyjaciółek, które w  pewnym momencie zaczynają dostrzegać błędy dotychczasowego postępowania i decydują się zmienić swoje życie. A zatem przeczytajcie i oceńcie sami.

Avatar użytkownika - KKS
KKS
Przeczytane:2016-07-19, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Avatar użytkownika - jolantasatko
jolantasatko
Przeczytane:2016-07-16, Ocena: 5, Przeczytałam, 2016,
Avatar użytkownika - lusiast
lusiast
Przeczytane:2015-09-29, Ocena: 6, Przeczytałam, 2015, 52 książki - 2015, Obyczajowe,
Stary kuferek
Grażyna Jeromin-Gałuszka0
Okładka ksiązki - Stary kuferek

Ostatni tom barwnej, pełnej emocji historii rodu Konarskich i Bogdanowiczów. Dwieście lat temu dziedzic Andrzej Konarski podarował swej młodszej siostrze...

Bardzo długie przebudzenie
Grażyna Jeromin-Gałuszka0
Okładka ksiązki - Bardzo długie przebudzenie

W prywatnej klinice psychiatrycznej operatywnego doktora Bargiela spotyka się niezwykła trójka pacjentów: ekscentryczna pisarka Aurelia,...