Odkrycie Machu Picchu

„Odkrycie Machu Picchu” stanowi wyjątkowo bogaty zbiór informacji o niezwykłym miejscu ruin inkaskiego sanktuarium, których odkrycie 100 lat temu przez Hirama Binghama i niemal nieustannie trwające badania do dzisiaj nie przyniosły odpowiedzi na wiele pytań dotyczących historii Inków.

Układ teksu ma poniekąd formę przewodnika, przydatnego dla turystów, podróżników i wszystkich Czytelników zainteresowanych Machu Picchu oraz tematyką inkaską. Na tle popularnych wydawnictw niniejszą publikację wyróżnia znacznie szerszy zakres analizowanych aspektów historycznych i archeologicznych.

Jacek Walczak - łodzianin z urodzenia, z wyboru zakopiańczyk. Z wykształcenia inżynier, z zamiłowania podróżnik i historyk zafascynowany kulturami prekolumbijskimi w Ameryce. Taternik, przewodnik, pilot wycieczek i fotograf. Większą część roku spędza wędrując po całym świecie ale najczęściej odwiedza kraje Ameryki Łacińskiej. Autor książek: „Inkowie i tajemnica Machu Picchu” (2003), „Aztekowie i tajemnica kalendarza” (2006), „Obrazki z przygody” (2008), a także licznych artykułów w polskiej prasie.

Informacje dodatkowe o Odkrycie Machu Picchu:

Kup książkę Odkrycie Machu Picchu

Odkrycie Machu Picchu - opinie o książce

Avatar użytkownika - zuzankawes
zuzankawes
Przeczytane:2013-01-26, Ocena: 5, Przeczytałam, czytam regularnie w 2013 roku, Mam,

Tajemnice Dzieci Słońca

Góral z krwi i kości, zakopiański przewodnik po Peru, szczególnie znający się na Machu Picchu, zafascynowany kulturami prekolumbijskimi w Ameryce, fotograf i pilot wycieczek. Tak w kilku słowach określić można Jacka Walczaka, autora książki „Odkrycie Machu Picchu”. Ale to zaledwie namiastka tego, co można o nim powiedzieć. Z połączenia kilku jego pasji powstała wzmiankowana już książka „Odkrycie Machu Picchu”, bogate źródło wiedzy i ciekawostek na temat Inków i ich kultury.

Machu Picchu w wydaniu Jacka Walczaka, to nie tylko ruiny najlepiej zachowanego miasta Dzieci Słońca. To przede wszystkim ludzie i ich dzień powszedni. Ich obyczaje, kultura, czy wierzenia absorbują autora, który dzieli się swoją wiedzą z czytelnikami. W pasjonujący sposób snuje opowieść o tajemniczym mieście, kryjącym mnóstwo nierozwiązanych do dziś zagadek, spędzających sen z powiek badaczom.

Jacek Walczak rozpoczyna swoją wędrówkę po Machu Picchu od odkrywcy ruin miasta i jego ekspedycji, Hirama Binghama. Książka opowiada o dokonaniach jego ekipy, dając czytelnikowi bogate informacje o mieście, szeroko uwzględniając aspekty archeologiczny i historyczny.

„Odkrycie Machu Picchu” to jednak coś więcej niż tylko historia związana z ekspedycjami Binghama. To przede wszystkim prawdziwa gratka dla miłośników historii cywilizacji prekolumbijskich, choć zapewne książką nie pogardzi też czytelnik - globtroter. Dla tego drugiego, książka stanowić może swego rodzaju przewodnik po mieście, z mnóstwem ciekawostek, olbrzymią porcją informacji i sprostowań na temat chociażby wierzeń, mitów czy samej przeszłości Inków. W książce Walczaka znajdziemy informacje, jakie usłyszeć można będąc w Machu Picchu od przewodników. A by jeszcze bardziej przybliżyć to miejsce, pokuszono się o dodanie fotografii, dokumentujących i unaoczniających jego piękno.

Szkoda tylko, że wydawnictwo nie postarało się o ładniejsze wydanie książki, na lepszym papierze, na którym zdjęcia wyglądałyby korzystniej, podnosząc jakość książki.

Mam też zastrzeżenia co do czcionki użytej w tytule na okładce. Nie jest to najszczęśliwszy wybór, bo zamiast Machu Picchu odczytać można w pierwszym momencie Machli Picchli, cokolwiek miałoby to oznaczać. Są to w każdym razie jedyne moje negatywne uwagi do książki. O reszcie mogę mówić wyłącznie w superlatywach. Jeśli więc fascynuje was kultura górali andyjskich, koniecznie sięgnijcie po książkę Jacka Walczaka.

Aztekowie i tajemnica kalendarza
Jacek Walczak0
Okładka ksiązki - Aztekowie i tajemnica kalendarza

Ciekawa, napisana w przystępny sposób opowieść o imperium Azteków, podbitym przez Cortesa w XVI wieku i wciąż skrywającym wiele tajemnic. Autor korzysta...