Ofiara

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2014-06-04

NOWA KSIĄŻKA FRANCUSKIEGO MISTRZA KRYMINAŁU, autora, który nie lubi happy endów i pisze tylko takie książki, które chciałby sfilmować Alfred Hitchcock.

Mierzący zaledwie 145 cm wzrostu paryski komisarz Camille Verhoeven jest diabelnie inteligentny, odważny i bezkompromisowy.

Znają go już polscy czytelnicy z poprzedniej powieści Alex. Teraz, dzięki ekranizacji książki, poznają go także miliony widzów.

Reżyserem i producentem jest James B. Harris (Czarna Dalia, Lolita, Ścieżki chwały). Zdjęcia mają zakończyć się jeszcze w 2014 roku.

Cztery lata po tragicznej śmierci żony w życiu komisarza Verhoevena niespodziewanie pojawia się nowa kobieta i nowa miłość.

Niestety, wkrótce zostaje brutalnie pobita, gdy przypadkowo staje się świadkiem napadu rabunkowego.

By móc samodzielnie prowadzić śledztwo, Verhoeven używa podstępu, łamiąc przy tym wszelkie zasady, za co grozi mu komisja dyscyplinarna i usunięcie z policji.

Choć ofiara rozpoznaje sprawców, ich ujęcie wcale nie jest proste. Komisarz ze zdziwieniem odkrywa, że wskazani przestępcy nie są faktycznymi sprawcami, a sama ofiara nie jest osobą, za którą się podaje.

Dlaczego kobieta pojawiła się w życiu komisarza? Jaką rolę odegrała w całej sprawie?

Pierre Lemaitre - francuski pisarz i scenarzysta, mistrz francuskiego kryminału. Jego trzy książki, które ukazały się w Muzie, zdobyły wiele nagród:

"Ślubna suknia" - główna nagroda czytelników Goutte de Sang d'encre, Wiedeń 2019; "Zakładnik" - nagroda za europejski kryminał roku 2010 -Prix du polar européen 2010;  "Alex" - nagroda CWA International Dagger 2013. Pierre Lemaitre został także w 2013 laureatem Nagrody Goncourtów.

Kup książkę Ofiara

Avatar użytkownika - alison2
alison2
Przeczytane:2014-11-23, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Najnowszy kryminał Pierre'a Lemaitre'a, zatytułowany Ofiara to zakończenie trylogii, której głównym bohaterem jest Camille Verhoeven, mierzący zaledwie 145 cm wzrostu paryski komisarz. Polscy czytelnicy mieli już przyjemność poznać drugą część tej serii – Alex. Niestety, nie dane im było poznać części pierwszej, co jest mocno odczuwalne podczas lektury Ofiary. O tym jednak nieco później. Natomiast od razu przestrzegam przed lekturą opisu książki na okładce, który zdradza zdecydowanie za dużo istotnych faktów i w dużym stopniu psuje przyjemność lektury.   Anne Forestier to zupełnie przeciętna kobieta, która za sprawą niekorzystengo zbiegu okoliczności natyka się na bandytów, przymierzających się właśnie do napadu na jubilera w pasażu handlowym. To przypadkowe spotkanie kończy się dla niej bardzo dramatycznie – zostaje brutalnie pobita, niemal skatowana, i tylko cudem unika śmierci. Ponieważ kobieta zdołała przeżyć, jej sprawa nie należy do najbardziej naglących. Prawdopodobnie szybko zostałaby odłożona na półkę, gdyby nie fakt, że właśnie ta kobieta jest nową partnerką komisarza Verhoevena. Sprawa boleśnie przypomina mężczyźnie o tragicznych wydarzeniach z jego przeszłości, tym bardziej więc zależy mu na doprowadzeniu przestępców przed wymiar sprawiedliwości, nawet, jeśli oznacza to złamanie wszelkich zasad obowiązujących w policji. Verhoeven nie ma ...

Opinie o książce - Ofiara

Avatar użytkownika - annazet5
annazet5
Przeczytane:2015-08-19, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2015,
Lemaitre to pisarz doskonały! Wciąga w swoje opowieści od pierwszej strony i nie sposób książki odłożyć, a jeśli zajdzie taka konieczność, nie sposób przestać myśleć o tym, kiedy będzie można ponownie zanurzyć się w świat inspektora Camille'a Verhoevena, który płaci ogromną (najwyższą) cenę jako strażnik francuskiego prawa... Polecam całą trylogię z Verhoevenem w roli głównej. Mam jednak żal do polskiego wydawcy, że nie określił jednoznacznie, w jakiej kolejności należy książki czytać. Pierwszą część wydał jako ostatnią, na dodatek umieścił na jej okładce wprowadzającą w błąd informację "Kolejna część trylogii o bezkompromisowym komisarzu paryskiej policji"... Kupiłam całą trylogię, ułożyłam w kolejności podanej przez wydawcę i ogromnie się rozczarowałam, bo okazało się, że zaczęłam czytać od drugiej części, potem przeczytałam trzecią, a gdy pełna emocji sięgnęłam po ostatnią, okazało się, że to pierwsza... Byłam ogromnie rozczarowana, bo dzięki poprzednim tomom wiedziałam, jak się skończy... Każda część trylogii z całą pewnością pogrywa na nerwach odbiorcy, ponieważ opisy zbrodni są bardzo plastyczne, momentami - jak dla mnie - aż za bardzo... Polecam gorąco trylogię z komisarzem Verhoevenem w roli głównej i podaję poprawną kolejność, według której należy ją czytać: 1. "Koronkowa robota" 2. "Alex" 3. "Ofiara" Lemaitre pisze obecnie najlepsze kryminały i tu całkowicie zgadzam się z Zygmuntem Miłoszewskim, dzięki któremu sięgnęłam po książki tego francuskiego autora :)
Avatar użytkownika - MonikaP
MonikaP
Przeczytane:2015-07-24, Ocena: 5, Przeczytałam, x 52 książki 2015,
Trzecia część cyklu kryminalnego francuskiego autora, który bardzo przypadł mi do gustu. "Ofiara", tak jak wcześniejsze tomy, to dość mocny, brutalny kryminał, trzymający w napięciu do samego końca. Znów życie prywatne komisarza Verhoevena przeplata się z prowadzonym przez niego śledztwem, znów musi naginać przepisy, działać nie do końca legalnie. Znakomita powieść! Polecam!

Ostatnia książka trylogii z komisarzem Verhoevenem znów przeplata wydarzenia z życia osobistego i zawodowego komisarza. W niebezpieczeństwie znajduje się tym razem jego nowa życiowa partnerka. Żeby ją uratować, Camille musi nagiąć wszelkie przepisy, ryzykując całą swoją karierę zawodową. Komisarz jak zwykle okazuje się sprytniejszy, dostrzegając związki dla innych niedostrzegalne.

Avatar użytkownika - anikirax
anikirax
Przeczytane:2018-11-20, Ocena: 3, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - malczes88
malczes88
Przeczytane:2017-10-15, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2017,

Zakończenie trylogii o komisarzu Camillu Verhovenie jest powieścią poświęconą głównie Camille'owi. To on jest tu obecny na każdej prawie karcie i to jego emocje odgrywają tu najważniejszą rolę. Wrzucony w wydarzenia nad którymi kompletnie nie ma kontroli, przerażony możliwością powtórki z historii, kładzie na szalę całe swoje życie, by uratować kobietę, która jako jedyna, po śmierci żony dała mu nadzieję na odrobinę szczęścia.

Anne jest obecna w jego życiu od pół roku. W sumie niewiele o niej wie, liczy się raczej to, że dzięki niej znów poczuł się szczęśliwy. Skrzętnie ukrywa tę znajomość, o której nie mają pojęcia nawet jego współpracownicy. Kiedy Camille dostaje telefon ze szpitala, w którym znalazła się skatowana podczas napadu na jubilera Anne, on postanawia za wszelką cenę dostać tę sprawę. Zaczyna się wyścig z czasem, gdyż napastnik z napadu nadal zagraża życiu kobiety, a Camille zrobi wszystko, by ją ochronić. Jego zachowanie wzbudza niepokój wśród reszty policjantów, gdyż bardzo odbiega od jego normalnego zachowania. Camille kłamie, z nikim nie dzieli się efektami śledztwa i zwyczajnie robi co chce, wykorzystując dostępne mu środki i zaufanie przyjaciół. "Ofiara" to trzy dni szaleństwa, w jakie popada główny bohater, pogoń za cieniem i chwytanie się każdej możliwej metody.

Ta część całkowicie różni się od poprzednich. Narracja jest dosyć chaotyczna, podobnie jak wydarzenia. Czasami miałam przez chwilę problem z rozróżnieniem narratora, gdyż trzecioosobowa narracja nagle zamieniała się w narrację pierwszoosobową, i odwrotnie. Ten chaos odzwierciedla jednak świetnie uczucia, jakie targają komisarzem, jego strach, pośpiech i zdeterminowanie w rozwiązaniu sprawy.

Powieść rozpoczyna się mocnym akcentem a opis brutalnego zmasakrowania Anne zrobił na mnie duże wrażenie. Całość natomiast jest szczerze mówiąc średnia, choć czytało mi się bardzo szybko. Książka wzbudzała we mnie głównie smutek, gdyż od pewnego momentu wiadomo mniej więcej, jak to się skończy dla Camille'a. Autor mocno przykuł moją uwagę, lecz niczym specjalnie mnie nie zaskoczył.

Avatar użytkownika - AlaniemaKota
Przeczytane:2015-04-23, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki - 2015 , Mam,
Pakiet: Koronkowa robota / Alex / Ofiara
Pierre Lemaitre0
Okładka ksiązki - Pakiet: Koronkowa robota / Alex / Ofiara

Cykl kryminałów z komisarzem Camille'em Verhoevenem. "Koronkowa robota" Powieść rozpoczynająca cykl z komisarzem paryskiej policji Camille'em Verhoevenem...

Trzy dni i jedno życie
Pierre Lemaitre0
Okładka ksiązki - Trzy dni i jedno życie

Tajemnicza śmierć sześciolatka wstrząsa społecznością małego francuskiego miasteczka. Jednak ofiarą tej tragedii jest także sam morderca, kilkunastoletni...

Okna z widokiem na Weronę
Hanna Kowalewska