Ognie. Miłość i inne katastrofy

Nowa powieść autorki światowego bestsellera Wyspa

Niszczycielska moc islandzkiego wulkanu i niezwykła siła miłości. Który z żywiołów okaże się potężniejszy?

Trzęsienia ziemi wstrząsają półwyspem Reykjanes. Wulkany ożywają po ośmiu wiekach uśpienia. Nikt nie zna się na tym lepiej niż wulkanolożka Anna Arnardóttir, dyrektorka Wydziału Nauk o Ziemi. Uczona staje przed najważniejszym zadaniem w swojej karierze - zapewnieniem bezpieczeństwa i ochrony mieszkańcom Islandii.

Tymczasem jej z pozoru poukładane, stabilne i szczęśliwe życie wymyka się spod kontroli. Ukochana żona z długoletnim stażem, matka dwójki dzieci, mieszkająca w pięknym domu od pewnego czasu odczuwa nieracjonalny niepokój. Wszystko zmienia jedno zdjęcie. I fotograf, który je wykonał...

Ognie to trzecia powieść Sigrídur Hagalín Björnsdóttir. Jej poprzednie książki, Wyspa i Święte słowo, przyciągnęły uwagę czytelników na całym świecie i zostały przetłumaczone na wiele języków. W najnowszej książce Björnsdóttir w istocie tworzy nowy gatunek, który można nazwać thrillerem geologicznym. To niezwykle intensywna i niepokojąca opowieść o sile natury, która w każdej chwili może przypomnieć nam o sobie, zwłaszcza w obliczu zachodzących zmian klimatycznych. Islandzka pisarka w historię o wulkanach wplata też elementy dramatu rodzinnego, historii miłosnej i dystopii.

To na Islandii może zacząć się proces, którego ludzkość nie zdoła powstrzymać...

,,To opowieść o nieposkromionej sile natury, braku pokory i zahamowań. Björnsdóttir pokazuje, co się dzieje, gdy nauka zaczyna przegrywać z polityką i interesami, oraz jak łatwo narazić na niebezpieczeństwo życie tysięcy osób, gdy w grę wchodzą wielkie pieniądze i władza. To książka o ludziach, którzy mają <<ogień we krwi>> i zdają sobie sprawę, że każdego dnia ich świat może - dosłownie - rozpaść się na kawałki. Bo przecież Islandczycy od zawsze <<siedzą na beczce prochu>> i wiedzą, że wulkany to <<latorośl ziemi>>".

MICHAŁ NOGAŚ

Ognie. Miłość i inne katastrofy - opinie o książce

Avatar użytkownika - kotoksiazka
kotoksiazka
Przeczytane:2021-10-12, Ocena: 3, Przeczytałam, Mam,

Jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością islandzkiej pisarki, chociaż to jej trzecia książka. Poniżej parę słów o książce.

Anna jest geolożką, zajmującą się badaniami nad wulkanami, a zarazem przykładną matką i żoną. Wulkanologia jest jej pasją wczepioną przez ojca, który od najmłodszych lat uczuł ją o sile przyrody. Annie wydawało się, że ta nauka nie ma przed nią tajemnic i potrafi przewidzieć wszystko. Niestety, przytłoczona rutyną dnia codziennego i pod naciskami politycznymi bagatelizuje symptomy wulkanów….

OGNIE to dobrze napisana powieść katastroficzna zawierająca jakżeby bardzo realny scenariusz. Bo czy nie słyszymy o erupcji wulkanów gdzieś na świecie? To po prostu może się stać… Autorka w książce stosuje terminologię wulkanologii i przybliża nam, zwykłym laikom zagadnienia i terminy z geologii. Posługując się przy tym prostym językiem, co nie przytłacza nas informacjami. Pisarka świetnie łączy fakty z historią Anny i tworzy zgrabną całość, która wzbudza naszą ciekawość. Bo tylko z pozoru Anna ma poukładane życie… Gdy na jej drodze staje inny mężczyzna, kobieta jest rozdarta między dotychczasowym życiem, a mocą nowego uczucia. Nie zapominając o wciąż budzącym się wulkanie i wewnętrznych erupcjach. Poprzez przeplatanie losów głównej bohaterki z siłą przyrody odczuwamy niepokój i emocje targające Anną.

Niestety autorka, mając świetny materiał na powieść nie wzbudziła mojego pełnego zaangażowania. Rozdziały ciutkę mi się dłużyły, dopiero pod koniec powieść nabiera rozpędu. Wielka szkoda, bo był bardzo duży potencjał.

Avatar użytkownika - allison
allison
Przeczytane:2021-10-03, Ocena: 5, Przeczytałam,

,,Ognie" to trzecia głośna powieść Sigrí?ur Hagalín Björnsdóttir, islandzkiej pisarki i dziennikarki, autorki bestsellerowych powieści ,,Wyspa" i ,,Święte słowo".
Obie książki podbiły moje czytelnicze serce i zapisały się trwale w pamięci.

Autorka znana jest z bezkompromisowego komentowania społecznych i politycznych problemów.
Bliskie są jej kwestie związane z ekologią i zagrożeniami, jakie niesie współczesna cywilizacja. Tematy te odnajdujemy również w jej nowej książce.

Akcja rozgrywa się w Islandii.
Główna bohaterka i narratorka, Anna, jest uznaną wulkanolożką. Życie Ziemi zna lepiej niż własne. Wielką pasją zaraził ją ojciec, ceniony naukowiec samotnie wychowujący córkę.
Anna jest mężatką. Ma dwoje dzieci. Wiedzie z pozoru szczęśliwe życie.
Wszystko zmienia się, gdy nagle po latach odzywają się podziemne wulkany. Ich potencjalne erupcje zagrażają mieszkańcom wyspy.

Anna, jako dyrektorka Wydziału Nauk o Ziemi, domaga się od władz interwencji i ewakuacji tysięcy ludzi.
Jak reagują politycy?
Nietrudno się domyślić - ładują się gromadnie do samolotu badawczego, opóźniając jego start, lansując się i wystawiając gęby do kamer...
Do niczego dobrego nie może to doprowadzić, zwłaszcza że są i tacy, którzy uważają, iż decyzje Anny mogą odstraszyć turystów i zmniejszyć dochody lokalnych biznesmenów.

Jednocześnie Anna przeżywa małżeński kryzys. Na jej drodze staje dużo młodszy, intrygujący fotograf. Od tej pory ognie budzą się nie tylko pod wyspą...

Powieść Sigrí?ur Hagalín Björnsdóttir czyta się z zainteresowaniem i narastającym niepokojem - podobnie jak jej poprzednie książki.

Autorka zręcznie i prowokująco zestawia świat dzikiej, nieokiełznanej przyrody z naturą człowieka, który jest przecież jej elementem, tyle że najbardziej nieudanym i niebezpiecznym.

Pisarka obnaża też bezlitośnie mechanizmy władzy, głupotę i interesowność małych, pokracznych polityków (brzmi znajomo, prawda?).

Dużym plusem jest na pewno psychologizm postaci - wpływ przeszłości na to, co teraz; skomplikowane relacje między rodzicami i dziećmi, zwłaszcza po przeżyciu traumy.
I to zakończenie - chciałoby się powiedzieć ,,wisienka na torcie" - bo właściwie tak jest, tylko że to bardzo, bardzo gorzka wiśnia.

Język i styl - oszczędne, ale piękne, z wysokiej półki.
,,Ognie" to jest powieść, którą się smakuje jak kroplę miodu. Gryczanego...
Właśnie dlatego POLECAM.

BEATA IGIELSKA

Avatar użytkownika - Fretka
Fretka
Przeczytane:2022-08-17, Ocena: 6, Przeczytałam, Wyzwanie - 52 książki 2022,
Święte słowo
Sigríur Hagalín Björnsdóttir0
Okładka ksiązki - Święte słowo

Świat bez pisma? Jest bliżej, niż się zdaje... Najmocniejszy głos literackiej Islandii i nowa powieść autorki bestsellerowej Wyspy Historia niezwykłego...