Ojciec, czyli o Pieronku

Wydawnictwo: MG
Data wydania: 2018-09-26
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

"Biskup Tadeusz Pieronek - wyrazisty Sekretarz Generalny Episkopatu Polski, bezkompromisowy kapłan w czasach trudnych pytań o konstytucję, Unię Europejską, czy miejsce kościoła w demokracji. Z bagażem wojennych i PRL-owskich przeżyć. Kim jest i czy aby nie patrzymy na niego tylko przez pryzmat pojedynczych wypowiedzi?

Jaki wpływ na historię tego Biskupa z Żywiecczyzny, urodzonego w 1934 roku miało pochodzenie, rodzina, Sobór Watykański II? Jaki wpływ miała kultura góralska, poezja, wysiedlenie i mało znana historia jego wybitnego taty?
W tej bogatej o niepublikowane nigdy zdjęcia i materiały rodzinne książce, Szymon J. Wróbel poszukuje odpowiedzi na te i inne pytania. W rozmowach z osobami związanymi z biskupem: jego rodziną, ale także Januszem Gajosem, Moniką Olejnik, Jerzym Owsiakiem, czy prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim.

Kup książkę Ojciec, czyli o Pieronku

Avatar użytkownika - truskawka2
truskawka2
Biskup Tadeusz Pieronek zawsze był księdzem nietuzinkowym. Trzeźwo myślącym i mówiącym głośno to, co myśli. Jego opinie na różne tematy nieraz wzbudzały kontrowersje. Był daleki od tak powszechnego dzisiaj kościelnego „betonu". Otwarty na ludzi. Przytoczmy chociażby jedną z wypowiedzi: W ludziach niewierzących jest czasem więcej szczerości, dobroci, a ich poziom etyczny jest nieraz większy niż tych, którzy się manifestacyjnie deklarują jako wierzący. W książce znajdujemy wywiady zarówno z samym biskupem (to człowiek pełen ciepła i humoru – okazuje się, że już w seminarium był niepokorny, był na granicy wyrzucenia przez młodzieńcze wybryki), jak i z osobami, które go spotkały na swojej drodze. Wypowiadają się zarówno osoby duchowne, jak i świeckie (między innymi Jurek Owsiak, ksiądz Boniecki, Aleksander Kwaśniewski, Janusz Gajos). W każdej z nich pozostawił niezatarty ślad. Całość uzupełniają wiersze jego ojca – Władysława Pieronka, a także liczne zdjęcia. Lektura wzruszająca. Nasycona humorem, mądrością i ciepłem. Polecam wszystkim, nawet dalekim od Kościoła. dr Kalina Beluch ...

Opinie o książce - Ojciec, czyli o Pieronku

Okna z widokiem na Weronę