Ojciec, czyli o Pieronku

Wydawnictwo: MG
Data wydania: 2018-09-26
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788377795088
Liczba stron: 300

Ocena: 0 (0 głosów)

"Biskup Tadeusz Pieronek - wyrazisty Sekretarz Generalny Episkopatu Polski, bezkompromisowy kapłan w czasach trudnych pytań o konstytucję, Unię Europejską, czy miejsce kościoła w demokracji. Z bagażem wojennych i PRL-owskich przeżyć. Kim jest i czy aby nie patrzymy na niego tylko przez pryzmat pojedynczych wypowiedzi?

Jaki wpływ na historię tego Biskupa z Żywiecczyzny, urodzonego w 1934 roku miało pochodzenie, rodzina, Sobór Watykański II? Jaki wpływ miała kultura góralska, poezja, wysiedlenie i mało znana historia jego wybitnego taty?
W tej bogatej o niepublikowane nigdy zdjęcia i materiały rodzinne książce, Szymon J. Wróbel poszukuje odpowiedzi na te i inne pytania. W rozmowach z osobami związanymi z biskupem: jego rodziną, ale także Januszem Gajosem, Moniką Olejnik, Jerzym Owsiakiem, czy prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim.

Kup książkę Ojciec, czyli o Pieronku

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - truskawka2
truskawka2
Przeczytane:,
Biskup Tadeusz Pieronek zawsze był księdzem nietuzinkowym. Trzeźwo myślącym i mówiącym głośno to, co myśli. Jego opinie na różne tematy nieraz wzbudzały kontrowersje. Był daleki od tak powszechnego dzisiaj kościelnego „betonu". Otwarty na ludzi. Przytoczmy chociażby jedną z wypowiedzi: W ludziach niewierzących jest czasem więcej szczerości, dobroci, a ich poziom etyczny jest nieraz większy niż tych, którzy się manifestacyjnie deklarują jako wierzący. W książce znajdujemy wywiady zarówno z samym biskupem (to człowiek pełen ciepła i humoru – okazuje się, że już w seminarium był niepokorny, był na granicy wyrzucenia przez młodzieńcze wybryki), jak i z osobami, które go spotkały na swojej drodze. Wypowiadają się zarówno osoby duchowne, jak i świeckie (między innymi Jurek Owsiak, ksiądz Boniecki, Aleksander Kwaśniewski, Janusz Gajos). W każdej z nich pozostawił niezatarty ślad. Całość uzupełniają wiersze jego ojca – Władysława Pieronka, a także liczne zdjęcia. Lektura wzruszająca. Nasycona humorem, mądrością i ciepłem. Polecam wszystkim, nawet dalekim od Kościoła. dr Kalina Beluch ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Ojciec, czyli o Pieronku

Recenzje miesiąca
Okna z widokiem na Weronę
Hanna Kowalewska
Okna z widokiem na Weronę
Niedzielna dziewczyna
Pip Drysdale
Niedzielna dziewczyna
Ktosiek 2.0
Beata Piliszek-Słowińska
Ktosiek 2.0
Zawsze i na zawsze
Jenny Han
Zawsze i na zawsze
Brytyjska monarchia od kuchni
Adrian Tinniswood
Brytyjska monarchia od kuchni
Grypa. Sto lat walki
Jeremy Brown
Grypa. Sto lat walki
Relikwiarz
Elżbieta Bielawska
Relikwiarz
iBoy
Kevin Brooks
iBoy
Pokaż wszystkie recenzje