Okruchy samotności

Wydawnictwo: Oficynka
Data wydania: 2022-01-28
ISBN: 9788367204019

Wzruszająca powieść o sile kobiecego charakteru Życie Julii nie oszczędzało. Aby zagłuszyć samotność i trudne wspomnienia, dziewczyna oddaje się pracy w domu spokojnej starości w Monachium. Tam poznaje pewnego pielęgniarza. Początkowo nic nie zapowiada nadciągającego nieszczęścia... Czy Julia poradzi sobie z wyzwaniem, jakie znów postawił przed nią los? Anna Ziobro - pisarka, tłumaczka, korektorka. Autorka powieści obyczajowych ,,Tysiąc kawałków", ,,Za ścianą ciszy" i ,,Brakujący obrazek"

Tagi: bóg

Kup książkę Okruchy samotności

Opinie o książce - Okruchy samotności

Avatar użytkownika - MagdalenaCzyta
MagdalenaCzyta

"Okruchy samotności" to kontynuacja losów Julii. Nie czytałam poprzedniej książki i zupełnie mi to nie przeszkadzało czytając tą.
Julia, aby zapomnieć o przeszłości podejmuje pracę w domu spokojnej starości w Monachium. Ma nadzieję, że w ten sposób złe wspomnienia odejdą, a wir pracy pomoże nie myśleć o samotności.
W pracy poznaje pielęgniarza, który jest niezwykle miłym. Do czasu.
Czy Julia poradzi sobie z wyzwaniem danym przez los? Czy będzie szczęśliwa? Czy wyzwoli się z chorej obsesji?
"Okruchy samotności" to powieść obyczajowa o sile kobiecego charakteru. O tym, że wcale nie jesteśmy słabą i uległą płcią. Musimy walczyć o swoje i nie pozwolić na to by ktoś nas zastraszał, zmuszał do robienia rzeczy na które nie mamy ochoty.
Autorka stworzyła kolejną powieść naszpikowaną emocjami. Zło przeplata się z dobrem. Bohaterowie są prawdziwi, nie tylko szczęśliwi, ale i pełni trosk, obaw, wad.
Bardzo polubiłam Julię , która jest dojrzałą kobietą i nie da sobie w kaszę dmuchać. Niestety nadal szuka miłości, chce osiągnąć spokój i cieszyć się z życia w dwójkę.
Pióro autorki dopracowane, wszystko jest spójne i płynnie napisane. Pod kątem psychologicznym bohaterowie przemyślani, każde ich zachowanie, myśli, działania.
Kolejna książka autorki godna polecenia

,,Ignis mors aeri est ortus".
Ze śmierci ognia rodzi się powietrze.

Julia miała ostatnio w swoim życiu ciężki czas, dlatego postanowiła wyjechać do pracy do domu spokojnej starości w Monachium.
Na miejscu poznaje pewnego pielęgniarza, który sprawi, że jej życie od nowa wywróci się do góry nogami.

Jak nasza bohaterka poradzi sobie z kolejnym wyzwaniem?
Dowiecie się z książki.

Od razu mówię, nie spodziewajcie się tutaj ckliwego romansu, który przyprawia o szybsze bicie serca, bo spotka Was rozczarowanie.
Szybkie bicie serca nastąpi, ale z zupełnie innego powodu.
Ta historia totalnie mnie zaskoczyła.
Totalnie.
Swoją dojrzałością, przenikliwością, smutkiem, zrozumieniem, odwagą i siłą.
Autorka pokazuje w niej, że ludzką rzeczą jest popełniać błędy, ale zawsze można je w jakiś sposób naprawić. Że istnieje pewien próg zaufania, po którego przekroczeniu zaczyna palić się w nas lampka i zadajemy pytania, a od odpowiedzi kształtuje się nasz dalszy los.
Że obsesja i chorobliwe pożądanie może nas wypalić, a sprawiedliwość ma swój czas, aby wkroczyć i dokonać rozliczeń.
I..że całe nasze życie składa się z wielu okruszków: lęku, samotności, szczęścia, miłości, gniewu i tylko od nas zależy czy zbierzemy je ze stołu i ulepimy coś dobrego, czy pozwolimy, aby porwał je wiatr.

Avatar użytkownika - izabela81
izabela81
Przeczytane:2022-03-08, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2022,

"Okruchy samotności" to kontynuacja "Tysiąca kawałków". Jednak tym, co różni tą książkę od poprzedniej jest połączenie powieści obyczajowej z elementami thrillera, romansu i erotyki. Przyznam iż takie rozwiązanie fabularne bardzo mnie zaskoczyło.

Anna Ziobro jak zwykle nie stroni od trudnych tematów jak chociażby: zdrada, samotność, relacje dorosłych dzieci z rodzicami, odpowiedzialność za drugiego człowieka, przyjaźń czy molestowanie w pracy.

Autorka, jak to ma w zwyczaju, doskonale potrafi wydobyć z kreacji swoich bohaterów wszystkie cechy psychologiczne, którym na daną chwilę chcemy się bliżej przyjrzeć. W tym konekście mocne wrażenie wywarła na mnie męska postać. To tak zły człowiek, że aż ciężko objąć to rozumiem, zrozumieć jego zachowanie. A to, że mogłam poznać go w narracji pierwszoosobowej - rewelacja!

"- Szczęście przychodzi niespodziewanie - powiedział Carlo. - Choć nie zawsze w takiej postaci, w jakiej go oczekujemy. Czasem trzeba wcześniej wszystko doszczętnie spalić."

Natomiast kobiece postaci, choć popełniają błędy, można bez wahania polubić. Są prawdziwe w tym, co robią. Tak jak my, mają swoje marzenia, plany życiowe oraz pragnienie miłości, akceptacji i zrozumienia. Prym wiedzie Julia, w której zaszły pewne zmiany. Wydaje się być dojrzalsza, zaczęła dostrzegać błędy, jakie popełniła, inaczej postrzega otaczający ją świat. Widzimy jak ważna jest nasza przeszłość. To, co przeżyliśmy decyduje o tym, jacy jesteśmy teraz.

"Tym razem nie zamierzał stać się kolejnym nikim w życiu Julii i błyskawicznie odejść w niepamięć, gdy tylko zacznie ją nudzić. Nie chciał, by ich wspólne daty przepełniały ją nieukojonym smutkiem. Planował wypełnić jej kalendarz od nowa."

Jakiś minusik? Jak dla mnie za mało było Daniela, ledwie kilka zdań. Ale kto wie, może doczekamy się trzeciej części?

Tradycyjnie zachwyca styl, jakim operuje autorka. Mimo trudnych tematów i dramatycznych wydarzeń książka napisana została niezwykle lekkim językiem. Lektura zmusza do wielu refleksji i przemyśleń. Jeszcze długo po odłożeniu pozostaje w naszej głowie.

"Okruchy samotności" to powieść udowadniająca, że my, kobiety potrafimy zjednoczyć się, być dla siebie wsparciem i siłą. To książka pełna ognia, ale nie takiego, o jakim zapewne wielu z Was pomyślało... Przeczytajcie i sprawdźcie o co mi chodzi.

Tysiąc kawałków
Anna Ziobro0
Okładka ksiązki - Tysiąc kawałków

Julia i Daniel są młodzi, piękni i szaleńczo zakochani. Do szczęścia potrzebują tylko siebie nawzajem. Julia podejmuje jednak błędną decyzję, która...

Brakujący obrazek
Anna Ziobro0
Okładka ksiązki - Brakujący obrazek

Poruszająca i pełna emocji opowieść o nadziei, przebaczeniu i sile siostrzanej miłości. Ola zaszła w ciążę przed maturą i została wyrzucona z domu przez...