Oksana

V wydanie Oksany uzupełnione i poprawione przez Autora.

Pierwsza po 25 latach – po Zasypie wszystko, zawieje – powieść świetnego pisarza. Cała proza Odojewskiego jest opowiadaniem o śmierci i cierpieniu. Wielką rolę odgrywa w niej pejzaż, będący częścią ludzkiego losu, ale i jego metaforą. Życie bohaterów toczy się tu na pograniczu jawy i snu, rzeczywistości i wspomnienia. Oksana jest także opowieścią o miłości. Śmiertelnie chory naukowiec, badacz najnowszej historii, ucieka ze szpitala, gdzie miałby już tylko oczekiwać końca. Z lęku przed ostatecznym odbywa gorączkową podróż do Włoch. Z miasta do miasta, z hotelu do hotelu, do miejsc, które zna i kocha. W trakcie podróży przeżywa wielkie uczucie do znacznie młodszej od siebie kobiety. Powracają znane z wcześniejszych utworów pisarza wątki ukraińskie. Zaskakująca pointa powieści zdaje się potwierdzać romantyczne inspiracje tej znakomitej prozy. Odojewski nawiązuje w niej do dziś już nieco zapomnianego mitu o Admecie i Alceste, która zgodziła się umrzeć, by przywrócić życie ukochanemu. Na motywach opowieści o Alceste powstały dzieła operowe Lully’ego, Händla, Glucka.

Włodzimierz Odojewski, wybitny prozaik, niemal w całej swojej twórczości nawiązuje do wątków ukraińsko-polskich, tragicznych wydarzeń na Kresach w czasie II wojny światowej. Jego proza, o jedynej w swoim rodzaju nastrojowej stylistyce, należy do najciekawszej w literaturze ostatniego półwiecza. Za swoją twórczość otrzymał wiele nagród, między innymi: im. Tadeusza Borowskiego, (Wyspa ocalenia, 1951); im. Alfreda Jurzykowskiego, 1974; im. Stanisława Vincenza za cykl podolski, 1989; a także ministra kultury i sztuki za całokształt pracy literackiej, 2006.

Informacje dodatkowe o Oksana:

Wydawnictwo: Twój Styl
Data wydania: b.d
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 83-71-63549-4

Kup książkę Oksana

Oksana - opinie o książce

Podchodziłam do tej książki pół roku, dopóki problem śmierci nie stał się aktualny. Ale Odojewskiego pragnęłam przeczytać od 20 lat i jakoś się nie składało. Ostatecznie lekturę książek tego autora zaczęłam nie od najsłynniejszej jego powieści.
Cóż mogę powiedzieć. Zachwyt czytelniczy czuję. Dawno nie czytałam tak pięknej prozy, tak przesiąkniętej miłością i śmiercią oraz dumaniem nad historią. A jakiż to piękny język. Te zdania. No coś wspaniałego. Uczta literacka. I byłaby to proza taka jak Iwaszkiewicza, ale autor snuje też swoje rozważania na temat tego co nas, potomków Kresowian wciąż męczy, czyli pytanie o zbrodnię wołyńską.
W tym wątku autor zestawił syna ofiar i córkę oprawcy. Oboje męczą nie ich zbrodnie, nie ich wina. I chyba po jej stronie cierpienie jest większe. Odojewski pisał powieść już po masakrach w byłej Jugosławii. Bohater więc gorzko wzdycha, że ludzkość niczego się nie nauczyła. Ja czytam, gdy trwa wojna na Ukrainie. Co chyba znamienne, Odojewski nie szuka winnych, nie oskarża, ale i nie wybiela. Jest to chyba najbardziej wnikliwa książka o Rzezi Wołyńskiej, jaką czytałam. Najgorszy wniosek jest taki, że w tym temacie potomkowie każdej ze stron są poszkodowani, że nad takimi rzezami nie da się po prostu postawić kreski.
Wątki historyczne splatają się z doświadczeniem egzystencjalnym bohaterów. Mamy pytania o śmierć, o przemijanie, o sprawiedliwość i wyroki losu. Przypomina mi się piękna nowela Prusa 'Z legend dawnego Egiptu'. I tu, i tam widać jak okrutne żarty los przynosi. Prawie jak chichot historii.
W każdym razie książka jest pisana przepięknym językiem. Zdania długie, niemalże strumień świadomości. Pięknie opowiadane krajobrazy, przeżycia i ta ich późna, ale wspaniała miłość. To przecież jest opowieść o dojrzałej miłości dwojga nieszczęśliwych ludzi, którym w drugiej fazie życia przydarzyło się szczęście i spełnienie. Odojewski jak mało który pisarz opisuje seny miłosne i zachwyt mężczyzny nad kobietą i jej pięknem.
Piękna powieść, którą polecam.

Avatar użytkownika - danutka
danutka
Przeczytane:2014-03-17, Ocena: 5, Przeczytałam, z_52 książki - 2014,
Chory na raka Polak, mieszkający w Niemczech, wyjeżdża w ostatnią podróż do Włoch, powspominać i przepędzić czas w drodze. Spotyka Oksanę, Ukrainkę urodzoną już po wojnie w Niemczech. Coś między nimi zaiskrzyło, a dalsza wspólna podróż pogłębiła świeże uczucie. Świetna powieść o tym, jak trudno zaakceptować przeszłość swoją i swojego narodu, dogadać się z przedstawicielem byłych przeciwników bądź ludzi za wrogów uważanych, jak głęboko sięgają narodowe animozje i jak mocno trzeba lawirować, żeby w zwykłych codziennych rozmowach nie rozdrapywać ran i niepotrzebnie nie wyciągać na wierzch spraw, które powinny ulec zapomnieniu. A jednocześnie jak silna może być miłość, uważana za ostatnią, jak prawdziwa i subtelna jest wtedy, gdy zostało niewiele czasu. Pięknie napisana, refleksyjna historia z zakończeniem, które tylko częściowo zaskakuje, ale i tak robi wrażenie. Podobała mi się bardziej niż poprzednie powieści Odojewskiego, osadzone bezpośrednio na Ukrainie. (Ocena: 5/6)
Avatar użytkownika - LenaVenator
LenaVenator
Przeczytane:2014-01-22, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2014,
Piękna opowieść o próbie ucieczki przed śmiercią, cierpieniu i miłości... Książka z zaskakującym zakończeniem, godna przeczytania i zapamiętania.
Avatar użytkownika - MagdaMc
MagdaMc
Przeczytane:2019-02-19, Ocena: 5, Przeczytałem,
Milczący, niepokonani Opowieść katyńska
Włodzimierz Odojewski0
Okładka ksiązki - Milczący, niepokonani Opowieść katyńska

Główny wątek tej powieści to historia autentycznej próby, podjętej na przełomie 1945-1946, zainscenizowania w Polsce procesu katyńskiego, mogącego, czy...

Katyń. Milczący, niepokonani
Włodzimierz Odojewski0
Okładka ksiązki - Katyń. Milczący, niepokonani

Temat katyński pojawiał się w twórczości Odojewskiego w wielu wcześniejszych utworach. Po latach pisarz powraca do katyńskiej tragedii, tłumacząc to rażącym...