Olga

Data wydania: 2019-05-21
Tytuł oryginału: Olga
Język oryginału: niemiecki
Tłumaczenie: Ryszard Wojnakowski

Najnowsza powieść autora bestsellerowego Lektora.

Kobieta, która walczy, i mężczyzna, który marzy.

Życie między rzeczywistością, tęsknotą i buntem.

Wioska na Pomorzu. Olga jest sierotą, Herbert synem właściciela ziemskiego. Zakochują się w sobie i mimo oporów jego rodziców próbują być razem, nawet gdy ona zostaje nauczycielką w Prusach Wschodnich, a on eksploruje świat. Wkrótce wybucha pierwsza wojna światowa.

Olga to rozpięta od końca XIX do początków XXI wieku, od Niemna po Neckar opowieść o silnej, mądrej kobiecie, która jest świadkiem, jak nie tylko jej ukochany, lecz cały naród traci związek z rzeczywistością. Centralnym pytaniem jej życia staje się: Dlaczego Niemcy myślą w zbyt wielkich kategoriach? Zawsze i wciąż?

Książka o wielkiej miłości, tak porywająca i przerażająca jak panorama niemieckiej historii. - Angela Wittmann ,,Brigitte", Hamburg.

Powieść, która może konkurować z Lektorem i jak tamta odnieść światowy sukces! - Rainer Hartmann SWR1, Stuttgart/Baden-Baden

Kup książkę Olga

Opinie o książce - Olga

Avatar użytkownika - red_sonia
red_sonia
Przeczytane:2019-06-06, Ocena: 5, Przeczytałam,

„Olga” - książka, którą przeczytałam jakiś czas temu, jednak nie mogłam zebrać myśli. Nie jest to prosta historia kobiety, choć z drugiej strony właśnie nią jest, bo ta powieść to życie tytułowej Olgi, ze wszystkimi jego cieniami i blaskami, z tęsknotą i miłością do mężczyzny, jedynego na całe życie — Herberta. To również historia siły, choć kobiety uważane są za słabą płeć, odwagi, by przeciwstawić się narzucanej ideologii, nie ugiąć karku i żyć w zgodzie z własnym sumieniem. I o marzeniach, które napędzają do działania.

„Olga” podzielona jest na trzy części, dwie pierwsze to losy głównej bohaterki, opowiedziane przez nią samą, a potem uzupełnione o uwagi drugiego z narratorów — Ferdinanda, dla którego rodziców Olga przez jakiś czas pracowała. Młody chłopak i dojrzała kobieta zżyli się ze sobą, ona opowiadała — on słuchał, ona na nowo przeżywała swoje życie, a on chłoną je niczym gąbka. Niesamowita relacja, pięknie opisana i oddana. Trzecia stanowi w pewien sposób zamknięcie powieści, bo trzecią część stanowią listy Olgi do Herberta, początkowo pełne wyrzutów, potem przepełnione miłością i tęsknotą, aż... nie, nie zdradzę ;) Sami sprawdźcie.

„Olga” jest powieścią, którą można rozpatrywać z wielu stron. Jej wielowymiarowość czyni ją uniwersalną i każdy czytelnik, nawet ten wymagający odnajdzie w niej temat dla siebie. Krótkie rozdziały, zwięzłe zdania podkreślają jej hmm, surowość? Tak to chyba dobre określenie. Ta książka jest prosta i tą prostotą urzeka. Polecam!

Nie doczytałam tej książki. W przeciwieństwie do "Kobiety na schodach", która zrobiła na mnie ogromne wrażenie, "Olga" zaskoczyła mnie swoją przewidywalnością i przeciętnością. Czytałam, i czytałam i miałam wrażenie, że ta książka jest pusta, banalna, przewidywalna. Trochę kojarzyła mi się z "Lektorem" (widziałam tylko film). Moje poczucie czytania czegoś bezwartościowego kazało mi "Olgę" odłożyć. Szkoda mi czasu na takie lektury, jak tyle innych, przyciągających mnie książek czeka w kolejce. Poległam.

Po dwuletniej przewie, licząc od wydania poprzedniej książki tego autora, ponownie pod szyldem Domu Wydawniczego Rebis całkiem niedawno ukazała się kolejna powieść Bernharda Schlinka zatytułowana „Olga”.

Główną bohaterką niniejszej historii jest właśnie Olga, która już w dzieciństwie traci rodziców, a opiekę nad nią przejmuje babka, jednocześnie wyrywając dziewczynkę ze znanego jej dotąd dolnośląskiego świata na dalekie i kompletnie obce jej Pomorze. Olga, choć biedna, to od zawsze ambitna i uwielbiająca obcowanie z literaturą pomimo przeciwności, których nie szczędzi jej życie w pomorskiej wiosce kształci się i ostatecznie zostaje nauczycielką.

We wczesnej młodości poznaje też swoją pierwszą, i jak się okazuje jedyną, miłość. Jest nią syn majętnego obszarnika - Herbert Schröder, uczucie tych dwojga jest niezwykle płomienne, ale ich wzajemna relacja napotyka na swej drodze sporo przeszkód, co moim zdaniem jest pewnego rodzaju odniesieniem do najsłynniejszej i najbardziej znanej powieści Bernharda Schlinka, którą z całą pewnością jest „Lektor”.

Jeśli zaś chodzi o samego Herberta jest on bardzo mocno owładnięty wizją Niemiec, jako kraju wręcz panującego na świecie, a ponadto niespokojnym duchem szukającym ciągle nowych wyzwań oraz dalekich i bezkresnych przestrzeni. Skutkiem takiego spojrzenia na życie i otaczający go świat są jego rozliczne podróże.

Olga z jednej strony twardo stąpająca po ziemi, z drugiej bez pamięci zakochana godzi się na bardzo długie rozłąki z ukochanym, który bądź, co bądź zawsze w końcu do niej wraca… Taka sytuacja ma miejsce do czasu, gdy w roku 1913 Herbert nie będąc w stanie podołać konieczności dokonania ważnych życiowych wyborów podejmuje się desperackiej eskapady w rejon bieguna północnego.

Nigdy nie powraca z owej wyprawy, a Olga przez wiele lat pisze do niego listy, w których dzieli się z Herbertem radościami i smutkami codzienności przelewając na papier całą masę własnych ogromnie różnorodnych emocji.

Z technicznego punktu widzenia książka, choć stosunkowo niewielka objętościowo została podzielona na trzy części. Pierwsza z nich to opowieść Olgi. Druga jest jej uzupełnieniem przez Ferdinanda, w którego domu Olga pracowała, jako krawcowa, (ponieważ straciła słuch nie mogła już uczyć) gdy ten był małym chłopcem, a kiedy dorósł i stał się młodym mężczyzną mieli ze sobą przyjacielską relację. Trzecią część stanowią zaś same listy Olgi do Herberta, które w pewien sposób, w jaki – przeczytacie na kartach powieści, weszły w posiadanie Ferdinanda.

„Olga” to słodko-gorzka opowieść o życiu, uczuciach oraz ambicjach, których spełnienie, jak się okazuje nie zawsze daje poczucie szczęścia. Jest to również historia o ludzkiej wytrwałości zarówno w miłości, jak też w dążeniu do obranego celu. W książce nie zabrakło też rodzinnych sekretów, które Schlink stopniowo odsłania przed swoimi odbiorcami.

Charakterystyczna dla autora zwięzła, a zarazem przepełniona emocjami forma przekazywanej czytelnikowi opowieści nadaje całości jeszcze głębszego, refleksyjnego wyrazu.

* https://www.facebook.com/Ksiazkowoczyta *

Powrót do domu
Bernhard Schlink0
Okładka ksiązki - Powrót do domu

Prywatne śledztwo Wybitna powieść jednego z najlepszych współczesnych pisarzy niemieckich rozgrywa się przez ostatnie pół wieku. Łączy zaskakującą historię...

Lektor
Bernhard Schlink0
Okładka ksiązki - Lektor

Hanna jest piękna, pociągająca i znacznie starsza od piętnastoletniego Michaela, który zakochuje się w niej bez pamięci. Chłopak zaczyna bywać w...

Manhattan Babilon
Lech Majewski