Operacja Rafael

Tom 1 cyklu Operacja Rafael

"Wciągająca powieść szpiegowska z bezcennym obrazem w tle."

Vincent V. Severski

Oficer polskiego wywiadu, major Łodyna, zostaje wysłany do Bagdadu, by zweryfikować informacje na temat potencjalnej lokalizacji Portretu młodzieńca Rafaela Santi. Zaginione arcydzieło, wywiezione z Polski w trakcie II wojny światowej, miało zostać skradzione w 1990 roku przez irackich żołnierzy. Na miejscu bardzo szybko okazuje się, że informator nie żyje, a Łodyna trafia w sam środek wywiadowczej rozgrywki toczącej się na Bliskim Wschodzie.

Oprócz wątpliwych sprzymierzeńców i kruchych sojuszy Łodyna ma do dyspozycji jeszcze jedno - trop, o którym nie wiedzą pozostali. To stary list Mieczysława Kleinera, niedoszłego artysty, byłego przemytnika i współpracownika wywiadu II RP, który w trakcie wojny otrzymał tajną misję. Umykając śmierci i wrogim oddziałom, Kleiner z tajemniczym pakunkiem przedzierał się z Krakowa do samego Iraku...

Marcin Faliński - absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, dziennikarz ,,Życia Warszawy" a od 1993 roku funkcjonariusz Urzędu Ochrony Państwa. Od 1996 roku oficer Zarządu Wywiadu. W roku 1997 ukończył kurs oficerski w Ośrodku Kształcenia Kadr Wywiadowczych. Od 2002 roku oficer Agencji Wywiadu. Uczestnik wielu operacji wywiadowczych za granicą. W 2017 roku, w stopniu podpułkownika, odszedł na emeryturę.

Marek Kozubal - z wykształcenia politolog, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, z zawodu dziennikarz. Pracował m.in. w ,,Głosie Nauczycielskim", ,,Życiu Warszawy", ,,Gazecie Wyborczej". Od kilkunastu lat publicysta ,,Rzeczpospolitej". Przez kilka lat zajmował się tematyką kryminalną m.in. przestępczością zorganizowaną. Pasjonuje się historią i wojskowością, a przede wszystkim poszukiwaniem zaginionych dzieł sztuki.

Informacje dodatkowe o Operacja Rafael:

Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2019-10-16

Kup książkę Operacja Rafael

Operacja Rafael - opinie o książce

Wciągająca historia rozgrywająca się w 2 planach historycznych. Przeszłość przeplata się z teraźniejszością, rozbudowana akcja, wyraziści bohaterowie.

Ta książka nie jest łatwa, ogrom postaci i wydarzeń sprawiał, że momentami było mi ciężko się w tym wszystkim połapać, więc dobrze jest jej lekturę sobie dawkować.
Częściowo oparta na faktach, historyczno-szpiegowska. Akcja tej książki rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych: czas II Wojny Światowej oraz czasy współczesne. Klamrą spinającą te dwie historie są losy zaginionego bezcennego Portretu Młodzieńca Rafaela Santiego.
Przedstawienie ciężkich czasów wojny nie jest łatwe, autorom udało się oddać klimat wojennej zawieruchy. Śledzimy w tym trudnym czasie przygody współpracownika wywiadu Kleinera, który jest przemytnikiem... Fajnie został zobrazowany sposób pracy wywiadu w tamtych czasach. Wątek ten pokazał, że ludzie mimo tego, że ich codzienne życie było na granicy śmierci to mieli marzenia i kochali.
W czasach współczesnych oficer polskiego wywiadu Łodyna zostaje wysłany na Bliski Wschód w sprawie poszukiwania zaginionego arcydzieła...
Bardzo podobał mi się obraz pracy współczesnego wywiadu, nie był taki szybki i pełen akcji jak to bywa w filmach przez co wydał mi się realny.
Wizja tego, jak obraz trafił na Bliski Wschód wydała mi się prawdopodobna i fascynująca, wątki są spójne ze sobą. Podobało mi się, że wraz z bohaterami mogłam się przenieść do miejsc, w których przebywali i razem z nimi wszystko przeżywać. Praca w wywiadzie to ciężki kawałek chleba, każdy dba o swój interes, tajemnice rosną jak grzyby po deszczu, nie wiadomo kto kim tak naprawdę jest.
Uważam, że to fajna i dobrze dopracowana historia. Minusem jest natłok fachowej terminologii. Zakończenie jest zapowiedzią dalszego ciągu. Skłania do refleksji nad naszym dziedzictwem narodowym. Jestem pod wrażeniem wiedzy historycznej autorów Polecam!

Milusha
Marek Kozubal0
Okładka ksiązki - Milusha

Rok 2022. Polski geolog zostaje porwany w Iraku, a następnie przerzucony przez grupę bojowników szyickich do Iranu. Bojówka, za którą stoją irackie służby...

Operacja Singe
Marek Kozubal0
Okładka ksiązki - Operacja Singe

Wenezuela, rok 2013. Oficerowie polskiej Agencji Wywiadu wspólnie z CIA mają zinfiltrować tajemnicze obiekty znajdujące się na Karaibach. Sytuacja komplikuje...