Opowiadania z Doliny Muminków

Tom 7 cyklu Muminki

"Opowiadania z Doliny Muminków" to siódmy z kolei tom słynnej sagi o Muminkach, autorstwa Tove Jansson. W odróżnieniu od innych książek z tej serii, opowiada ona również o innych mieszkańcach doliny, takich jak pedantyczne Filifionki, mrukliwe Paszczaki, zabawne Homki i wiele innych. Krótko streszczę opowiadania, które zostały zekranizowane. "Wiosenna piosenka" opowiada o niezwykłym spotkaniu Włóczykija z gadatliwym stworzonkiem - Ti-ti-uu, "Historia o ostatnim smoku na świecie" o tym, jak Muminek znalazł małego smoka. "Opowiadanie o niewidzialnym dziecku" to momentami smutna historia o dziewczynce, która z powodu nieśmiałości stała się niewidzialna. Mimo wielu trudności, z pomocą Muminków odzyskała swoją dawną postać. Zaś z "Choinki" dowiedziałem się, że Muminki zawsze przesypiały Gwiazdkę i Boże Narodzenie. Gdyby nie pewien strudzony mały podróżnik, prawdopodobnie robiłyby tak do końca życia. Mimo wszystko przystroiły choinkę, podarowały sobie prezenty i doczekały pierwszej gwiazdki na niebie. Podsumowując, "Opowiadania z Doliny Muminków" to lekka książka, znakomicie uzupełniająca sagę o trollach z Doliny Muminków. Spodoba się ona zwłaszcza ich fanom, którzy czytając ich przygody przenoszą się w bajkowy i idealny świat Muminków. Polecam ją każdemu, niezależnie od wieku i upodobań.

Informacje dodatkowe o Opowiadania z Doliny Muminków:

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2007-05-23
ISBN: 9788310120090
Tytuł oryginału: Det osylinga barnet och andra berattelser
Język oryginału: Szwedzki
Tłumaczenie: Irena Szuch-Wyszomirska
Ilustracje:Tove Jansson

Kup książkę Opowiadania z Doliny Muminków

Opowiadania z Doliny Muminków - opinie o książce

,,Opowieści z Doliny Muminków" o ,,Nowe opowieści z Doliny Muminków" to aż 9 ciekawych historii o Muminkach i ich przyjaciołach.

Z pierwszej książki dowiemy się jak Muminki trafiły do Doliny Muminki. Poznamy tajemnice czarnego kapelusza oraz Ninę, która jest niewidzialna. Ostatnie opowiadanie jest idealne na tę porę roku. Dowiemy się z niego jak Muminki spędzają Wigilię, po której idą spać aż do wiosny.

W drugiej książce odbędziemy morską wyprawę z Muminkiem, podczas której nasz spokój zostanie zakłócony przez gryzilepki i sztorm. W tej części podobnie jak w poprzednie nie zabraknie zimowej opowieści o pierwszym śniegu. Fani smoków również znajdą coś dla siebie.

Od czasów mojego dzieciństwa nie oglądałam ani nie czytałam nic o Muminkach i bardzo chętnie wraz moimi dziećmi sięgnęłam po ,,Opowiadania z Doliny Muminków". Obie książki są pięknie wydane. Wszystkie opowiadania są ciekawe, mądre, ciepłe i dość długo co bardzo lubimy. Zapewniają one wiele godzin wspólnego czytania.

Dodatkowym plusem tych książek jest przepiękna szata graficzna. Ilustracje zawarte w książce przykuwają wzrok i pobudzają wyobraźnię.

Książki napisane są łatwym językiem i przeznaczone dla dzieci o 3 roku życia. I myślę, że zarówno te młodsze dzieci jak i nieco starsze pokochają te cudowne opowieści o Muminkach.

Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2019-11-25, Ocena: 4, Przeczytałem,

MUMINKI SIĘ CIESZĄ

„Muminki się cieszą radością i życiem”, tak Wiktor Zborowski śpiewał w piosence końcowej do niezapomnianego serialu, na którym sam się wychowałem. Ale te Muminki cieszą się także czymś innym, a dokładniej niesłabnącą od niemal 70 lat popularnością. Świadczy o tym chociażby ta pięknie ilustrowana i pięknie wydana książka, która co prawda nie zastąpi ani dzieł Tove Jansson, ani też japońsko-fińsko-holendersko-francuskiej animacji powstałej na motywach pierwowzoru, ale to bardzo sympatyczny dodatek, który może posłużyć zarówno jako uzupełnienie muminkowej kolekcji, jak i wstęp do ich fascynującego świata.

Jak mówi sam tytuł tej publikacji, na czytelników czekają tu różne krótkie opowieści ze świata Muminków. Nie ważne, czy Muminek znajduje kapelusz, czy rodzina odnajduje uroczą dolinę, w której mogłaby zamieszkać, zawsze jest sympatycznie, wesoło, czasem dramatycznie, ale i tak wiadomo, że wszystko skończy się szczęśliwie. I że wyniknie z tego wiele ciekawych sytuacji, które pozwolą bohaterom (i czytelnikom) czegoś się nauczyć.

Całość recenzji na moim blogu: https://ksiazkarniablog.blogspot.com/2019/11/opowiesci-z-doliny-muminkow-alex-haridi.html

Są książki dla dzieci, które mają w sobie coś więcej. To książki, które dorosły czyta ze szczerym zafascynowaniem, przy których płacze i śmieje się. I nie boi się do tego przyznać.
Takimi książkami są właśnie książki autorstwa Tove Jansson.

To przecudowne, urocze i pełne metafor opowiadania, które jednocześnie chce i nie chce się czytać. Strach bowiem, że zaraz się skończą, że zostawią nas z dziwnym uczuciem w sercu, jest paraliżujący. A jednocześnie sprawiają, że uśmiech nie raz zagości na naszej twarzy i będziemy mieli ochotę wracać i wracać do doliny Muminków.

Bo Muminki właśnie takie są: melancholijne, ale dające nadzieję.

Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2022-06-05, Ocena: 5, Przeczytałam, 2022, E-booki, Dla dzieci,
Słoneczne miasto
Tove Jansson0
Okładka ksiązki - Słoneczne miasto

Dwie nowele niezrównanej Tove Jansson. Kamienne pole (przeł. Teresa Chłapowska) to historia Jonasza, który przeszedł na emeryturę. Zamierza w tym...

Niebezpieczna podróż
Tove Jansson0
Okładka ksiązki - Niebezpieczna podróż

Zuzanna od rana jest w złym humorze. Nawet letnie słońce i zieleń trawy ją drażnią. Chciałaby, żeby wreszcie coś się zaczęło dziać. Nawet najgorszego...

Forget Me Not
Julie Soto