Opowieści ze świata mrówek

W Opowieściach ze świata mrówek dwu­krotny zdobywca Nagrody Pulitzera zabie­ra nas w podróż do tak odległych miejsc, jak Mozambik i Nowa Gwinea, wyspa Dauphin w Zatoce Meksykańskiej, a nawet zarośnięte podwórko jego rodziców, z pa­sją opowiadając o swojej trwającej od lat obsesji na punkcie ponad 15 000 gatunków mrówek.

Wilson wzbogaca swoje naukowe obser­wacje wspaniałymi historiami, które do­skonale ilustrują, w jaki sposób mrówki ,,mówią", węszą i smakują, a także walczą o dominację. Opisuje bardzo rzadkie gatun­ki, takie jak Matabele, najbardziej zaciekłe mrówki wojownicze Afryki, których łow­czynie mogą nosić w szczęce do piętna­stu termitów; ,,mrówki żniwiarki", które, gdy dochodzi do konfrontacji z mrówkami ognistymi, uwalniają chmurę alarmowych feromonów, aby wezwać na pomoc swoich współtowarzyszy; czy Basiceros, najwol­niejsze i najbrudniejsze mrówki ze wszyst­kich, które pokrywają swoje ciała kurzem i śmieciami dla kamuflażu. Opowieści ze świata mrówek to obowiązkowa lektura dla każdego miłośnika przyrody.

Informacje dodatkowe o Opowieści ze świata mrówek:

Wydawnictwo: Copernicus Center Press
Data wydania: 2021-10-07
Kategoria: Popularnonaukowe
Tytuł oryginału: Tales From The Ant World

Tagi: Ethology & animal behaviour bóg

Kup książkę Opowieści ze świata mrówek

Opowieści ze świata mrówek - opinie o książce