reklama

Osiecka. Nikomu nie żal pięknych kobiet

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2020-09-30
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788366335530
Liczba stron: 350

Ocena: 5 (4 głosów)

Najlepszy z dotychczasowych portret Agnieszki Osieckiej - artystki, poetki, matki, żony, kochanki, dziennikarki i ówczesnej celebrytki PRL-u.

Nie jest to jednak typowa biografia. Zawiera liczne wspomnienia przyjaciół Osieckiej, fragmenty jej pamiętników, opowiadań i wierszy, a także archiwalne zdjęcia wykonane przez samą Osiecką. Odkrywa nieznane fakty i przypomina te, które zatarł czas.

Agnieszka Osiecka urodziła się w rodzinie, dla której kultura była jak powietrze. W ich domu spotykała się śmietanka towarzyska - może dlatego we wczesnej młodości zaczęła pisać pamiętnik (fikcyjny, w co nie chcieli wierzyć rodzice). Gdy ojciec opuścił ją i matkę, wszystko runęło: później to jego obwiniała za swój brak pokory.

Zofia Turowska zebrała bardzo różnorodny materiał, a pisząc bezpretensjonalnie, nie wkracza w zbędne dywagacje. Pokazuje Osiecką pełną życia, wolną, niedającą się ograniczać konwenansom, lecz historie licznych perypetii miłosnych, skandali, związków małżeńskich i partnerskich opisuje z wyczuciem i dyskrecją.

,,Są ludzie, których nie umiemy opowiedzieć..." - twierdziła Osiecka. Turowskiej udało się jednak opowiedzieć Agnieszkę. Dla kochających poezję - pozycja obowiązkowa. Dla nieprzekonanych - tym bardziej.

Na antenie TVP od marca będzie można obejrzeć serial w dużej mierze oparty na Agnieszkach - w gwiazdorskiej obsadzie.

Zofia Turowska - absolwentka wydziału dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Dziennikarka ,,Magazynu Filmowego", łódzkiego oddziału ,,Trybuny Ludu", Łódzkiego Ośrodka Telewizyjnego i Krajowej Agencji Wydawniczej. Członkini ZAiKS. Autorka sagi rodziny Onyszkiewiczów ,,Gniazdo"; współautorka kultowego reportażu - dokumentu o wydarzeniach w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku ,,Kto tu wpuścił dziennikarzy?", faktograficznych powieści: o łódzkiej Szkole Filmowej ,,Filmówka" oraz Zespole Filmowym TOR, biograficznej opowieści Beaty Tyszkiewicz ,,Nie wszystko na sprzedaż". Dla Marginesów napisała opowieść o Zofii Nasierowskiej ,,Fotobiografia", biografię Janusza Majewskiego, a także otoczyła literacką opieką książkę Magdaleny Zawadzkiej ,,Gustaw i ja". Przygotowuje biografię Gustawa Holoubka.

Tagi: Biografie i literatura faktu

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Osiecka. Nikomu nie żal pięknych kobiet

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Osiecka. Nikomu nie żal pięknych kobiet

Wciągająca historia poetki, której teksty znałam, ale jej życia nie. Mogłam je choć trochę odkryć.

Link do opinii
Inne książki autora
Gustaw. Opowieść o Holoubku
Zofia Turowska0
Okładka ksiązki - Gustaw. Opowieść o Holoubku

Pierwsza po wielu latach biografia Gustawa Holoubka. Dlaczego teraz? Bo ciągle żyje w naszej pamięci. Bo był i nadal jest kimś więcej niż wspaniałym...

Janusz Majewski. Film – kobieta jego życia
Zofia Turowska0
Okładka ksiązki - Janusz Majewski. Film – kobieta jego życia

"Królowa Bona", "C.K.Dezerterzy", "Zaklęte rewiry', "Sprawa Gorgonowej" i najnowszy film – nagrodzony w 2015 roku na Festiwalu Filmowym w...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Reklamy