Osiem gór

Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2018-02-14
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788381102759
Liczba stron: 264
Tytuł oryginału: Le otto montagne

Ocena: 4.67 (3 głosów)

Góry to nie tylko śnieg, przepaści, granie, potoki, jeziora i pastwiska. Góry to sposób życia. Kolejne kroki, milczenie, czas i właściwa miara.

Pietro jest dzieckiem z miasta, nieco humorzastym samotnikiem. Jego matka pracuje w poradni rodzinnej na przedmieściach, ojciec jest chemikiem, który każdego wieczoru wraca z pracy przepełniony złością. Choć różni, połączyła ich wspólna pasja - góry. To w nich poznali się i pokochali, i związali ze sobą tak mocno, że nawet rodzinna tragedia nie była w stanie ich rozdzielić.

Gdy odkrywają Granę, maleńką wieś w dolinie u stóp masywu Monte Rosa, czują, że znaleźli swoje miejsce na ziemi. To tam Pietro spędza odtąd wszystkie letnie wakacje i poznaje Brunona, rówieśnika o włosach w odcieniu konopnego sznurka i o szyi spalonej słońcem, który zamiast odpoczywać, musi paść krowy.

W czasie tych letnich miesięcy Pietro zaczyna wędrować po górach ze swoim ojcem, odkrywa tajemnice doliny i opuszczonych budynków, zdobywa strome ścieżki. Wtedy też zawiązuje się jego przyjaźń z Brunonem, która - choć często na odległość - przetrwa bardzo długo.

Kup książkę Osiem gór

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Opinie o książce - Osiem gór

Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2018-09-04, Ocena: 5, Przeczytałem,

Dla tych, co kochają góry, opowieści o przyjaźni i cenią elegancję stylu.

Link do opinii
Avatar użytkownika - szmaragdova
szmaragdova
Przeczytane:2018-03-16, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2018,

 

Nie znałam jak dotąd nazwiska Cognetti, zachęcił mnie tytuł i przepiękna okładka; tak bardzo, że książka ta stała się moim domownikiem.

Już dawno nie czytałam nie-polskiej powieści. Zawsze obawiam się, że będę odczuwać dystans i do języka, i do mentalności oraz realiów bohaterów. W tym przypadku byłam w błędzie..
Opowieść płynie, unosi się jak fale mgły w górskim powietrzu. Cudowna, niedzisiejsza i kojąca historia o przyjaźni i miłości do gór, obudziła we mnie wiele uśpionych tęsknot.

Autor, baczny obserwator rzeczywistości, z dużą dozą wdzięku oddał złożoność relacji Pietro i jego ojca, nakreślił skomplikowaną osobowość Giovanniego wraz z analizą przyczyn wielu cech, potrafił też ukazać niezwykłą przyjaźń między głównym bohaterem powieści, a mistrzem drugiego planu- Bruno.
To Bruno jest dla mnie odwzorowaniem marzeń- o wolności od zgiełku i pośpiechu, niezależności wobec konwenansów i uwikłań ludzkich społeczności; wysoko, ponad dachami domostw, pręgierzem ocen i wymagań, bliżej nieba, głosu serca i Boga.

Zakończenie zatrzymuje.. zasiewa bolesne zwątpienie, a może ukazuje niełatwy triumf indywidualisty?

Pięknie zobrazowano tu góry, wielką i niespożytą miłość mego serca, którą poczułam od pierwszego kontaktu, pomimo braku doświadczenia i umiejętności, i którą utwierdza we mnie każdy pobyt pośród skał i chmur. Czytasz i czujesz wręcz zapach- skały rozgrzanej słońcem, wody, liści, ziemi; słyszysz szum strumienia i wiatr zawodzący pośród drzew. Czysta magia!

Daj się przekonać i idź za Pietro ścieżką do barmy...

"Zwolniłem kroku, jakbym słuchał tego, co szeptali nepalscy Szerpowie na dużej wysokości. Bistare, bistare. Pomału, pomału. Nie chciałem dojść na miejsce zbyt szybko. Ilekroć tu wracałem, tak się czułem, jakbym wracał wgłąb siebie, do miejsca, gdzie jest moje prawdziwe ja, i miałem się z tym dobrze."

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Tylko dla dorosłych
Nina Majewska-Brown
Tylko dla dorosłych
Pod naszym niebem
Sylwia Kubik
Pod naszym niebem
Ta, która musi umrzeć
David Lagercrantz
Ta, która musi umrzeć
Marzycielka
Katarzyna Michalak
Marzycielka
Ojciec, czyli o Pieronku
Szymon Wróbel
Ojciec, czyli o Pieronku
Kolory pawich piór
Jojo Moyes;
Kolory pawich piór
Coco i jej mała czarna sukienka
Annemarie Van Haeringen
Coco i jej mała czarna sukienka
Wariat na wolności. Autobiografia
Wojciech Eichelberger;
Wariat na wolności. Autobiografia
Pokaż wszystkie recenzje