Okładka książki - Ostatni krąg

Data wydania: 2014-10-13
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 978-83-7536-832-1
Dodał/a książkę: Natalia Witecka

Carandiru – miejsce, które okryło się złą sławą. Największe więzienie w Brazylii, uznawane za jedno z najsurowszych na świecie.

Drauzio Varella poznał Carandiru dzięki poświęceniu, z którym przez ponad dekadę pomagał powstrzymać rozprzestrzeniającą się w więzieniu epidemię AIDS. Jego pacjenci, często uzależnieni od narkotyków i bez wahania zdolni zabić nawet swego przyjaciela, w czasie rozmów z autorem odsłaniali tajemnice bloków więziennych i reguły przetrwania w tym „samorządnym”, prowadzonym przez wspólnotę starych więźniów mikrokosmosie. Książka Varelli pokazuje panoramę życia codziennego w więzieniu, jego życie nocne i dzienne, niecierpliwie wyczekiwane weekendy, gdy na ten strzeżony teren mogą wejść kobiety. Opisuje rzeczy powszednie i odświętne, z których najważniejszą jest maria-louca, czyli samodzielnie pędzony bimber.

Ta wstrząsająca książka stała się bestsellerem, w 2003 roku została przeniesiona na ekran przez Hectora Babencę, a samo Carandiru stało się modelem dla więzienia przedstawionego w trzecim sezonie popularnego amerykańskiego serialu "Skazany na śmierć".

Kup książkę Ostatni krąg

Opinie o książce - Ostatni krąg

Avatar użytkownika - apogeum55
apogeum55
Przeczytane:2015-07-24, Ocena: 4, Przeczytałem, 26 książek 2015,
Drauzio Varella opisuje swoją pracę lekarza w największym brazylijskim więzieniu, opowiadając przy tym różne historie zasłyszane od więźniów. Narkotyki, alkohol, przemoc, seks (w transseksualnym wydaniu) to tutaj zwykła codzienność. Varella opisuje nam swoje zmagania ze sprytnymi więźniami, którzy próbują od niego wyłudzać różne leki, ale staje się również powiernikiem więźniów, którzy zdradzają nam swoje historie jak tu trafili mimo iż "wszyscy są niewinni". Poznajemy więc przerażające opowieści o zdradach, kradzieżach, zabójstwach, aktach przemocy, a przy okazji lekarz opowiada nam jak wyglądają warunki w poszczególnych blokach więziennych. A te mogą się od siebie znacząco różnić. Od cel z sypialniami w których można utrzymywać prostytutki-transwestytów (postacie te przewijają się w książce naprawdę często) aż po cele, w których nie wystarcza miejsc dla wszystkich więźniów więc część z nich śpi na podłodze, a pozostali są zmuszeni do stania. Varella opisuje też jak co sprytniejsi więźniowie remontują swoje cele po to żeby móc je np. po wyjściu z więzienia wynająć. I nawet jeśli służba więzienna zakwateruje do niej innego więźnia to po nocy spędzonej w takiej celi gość wychodzi tak zastraszony że nic jest w stanie zmusić go do powrotu do niej. Bo jak stwierdza lekarz, przybliżając nam tok myślenia więźniów "skoro ktoś zainwestował środki w urządzenie celi to dlaczego inna osoba ma w niej mieszkać za darmo?". Historie są dość ciekawe, choć po przeczytaniu większości z nich byłem już trochę zmęczony. Na szczęście autor pod sam koniec dawkuje napięcie opowiadając o zbliżającym się buncie więźniów. Mocna książka z mocnym zakończeniem.
Avatar użytkownika - gertruda25
gendun
Klawisze
Drauzio Varella0
Okładka ksiązki - Klawisze

Więzienie funkcjonuje według własnego kodeksu postępowania, któremu podlegają wszyscy przebywający za jego murami. Z jednej strony krat osadzeni...

Drogowskazy
Wiktor Osiatyński