Ostatni Olimpijczyk

Tom 5 cyklu Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy

„Ostatni Olimpijczyk” kończy serię opowieści o losach młodego herosa, syna greckiego boga Posejdona. Dotychczas wydane cztery tomy serii „Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy” cieszyły się ogromną popularnością wśród polskich czytelników. Bohaterowie książek Riordana mają licznych fanów, którzy niecierpliwie czekają na kolejne historie z ich życia. Oczekiwania mijają na  tworzeniu własnych hereosowych opowieści, które fani Percy’ego publikują na www.blog.percyjackson.pl. Tam też można już teraz przeczytać pierwszy rozdział „Ostatniego Olimpijczyka”.

O popularności serii świadczy fakt, że od wielu tygodni znajduje się na liście najlepiej sprzedających się książek dla dzieci, publikowanej przez New York Timesa, a prawa autorskie do książek sprzedano w ponad 30 krajach. Na podstawie pierwszego tomu powstał film wyreżyserowany przez Chris’a Columbusa - twórcę filmów takich, jak „Harry Potter i Komnata Tajemnic”, „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” czy "Kevin - sam w domu".

Informacje dodatkowe o Ostatni Olimpijczyk:

Wydawnictwo: Galeria Książki
Data wydania: 2010-11-09
ISBN: 978-83-62170-04-3
Tytuł oryginału: The Last Olympian
Język oryginału: Angielski
Tłumaczenie: Agnieszka Fulińska

Kup książkę Ostatni Olimpijczyk

Spojrzała na mnie, jakby rozkoszowała się świadomością, że nadal tam jestem. A ja uświadomiłem sobie, że robię to samo. Świat się rozpadał, a ja myślałem jedynie o tym, że ona żyje.

- Udawajmy, że jesteśmy dwojgiem zwykłych ludzi.(..)
- Okej.- przytaknąłem. - Zwyczajne popołudnie dwojga zwykłych ludzi.
Kiwnęła głową
- Och... - poczułem się jak jedna za świętych krów Apollina: powolny, głupi i jaskrawoczerwony.

Ostatni Olimpijczyk - opinie o książce

Finałowa walka, która zgodnie z koncepcją tragedii/komedii antycznej, rozpisana jest na trzy dni. TRZY. To o dwa za dużo, jak dla mnie. Percy ma propozycję od Nico - chłopak wpadł na szalony pomysł pokonania Kronosa. Ale syn Posejdona woli brnąć w nieudaną partyzantkę i tracić ludzi. Kiedy już staje przed wyborem - plan Nico albo giniemy - przystaje do chłopaka. I wiecie co? I trzeba było tak zrobić od razu, bo ten plan jest jedynym, który zadziała! Jakby słuchali wyroczni to by wiedzieli. Ale nawet Percy, w swoim heroizmie i wielokrotnym powtarzaniu o równości, jednak woli stronić od Nico, bo ten 'śmierdzi śmiercią'. A no, i jest synem Hadesa, a Hades to zdrajca, więc jego syn automatycznie też zdradzi... Ale plan zakłada poznanie przeszłości Luka, co prowadzi do poznania kilku dni z jego życia. Oczywiście te dni są strasznie kluczowe, bo tylko takie są potrzebne. To zdecydowanie najbardziej przedziwna książka w cyklu. No bo patrz - ni z gruchy autor daje nam w twarz wiadomością, że Paul WIE o wszystkim. A ja się pytam - kiedy on się dowiedział? I dlaczego nie zadzwonił, że psychiatryk będzie miał dwoje nowych pacjentów? Jeśli myślicie, że normalny człowiek na wiadomość "hej, starożytni bogowie istnieją!" wzruszy ramionami i to zaakceptuje, to chyba jesteście nastolatkami. Normalny człowiek bez dowodu nie uwierzy. A on co robi? Marzy o wejściu na Olimp. Aleee to nic. Pożycza czternastolatkowi samochód - bo to w końcu Percy jest, on sobie radę da, na niejednej hydrze czy hybrydzie jeździł... Poza tym, nie wiadomo skąd, od początku towarzyszy mu Rachel. Która, nawiasem, myśli o romansie z naszym Precelkiem, ale chłopak chyba nie za bardzo rozumie tajniki flirtu, bo woli wraz z kumplem odjechać na pegazie, żeby zaatakować Księżniczkę Andromedę (statek). Ogólnie sprawa wygląda fatalnie - spora część herosów przyłączyła się do Kronosa, różne potwory też, Clarisse się boczy i nie chce walczyć... Ja się nie dziwię, greccy bogowie rodzicami roku nie są, ale chyba to logiczne, że Kronos zniszczy wszystko, co napotka. Więc raczej po Ziemi zostanie kawałek wyschniętej skały, a nie królestwo dla popleczników Złego Pana Czasu. No ale dobra, herosi są młodzi i głupi, a potwory nie zawsze posiadają/używają mózg. Ale Clarisse? I gdyby miała dobry powód do pacyfistycznej postawy - okej, rozumiem, ale TAKI POWÓD? Przecież to jest tak dziecinne... Ale dopóki NIE DOSTANIE CO CHCE, nie wyściubi nosa poza domek. No łanie. No i jest szpieg! W obozie. Tylko tak trudno jest zgadnąć, kim on jest. Sama miałam dwa typy, i przyznam, że żaden z nich nie był trafny. Aczkolwiek, na swoją obronę - czy nie można było zrobić zasadzki? Przeszukania? Nie wiem, jakiś boski wykrywacz kłamstw? Nieee. Oni wolą dalej działać, wiedząc o krecie w grupie. A później Percy wielce zdziwiony, bo PODCZAS OBRONY COŚ SIĘ STAŁO. Trzeba było dać do układania plan Annabeth, chociaż patrząc na to, co ona robi to może lepiej nie? Za to zakończenie jest epickie. Przeczuwałam, że Percy ODMÓWI Zeusowi, ale PROŚBA Precelka zwaliła mnie z nóg. Pomysł - dobry. Chęci - dobre. Jednak jak sie zachowa, kiedy pozna RESZTĘ SWOJEJ RODZINY? Zobaczymy. Bo to nie koniec, wiecie? Okazuje się, że ostatni rozdział skrywa SEKRET, który trzeba rozwiązać. Cykl Precelka się skończył, więc podejrzewam, że przyjdzie teraz czas na Thalię, Nika albo Tysona? Chyba, że wielka trójka ma inne dzieciaczki, w co nie wątpię. Wszak sam Zeus w mitologi był jurny jak buchaj. Niby koniec, ale co? Czy zabiorę się za kontynuację świata herosów - chyba. Nie ma go w bibliotece, jeszcze, a kupować nie zamierzam. Troszeczkę mnie ciekawi te SEKRET, ale równie dobrze mogę go wygooglować. No nie wiem. Jak wpadnie w ręce książka, to poczytam.
Avatar użytkownika - Mada013
Mada013
Przeczytane:2017-01-20, Ocena: 6, Przeczytałem, 26 książek w 2017 ,
Świetne zakończenie serii (szkoda, że to koniec). Okazuje się jednak, że wielka przepowiednia nie była aż tak straszna. Bardzo dobrze, że Percy nie przystał na propozycję bogów.
Zakończenie serii o Percym Jacksonie wypadło bardzo dobrze, wyśmienicie wręcz! Bardzo polubiłam tę lekką i zabawna historię, którą pochłonęłam właściwie jednym tchem. Jest fantastyczna dla młodzieży, której świat półbogów wyda się naprawdę wyśmienity. Dorośli też znajdą w niej coś dla siebie. Wszystkie postacie są sympatyczne i nikogo nie da się nie lubić. Z pewnością wrócę do tego cyklu jeszcze nie raz, polecam!
,,- Udawajmy, że jesteśmy dwojgiem zwykłych ludzi.(..) - Okej.- przytaknąłem. - Zwyczajne popołudnie dwojga zwykłych ludzi. Kiwnęła głową - I wiesz... Teoretycznie gdyby tych dwoje ludzi lubiło się nawzajem, co trzeba by zrobić, żeby ten głuptas pocałował dziewczynę, hę? - Och...- poczułem się jak jedna za świętych krów Apollina: powolny, głupi i jaskrawoczerwony." ,,Ostatni olimpijczyk" to zakończenie serii ,,Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy" Rick'a Riordan'a. Jak zawsze książka tego pana zachwyciła mnie, wzruszyła i pozbawiła tchu. Jest mi smutno, że tak wspaniała seria się kończy. Bardzo polubiłam bohaterów. W tej części Percy staje ostatecznie do walki z Kronosem. Musi ocalić Olimp. Bitwa trwa. Armia Tytana jest coraz bliżej Nowego Jorku. Herosi stają do walki. Syn Posejdona musi odkryć jak pokonać Kronosa. W tej części poruszany jest temat puszki Pandory oraz Prometeusza. Akcja pędzi w zawrotnym tempie. Bohaterowie co rusz napotykają kolejne przeszkody. Dostają kolejną Wielką Przepowiednię. Emocjonujący finał doprowadza do łez i daje nadzieję. Polecam!
Avatar użytkownika - roksana85
roksana85
Przeczytane:2015-12-07, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam, Wyzwanie Initium - fantastyka,
Cóż powiedzieć...? To juz ostatni tom przygód Herosów w którym wszystko się wyjaśnia, jak zawsze świetnie napisana i dla fanóe pozycja obowiązkowa :)
Avatar użytkownika - Annabeth
Annabeth
Przeczytane:2015-07-03, Ocena: 6, Przeczytałam,
genialne zakończenie serii. pełna niespodziewanych zwrotów akcji.
Avatar użytkownika - blackithilien
blackithilien
Przeczytane:2015-01-05, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2015, Mam,
Ostatni tom przygód Percy'ego Jacksona z jednej strony ładnie kończy wszystkie wątki, a z drugiej pozostawia mały niedosyt z powodu nowej przepowiedni. Bitwa o Manhattan jest pierwszą naprawdę ciekawą bitwą, którą spotkałam w literaturze. jak to kobieta nie interesuję się zbytnio militariami, taktykami wojennymi, etc, tak więc ataki pegazów, mitologicznych stworów i bogów przemówiły do mnie idealnie i nie zanudzały na śmierć :D Intrygujące okazały się także rozwiązania niektórych tajemnic przewijających się serii. Jednym słowem - świetny finał!
Avatar użytkownika - CorkaHermesa
CorkaHermesa
Przeczytane:2013-07-02, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2013,
Składam hołd Riordanowi - nie dało się skończyć tej historii w lepszym stylu! Akcja wartka i to bardzo (cały tom to około 6-7 dni). Bohaterowie wspaniali. Działy się rzeczy zupełnie nieprzewidywalne. Muszę przyznać, że to jedna z niewielu książek, która fascynowała mnie i trzymała w pełnym napięciu do końca. Gdybym była mniej nieśmiała polecałabym tę serię ludziom na ulicy :)
Avatar użytkownika - Tinger
Tinger
Przeczytane:2013-01-14, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 52 książki, Przeczytane,
Bardzo dobra książka. Pełno w niej akcji. Dobre opisy całej walki i obrony Olimpu. Bardzo podobało mi się, że Percy nie skorzystał z oferty Bogów. Polecam.
Avatar użytkownika - Ella
Ella
Przeczytane:2013-02-11, Ocena: 6, Przeczytałam,
Uhonorowanie wspaniałego cyklu. Superowe.

Wyśmienite zwieńczenie serii! Przepełniona akcją od pierwszej do (prawie) ostatniej strony piąta część Percy'ego daje odpowiedzi na wszystkie pytania, wyjaśnia każdy wątek fabularny z poprzednich części i spokojnie domyka ten rozdział Obozu Herosów. Mnóstwo wzruszeń, ścisków serca i dumy z bohaterów - ich odwagi, mądrości i dojrzałości, której rozwój mogliśmy śledzić przez wszystkie części. Akcja niebywała, nie ustaje ani na moment - prawie dwudniowa bitwa o Manhattan to jeden z najlepiej opisanych pojedynków, jakie czytałam w tego typu książkach. Rick Riordan serią o Percym zdobył moje serce i z pewnością chętnie poznam resztę jego literackiego dobytku.

Avatar użytkownika - Ma_Tematyka
Ma_Tematyka
Przeczytane:2022-04-06, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki 2022,

Percy ostatecznie się przekonuje, że to właśnie on jest herosem z Wielkiej Przepowiedni- że jego przeznaczeniem jest pokonanie Kronosa. Razem z Nicem Di Angelo chłopak wędruje do Hadesu, gdzie kąpie się w rzece Styks, by zdobyć niezniszczalność i mieć szansę w walce z Kronosem. Czeka ich wiele poświęceń i rozczarowań, ale czy powstrzymanie króla tytanów jest ich warte? Percy'ego nachodzą wątpliwości, które stara się przegonić, powierzając mityczną Puszkę Pandory Hestii- ostatniej olimpijce, bogini ogniska domowego. Chłopak staje przed wieloma trudnymi wyborami, które doprowadzają go na górę Olimp, na której stacza ostateczną walkę z Kronosem, przybierającym postać Luke'a, którego ciało przejął duch tytana. Czy uda mu się powstrzymać króla tytanów? I czy możliwe to jest bez poświęceń ze strony przyjaciół? Miejmy nadzieję... świetnie i dowcipnie napisana, cudowne zamknięcie serii. Gorąco polecam!

Avatar użytkownika - 311007Ap
311007Ap
Przeczytane:2020-04-30, Ocena: 6, Przeczytałem,

Szczerze jestem zawiedziony że to już koniec konkretnie tej serii. Ta książka była ewidentnie o przełamywaniu swoich słabości. Normalnie ostatnia wielka wojna o władzę nad światem. Była trochę inna niż pozostałe. Bardzo mocno polecam. PS: Jestem dyslektykiem

Avatar użytkownika - Odbytnica
Odbytnica
Przeczytane:2019-07-08, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2019,

Takiego zakończenia się spodziewałem, cieszę się, że się nie zawiodłem. Pomimo tego, że wydaje się ono banalne, wszystko jest dobrze. Na końcu dowiadujemy się o kolejnej przepowiedni, może jeszcze poczytamy o przygodach Percy'ego Jackson'a?
Czytając każdy tom, ma się coraz większą ochotę na kolejny. Bardzo pasjonująca i wciągająca seria. Książka po książce nadal jest zwarta i pełna akcji, nie ma kiedy się nudzić. Chce się je wchłaniać jak najszybciej. Do tego autor w prosty sposób przekazuje, że należy pamiętać o dobrych cechach np. honorze, oddaniu, przyjaźni. Również sama znajomość mitologii przez Riordan'a, ogarnia zachwytem. Przedstawił multum wątków i postaci, o których nigdy dotąd nawet nie słyszałem. Jestem pod wrażeniem. Zainteresował mnie tym. Polecam!

Finałowa odsłona serii na pewno spodoba się każdemu. W tej części dochodzi do długo zapowiadanej wojny między herosami a armią Kronosa. Autor naprawdę super napisał końcową książkę nie mogłam się od niej oderwać. Tyle akcji, cały czas coś się dzieje. Zdziwiłam się kiedy Rachel została nową.... nie ważne sami się dowiecie jak przeczytacie. Polecam!!!!

Bitwa w labiryncie
Rick Riordan0
Okładka ksiązki - Bitwa w labiryncie

Percy Jackson nie spodziewa się niczego dobrego po kursie przygotowawczym, ale kiedy pojawia się jego tajemnicza śmiertelna znajoma prześladowana przez...

Morze potworów
Rick Riordan0
Okładka ksiązki - Morze potworów

Siódma klasa była dla Percy'ego Jacksona wyjątkowo spokojna. Żaden potwór nie przedostał się na teren jego nowojorskiej szkoły. Ale kiedy...