Zdjęcie - Rick Riordan

Rick Riordan

(1964-06-05) - (nadal)

Rick Riordan to amerykański pisarz. Autor powieści dziecięcych i młodzieżowych, a także kryminałów. W swoją twórczość często wplata dawne mity i wierzenia. Najbardziej znany z serii Percy Jackson i bogowie olimpijscy

Rick Riordan - biografia, życie i twórczość

Rick Riordan urodził się  5 czerwca 1964 roku w San Antonio w Teksasie. Aktualnie mieszka w Bostonie i ma dwóch synów.

Rick Riordan – życiorys

W dzieciństwie Riordan uczęszczał do szkoły Alamo Heights i marzył o karierze gitarzysty. Następnie rozpoczął naukę na Uniwersytecie stanu Teksas, gdzie studiował anglistykę i historię. Został nauczycielem i przez osiem lat uczył języka angielskiego i nauk społecznych w szkole w San Francisco.

Ożenił się w 1985 roku. Razem z Becky ma dwóch synów: Haley i Patricka. W 2013 roku cała rodzina przeniosła się do Bostonu.

Rick Riordan – twórczość

Początkowo Riordan tworzył kryminały dla dorosłych. Jego pierwszą wydaną książką było Big Red Tequila. Postanowił kontynuować serię Tres Navarre. Napisał aż siedem tomów, z czego w Polsce zostały wydane tylko trzy.

Pomysł na serię o Percym Jacksonie przyszedł niespodziewanie! Syn Riordana poprosił go, by na dobranoc opowiadał mu o greckich bohaterach i herosach. Gdy zaczęło brakować mitów Haley chciał by ojciec wymyślił coś nowego z tymi samymi postaciami. Wtedy właśnie narodził się Percy Jackson i bogowie olimpijscy. Pierwszy tom: Złodziej Pioruna wyszedł w 2005 roku i od razu zyskał sympatię czytelników. Cykl ma pięć tomów i opowiada o przygodach półboga, syna Posejdona, i jego licznych przyjaciół.

Autor wcale nie spoczął na laurach i zaczął tworzyć nowe serie dla dzieci i młodzieży. Po sukcesie poprzedniej serii powstały Kroniki rodu Kane (Czerwona piramida, Ognisty tron oraz Cień węża), które skupiały się na egipskiej mitologii. W podobnym czasie wydano też sequel Percy’ego, czyli Olimpijscy herosi.

O mitologii nordyckiej powstała inna trylogia, mianowicie: Magnus Chase i bogowie Asgardu, na którą składają się: Miecz lata, Młot Thora i Statek umarłych. Wcześniejsze dzieła Riordana zwykle skupiały się na półbogach, jednak w 2016 roku stworzył on serię, w której główny bohater jest bogiem. Oczywiście mowa tu o Apollo i boskie próby.

W 2021 roku na rynku pojawiła się przygodówka Ricka Riordana, czyli Córka Głębin. Niezwykle wciągająca opowieść o Anie, uczennicy Akademii Hardinga i Pencrofta. Dziewczynę czeka trudny egzamin na morzu, jednak pojawiają się pewne trudności.

Na polskim rynku wydawniczym wszystkie książki Riordana pojawiają się pod skrzydłami wydawnictwa Galeria Książki.

Rick Riordan – adaptacje i ekranizacje

W 2010 roku został zekranizowany pierwszy tom serii o Percym, czyli Percy Jackson i bogowie olimpijscy: Złodziej pioruna. Reżyserią zajął się Chris Columbus. W roli głównej Logan Lerman. Trzy lata później pojawiła się kontynuacja Percy Jackson: Morze potworów. Tym razem reżyserią zajął się Thor Freudenthal. Filmy jednak mocno odbiegały od serii książkowej, co nie podobało się niektórym fanom cyklu.

Aktualnie trwają pracę nad nową adaptacją Percy'ego Jacksona. Ma ona się pojawić na platformie streamingowej Disney+. W 2020 roku pojawiły się też pogłoski, że Netflix pracuje nad ekranizacją Kronik rodu Kane.


Źródło: Źródło fotografii: Wikimedia Commons / Larry D. Moore, CC BY-SA 3.0 / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Rick_riordan_2007.jpg

Rick Riordan - twórczość

Rick Riordan - wiadomości

Cytaty Autora

- Percy, poznaj Storczyka. Storczyku, to jest Percy.


Więcej

Bogini opuściła łuk.


Więcej
Wszystkie cytaty tego autora Dodaj cytat tego autora
Reklamy