Ostatnie lata polskiego Lwowa

Wydawnictwo: Fronda
Data wydania: 2019-08-29
Kategoria: Historyczne

Czy Polska może istnieć bez Lwowa? Ostatnie siedemdziesiąt lat udowadnia, że jest to możliwe, ale polska dusza mocno straciła na tej separacji.
Jak magię miasta, porównywanego nieraz do Florencji, legendę stolicy polskiej przedwojennej kultury i elegancji przełożyć na język zrozumiały dla współczesnego pokolenia?

Wehikuł czasu prowadzony wprawną ręką znanych popularyzatorów historii; Sławomira Kopra i Tomasza Stańczyka zaprasza na pokład.

Panorama Racławicka widziana ze Lwowa

Najlepsze trunki – tylko z firmy Baczewski

Wesoła Lwowska Fala – Szczepcio, Tońcio i lwowski bałak

Wielkie zbrodnie z namiętności i sprawa Gorgonowej

Początki polskiej piłki nożnej

Polski dramat sceniczny i lwowskie lata Gabrieli Zapolskiej

Legenda cmentarza Łyczakowskiego

Lwowscy pogromcy tyfusu

Hemar i Lem. Lwów to wielka tęsknota

Skandal w Galicyjskiej Kasie Oszczędności

Obrona Lwowa 1939

Wygnanie z polskiego Lwowa

Pożoga wojenna spowodowała, że Lwów, jedno z trzech najważniejszych polskich miast (obok Warszawy i Krakowa), pozostało poza granicami Rzeczypospolitej.

Większość literatury o Lwowie to nostalgiczne wspomnienia, jego dawnych mieszkańców lub ich potomków. Nic więc dziwnego, że malują oni obraz wyidealizowany, pozbawiony wad, jak wspomina się kraj szczęśliwej młodości czy dzieciństwa. Autorzy poszli inną drogą, przedstawili ostatnie półwiecze polskiego Lwowa z punktu widzenia historyków.
To ostatnie lata, fascynującego i wspaniałego miasta, ale również sceny na której miały miejsce wydarzenia które czasami lepiej wyrzucić ze zbiorowej pamięci.

Nie zmieniło to jednak ciepłych uczuć jakie Autorzy żywią do tego cudownego grodu.

Sławomir Koper, Tomasz Stańczyk

Kup książkę Ostatnie lata polskiego Lwowa

Opinie o książce - Ostatnie lata polskiego Lwowa

Sporo czasu mi jej przeczytanie zajęło, ale było warto. Tej książki nie powinno czytać się na łapu capu, ale powoli by dogłębnie zrozumieć poszczególne rozdziały. Te są niezwykle interesujące i przybliżają nam historię miasta, ktore niestety utraciliśmy. A to co mamy szansę dowiedzieć się dzięi książce pokazuje jak wielką zrobiono krzywdę. Nie chcę zdradzać szczegółów, ale zagadnienia jakie zawiera z pewnością przyliżą nam historię tego pięknego miasta.

Ostatnie lata polskich Kresów
Sławomir Koper, Tomasz Stańczyk0
Okładka ksiązki - Ostatnie lata polskich Kresów

Ostatnie siedemdziesiąt lat udowadnia, że Polska może istnieć bez Kresów, ale polska dusza mocno straciła na tej separacji. Po rynkowym sukcesie...

Ostatnie lata polskiego Wilna
Sławomir Koper, Tomasz Stańczyk0
Okładka ksiązki - Ostatnie lata polskiego Wilna

Barwny życiorys legendarnego miasta. Foto-plastikon historyczny, ciekawostki i nieznane szczegóły wielkich wydarzeń. Obrazy zapadające w pamięć...