Oto ty, Adamie

To sprawdzony przewodnik na drodze szukania odpowiedzi na pytania, m.in.: Jaka jest natura człowieka XXI wieku? Kim tak naprawdę jestem jako jednostka – we własnych oczach, a kim w oczach Boga? Jak dostrzec sens własnego istnienia? Czy uznanie faktu stworzenia świata przez Boga rzeczywiście nie ma żadnego wpływu na strukturę ontyczną człowieka, czy wręcz przeciwnie, oznacza korektę obrazu tak głęboką, że można odnieść wrażenie, iż mowa o jakimś zupełnie innym gatunku istot?

Na kartach sześciu rozdziałów (Na początku…, Przebudzenie niewiasty, Siedem razy słabość, Cztery słowa wolności, Dwie ufności, Ani jedna jota…) autorka dochodzi do sedna rozważań na temat istoty ludzkiego życia, tj. odnalezienia odpowiedzi na pytanie o to, kim tak naprawdę jest człowiek.

Informacje dodatkowe o Oto ty, Adamie:

Wydawnictwo: W drodze
Data wydania: 2020 (data przybliżona)
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN: 978-83-7906-366-6
Język oryginału: Polski

Kup książkę Oto ty, Adamie

Oto ty, Adamie - opinie o książce

Avatar użytkownika - katechetka
katechetka
Przeczytane:2020-04-21,

Niepodważalną prawdą jest fakt istnienia człowieka na ziemi. Chrześcijanin, dla którego wiara jest źródłem szczęścia wiecznego, nie wątpi w to, że człowiek – obdarowany tchnieniem życia – został stworzony na obraz i podobieństwo Boże. Opublikowana nakładem Wydawnictwa W drodze książka Oto ty, Adamie jest obszerną analizą projektu człowieczeństwa, jaki w zamyśle Boga Stwórcy tkwił od samego początku.

Dyskursywnym rozważaniom Marii Szamot – która jako punkt wyjścia obrała drugi i trzeci rozdział Księgi Rodzaju – poddana została tożsamość człowieka, wartości moralne, życie wewnętrzne, sfera duchowości i cielesności, wolność oraz powołanie. Lektura pozwala prześledzić – krok po kroku – losy człowieka od chwili stworzenia, kiedy to został on wyposażony w ufność i wolność, poprzez działania uaktywniające inne przymioty ludzkiej natury: grzeszność, rozumność, pazerność, ofiarność, a także skłonność do bałwochwalstwa ale i pragnienie Boga.

Przemyślenia autorki są interesujące, spójne, szczegółowe, nie pozbawione chronologii, poparte adekwatnymi do treści fragmentami biblijnymi (wraz z siglami). Wszystkie zawierają egzystencjalne pytania, dogłębne refleksje, odwołania do prawd objawionych i myśli starożytnych filozofów. Na kanwie starotestamentowych opowieści, autorka prowadzi rozpoznanie dotyczące natury i kondycji człowieka. Wszystkie analizowane przez nią postacie biblijne osadzone są w realiach życia „po grzechu”. Koleje losu Jonasza, Gedeona, Samsona oraz Tobiasza są przykładem kształtowania się człowieczeństwa zrealizowanego: otwarcie się na Boże wezwanie, podjęcie konkretnego działania, czerpanie mocy ze słabości, odpowiednie korzystanie z indywidualności i wolności, wszystko to ułatwia człowiekowi otwarcie się na nową perspektywę egzystencjalną, na duchowe przebudzenie i dojrzewanie; wszystko stanowi postęp duchowy, wzrost ku górze, w stronę Boga miłującego człowieka; jest rozpoznaniem Stwórcy i zaakceptowaniem Go.

W publikacji Wydawnictwa W drodze mnóstwo miejsca zajmuje symbolika. Przypisy (oprócz wyjaśnień) zawierają również źródła bibliograficzne. Treść fragmentów biblijnych zapisano czerwonym kolorem oraz drukowaną czcionką. Oto ty, Adamie to pozycja zaliczana do literatury specjalistycznej. Fachowy język przekazu znacznie zawęża grono odbiorców, jednak zainteresowani tematem będą usatysfakcjonowani.

Misterium powrotu. Pieśń Salomona, Pieśń Emmanuela
Maria Szamot 0
Okładka ksiązki - Misterium powrotu. Pieśń Salomona, Pieśń Emmanuela

Maria Szamot zestawia dwa pozornie odległe teksty: starotestamentalną Pieśń nad Pieśniami oraz nowotestamentalną Ewangelię wg św. Mateusza. Na oba spogląda...