Pamiętnik Dawida Rubinowicza

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Data wydania: 2005 (data przybliżona)
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 83-05-13388-5

Dzieje małego chłopca i jego rodziny podczas straszliwych lat okupacji faszystowskiej w Polsce zobrazowane są w tym dzienniku z całą prostotą dziecinnego stylu, tym większe też czynią wrażenie. To, co opisuje mały Dawidek, może się wydać dziś komuś niezrozumiałym koszmarem —jest jednak obrazem rzeczywistości, przez którą musiały przejść miliony ludności polskiej i żydowskiej w tamtych ciężkich latach.

Tagi: wspomnienia wojna pamiętnik dziecko żydzi holocaust

Kup książkę Pamiętnik Dawida Rubinowicza

Opinie o książce - Pamiętnik Dawida Rubinowicza

Avatar użytkownika - wampirka44
wampirka44
Przeczytane:2021-02-13, Ocena: 5, Przeczytałam, 80 książek w 2021, Żydzi,

Pamiętnik Dawida Rubinowicza to zapiski małego żydowskiego chłopca w czasie okupacji niemieckiej. Dawidek przeżywał z rodziną bardzo ciężkie dni, tygodnie, miesiące i lata. Jako Żydzi byli prześladowani, cierpieli głód.

Troszkę się zawiodłam. Książka zapowiadała się dobrze, jednak czułam jakiś niedosyt. Czegoś mi zabrakło. Jest zapisem listów Dawida Rubinowicza, małego chłopca żyjącego w czasach II wojny światowej. Poznajemy jego historię tuż przed wrześniem 1939.

Pamiętniki (a właściwie zeszyty w których pisał wydarzenia ze swojego życia) są przytoczone toczka w toczkę. Jeśli mowa o tym czy książkę ciekawie się czyta to miałam wrażenie takiej huśtawki. Niektóre fragmenty są napisane w sposób ciekawy (szczególnie te, gdy pisał w młodszym wieku - bo oddają spojrzenie małego dziecka na to, co się działo wokół niego, a czego nie rozumiał). Jednak dalsze losy na przemian to nużą to interesują i tak w kółko.

Kwestia winy
Małgorzata Rogala