Pan Apoteker

Pan Apoteker to po części opowieść o Tadeuszu Pankiewiczu, człowieku, który zdecydował się pozostać na terenie getta krakowskiego i nieść pomoc jego mieszkańcom podczas II wojny światowej.

Apteka pod Orłem, dziś zamieniona w niewielkie muzeum, za jego sprawą stała się w tamtych strasznych czasach wyspą na wzburzonym oceanie, Arką pozwalającą przeżyć potop.

Mała Bluma, jej siostra Dorina i starszy brat, Arik niejednokrotnie znajdą tam pomoc lub schronienie.

Ale jak wyjaśnić sobie to wszystko, co dzieję się dokoła? Bluma ucieka w świat wyobraźni, obserwuje, próbuje tłumaczyć rzeczywistość i żyć w świecie, w którym być może jedynie szaleńcy czują się szczęśliwi.

Informacje dodatkowe o Pan Apoteker:

Wydawnictwo: Literatura
Data wydania: 2018-09-18

Kup książkę Pan Apoteker

Pan Apoteker - opinie o książce

W 2021 roku miałam okazję odwiedzić Muzeum "Apteka pod Orłem" w Krakowie, gdzie w czasie II wojny światowej pracował pan Tadeusz Pankiewicz, jedyny goj w zamkniętym wówczas getcie.

Zakupiłam wtedy również bardzo ważną książkę "Apteka w getcie krakowskim" autorstwa Tadeusza Pankiewicza.

"Pan Apoteker" to opowieść o żydowskiej dziewczynce i jej rodzinie, która musi przenieść się na teren getta krakowskiego. Niejednokrotnie dziewczynka i jej rodzina odwiedzają pana Apotekera, którego uważają za bardzo dobrego, mądrego człowieka, mimo że jest gojem. Tadeusz Pankiewicz dawał schronienie Żydom, rozdawał lekarstwa, leczył za darmo, przechowywał ważne pamiątki, dokumenty, a nawet psy.

Tadeusz Pankiewicz za swoje dokonania został uhonorowany medalem Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata.

Piąta babcia Dominika
Katarzyna Ryrych0
Okładka ksiązki - Piąta babcia Dominika

Nowa żona dziadka od razu wydała się Dominikowi podejrzana - ani nie wygląda na babcię, ani nie zachowuje się jak na babcię przystało. Nie robi na drutach...

Czarna walizka. Porwie nas wiatr
Katarzyna Ryrych0
Okładka ksiązki -  Czarna walizka. Porwie nas wiatr

Finałowy tom sagi ,,Czarna walizka". Dobry autor dba, aby doprowadzić do końca wszystkie wątki. "Każde pytanie musi dostać odpowiedź" - mówi Finnegan...

Powrót matki
Danuta Awolusi ;