Pancerz i krew. Bitwa pod Kurskiem

Ocena: 0 (0 głosów)

Bitwa pod Kurskiem. Największa bitwa pancerna w historii. Pierwszy etap marszu Armii Czerwonej na Berlin. Starcie dwóch systemów wojskowych i politycznych – nazistowskiego i sowieckiego – w którym rozstrzygnęły się losy II wojny światowej. Z jednej strony pisze się o niej z epickim rozmachem. Z drugiej zaś, chociaż minęło ponad siedemdziesiąt lat, obraz bitwy wciąż jest niepełny. W porównaniu ze Stalingradem czy operacją „Barbarossa” jej dzieje są słabo zbadane, a w opracowaniach fakty mieszają się z mitem. Ogólnym założeniem książki Dennisa E. Showaltera, jednego z najwybitniejszych amerykańskich historyków wojskowości, jest oddzielenie tych legend od prawdy i przedstawienie obecnego stanu wiedzy o batalii. To, co działo się na polu bitwy, jest także pretekstem do rozważań o zagadnieniach operacyjnych, strategicznych i politycznych, bez pomijania jednak ludzkiego wymiaru walk na froncie wschodnim Autorowi udało się dotrzeć do licznych informacji dostępnych dopiero od niedawna, a także do oficjalnych i prywatnych relacji, które przybliżają sytuację na najwyższych szczeblach dowodzenia i w ogniu walki.

Informacje dodatkowe o Pancerz i krew. Bitwa pod Kurskiem:

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2015-11-04
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-8049-172-4
Liczba stron: 426

więcej

Kup książkę Pancerz i krew. Bitwa pod Kurskiem

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Pancerz i krew. Bitwa pod Kurskiem - opinie o książce

Avatar użytkownika - Deborog
Deborog
Przeczytane:2015-11-17, Przeczytałem,

Amerykański historyk wojskowości Dennis Showalter napisał książkę, będącą pokłosiem wielu lat badań nad frontem wschodnim II wojny światowej. "Pancerz i krew" jest świetnie udokumentowaną relacją - dzień po dniu - z największej operacji pancernej II wojny, która przeszła do historii jako Bitwa pod Kurskiem, lub Łuk Kurski.

Jednak chyba największym walorem książki Showaltera jest umiejętność podzielenia się z czytelnikiem wielowarstwową refleksją nad realiami i różnorakimi aspektami świata ogarniętego wojną. Wielka Wojna Ojczyźniana (mit sowiecki), wojna na wyniszczenie, spalona ziemia, wojna totalna (Totalkrieg), z jednej strony najnowocześniejsze maszny śmierci - stalowe bestie, "Tygrysy", z drugiej - ilość, czyli setki tysięcy nowych rekrutów, których w każdej chwili można rzucić do walki, choćby bosych i bezbronnych... I wreszcie - von Meinstein i Rokossowski - dwóch strategów, dwie różne szkoły walki.

Po bitwe pod Kurskiem nic już nie miało być takie same. Ta bitwa odmieniła nie tylko losy wielkiej wojny, a zatem historię świata; bitwa ta zmieniła ludzi od wewnątrz, mentalnie. Obalając jedne mity, stworzyła nowe, chciałoby się rzec - niemal państwowotwórcze - mity Wielkiej sowieckiej Rosji, i jej potężnego stratega - generalissimusa Józefa Stalina.

 

Znajomość realiów frontowych, mentalności "sowieckiego człowieka" i pruskiego junkra robi wrażenie. Dennis Showalter z całą pewnością napisał książkę wyjątkową.

Gorąco polecam.

 

 

Maciej Dęboróg-Bylczyński

publicysta historyczny

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Izabela i sześć zaginionych koron
Krzysztof P. Czyżewski
Izabela i sześć zaginionych koron
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy