Papierowe marzenia

Mówi się, że czasami najlepszą rzeczą, jaka nas spotyka w życiu, jest dar drugiej szansy, abyśmy nareszcie zrobili to, co powinniśmy byli zrobić za pierwszym razem.

Luke miał bardzo wiele: kochającego ojca, wspaniały dom, duże pieniądze, zaplanowaną przyszłość. Gdyby ktoś mu kiedyś powiedział, że wyrzeknie się tego wszystkiego, nie uwierzyłby. A jednak tak się stało. Podjął złe decyzje, poznał nieodpowiednich ludzi. Nie rozumiał, czym naprawdę jest miłość.

≈≈≈
Stare przysłowie głosi, że gdyby nie ciemność, nigdy nie poznalibyśmy światła. Luke na własnej skórze przekonał się o prawdziwości tych słów. Czy kręte i niebezpieczne ścieżki jego życiowych wyborów zaprowadzą go w końcu do domu?

Informacje dodatkowe o Papierowe marzenia:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2012-11-05
ISBN: 978-83-240-2291-5
Tytuł oryginału: Lost December
Tłumaczenie: Hanna de Broekere

Kup książkę Papierowe marzenia

Bez pasji jesteśmy skazani na przeciętność.

Papierowe marzenia - opinie o książce

Avatar użytkownika - Eli1605
Eli1605
Przeczytane:2017-05-25, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Przepiękna, współczesna opowieść o synu marnotrawnym. Czasami trzeba się sięgnąć samego dna, żeby móc się od niego odbić. I to udało się naszemu bohaterowi. Książka pokazuje także potęgę ojcowskiej miłości. Gorąco polecam.
Avatar użytkownika - agnik66
agnik66
Przeczytane:2016-08-11, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2016,
kingaczyta.blogspot.com Luke Crips jest synem bogatego i znanego właściciela firm kserograficznych. Chłopak ma wszystko; jest bogaty, ma pracę, którą lubi i kochającego ojca, który wychowywał go samotnie. Przyszłość Luka zdaje się być już zaplanowana. Wszystko jednak zmienia wyjazd na studia, gdzie chłopak poznaje nieodpowiednich ludzi, którzy wiedzą, jak wykorzystać jego bogactwo... "Papierowe marzenia" to książka zainspirowana biblijną historią o synu marnotrawnym. Dla osób, które znają tę przypowieść, wydarzenia przedstawione w tej powieści nie będą żadną niespodzianką, bo z łatwością można odgadnąć jej finał i wszystko to, co wydarzy się w trakcie. Ale to nic. W tym przypadku w ogóle mi to nie przeszkadzało, a ta współczesna wersja syna marnotrawnego, bo tak "Papierowe marzenia" zdecydowanie można określić, zdobyła moje serce. Co prawda postaci nie są jakoś świetnie wykreowane, powieść jest skąpa w opisy i napisana bardzo prosto, bez udziwień, ale najważniejszy jest jej przekaz, który przysłania ewentualne niedociągnięcia. Przeczytałam też tę książkę w idealnym momencie swojego życia i naprawdę mocno do mnie trafiła; do tego stopnia, że na końcu aż się popłakałam i zaczęłam rozmyślać nad swoim życiem, postępowaniem, relacjami z innymi. Takiej lektury po prostu potrzebowałam. Potrzebowałam takiego kopa, ale i nadziei, którą ta przypowieść daje. Żałuję tylko, że tak długo przechodziłam obojętnie obok książek Evansa. Teraz na pewno naprawię swój błąd i szybko nadrobię zaległości.
Avatar użytkownika - izabela81
izabela81
Przeczytane:2013-12-17, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2013,
Luke Crisp - syn bogatego właściciela firm kserograficznych, wychowywany przez niego po śmierci matki. Pewnego dnia za namowami ojca zaczyna studia poza domem, co ma sprawić, że pozna inne życie, usamodzielni się. Luke poznaje nowe towarzystwo, z których najważniejszymi, którzy odegrają role w jego życiu są Candace i Sean. Z dziewczyną Candace połączy go miłość, Sean wydaje się być natomiast najlepszym przyjacielem. Jednak pod jego wpływem w Luke'u zachodzą pewne niepokojące zmiany. Zaczynają się pierwsze zatargi z ojcem, wariackie imprezy zakrapiane alkoholem, oszukiwanie bliskich... Dla mnie wielkim plusem jest narracja utrzymana w pierwszej osobie. Miałam wrażenie, że Luke odbywa spowiedź dosłownie na moich oczach. Widać jego ból i żal po tym, co zrobił. Czy Luke dostanie druga szansę, by naprawić swoje postępowanie? "Papierowe marzenia" to autentyczna, opowieść o bolesnej lekcji życia i przebaczeniu, na które nigdy nie jest za późno. To powieść o ojcowskiej i synowskiej miłości. Ze względu na liczne dialogi i króciutkie rozdziały książkę czyta się bardzo szybko.
Avatar użytkownika - NaWidelcu
NaWidelcu
Przeczytane:2016-01-26, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki na 2016, Mam,
Od milionera do zera... i z powrotem. Lubimy czytać o tym jak upadają ci co mają wiele. To jest właśnie książka o upadku (trochę przesadzonym) i powrocie na łono rodziny. Czyta się lekko i przyjemnie, chociaż nie można powiedzieć, żeby wiele w fabule mogło nas zaskoczyć. P.S. Wbrew okładce, to nie jest książka o zimie :)
Avatar użytkownika - jusia
jusia
Przeczytane:2015-05-11, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2015,
Czy pamiętacie biblijną przypowieść o synu marnotrawnym? Autor w doskonały sposób zobrazował nam przesłanie jakie niesie przypowieść. Młody, bogaty człowiek postanawia za namową swojego ojca usamodzielnić się, wyjechać do innego miasta do szkoły, aby poznać smak życia. Zachwyca się nowymi znajomościami, pojawiają się używki, szalone imprezy, rozpoczynają się również kłótnie z ojcem, a pieniądze bardzo szybko się kończą, wtedy młody człowiek poznaje ile warci są jego nowi przyjaciele, dlaczego byli przy nim tylko wtedy kiedy mogli bawić się na jego koszt, a co z ojcem? Jak został potraktowany? Czy zasłużył na odtrącenie? ,,Prawda była taka, że bałem się, że mój ojciec mnie odrzuci, więc odrzuciłem go pierwszy".
Avatar użytkownika - misia98
misia98
Przeczytane:2015-06-09, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2015,
Po okładce pomyślałam - fajne romansidło może z tego być. Po przeczytaniu dochodzę do wniosku, że pieniądz rozchodzą się szybko, zostajemy sami i jesteśmy w kompletnej marności... Ale co jest najważniejsze ? Dowiadujemy się również komu na nas zależy, kogo tak na prawdę kochamy i ile jesteśmy w stanie z siebie innym dać :) Książka warta przeczytania i dająca sporo do myślenia.
Avatar użytkownika - sherminator1
sherminator1
Przeczytane:2015-01-02, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Jedna z najlepszych książek Evansa. Fantastyczna historia miłosna. Pokazuję, że pieniądze nie są najważnieszą rzeczą w życiu człowieka. Każdy może znaleźć się na dnie lecz wystarczy, ktoś kto wyciągnie pomocną dłoń by odbić się od tego dna.
Avatar użytkownika - wiola120892
wiola120892
Przeczytane:2014-10-31, Ocena: 6, Przeczytałam, czytam regularnie w 2014 roku,
"Papierowe marzenia" to przepiękna powieść, współczesna wersja historii o synu marnotrawnym. Porusza serce, wyciska łzy i jest niezwykle pouczająca. Pokazuje, że człowiek mając wszystko może wszystko stracić, a często nie mając nic może zyskać wszystko. Wystarczy tylko chcieć.
Avatar użytkownika - ania87
ania87
Przeczytane:2015-01-02, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Wspaniała opowieść o sile przebaczenia i ojcowskiej miłości, oraz o wyborach życiowych jakich każdy z nas musi dokonać. Fabuła książki skpia się wokół postaci Luka Crispa- syna bogatego właściciela sieci kser Crisp. Ojciec wysyła Luka na studia i tam jego styl życia diametralnie się zmienia.Co się stanie w trakcie studiów i podróży Luka i jego "przyjaciół" do Europy? Trzeba przeczytać i samemu się przekonać i sięgnąć po książkę. Bardzo mi się podobała ta pozycja i polecam każdemu twórczość Richarda Paula Evansa, bo są to książki, które poruszają serce i zawierają wiele mądrości życiowej.
Wszyscy popełniamy błędy, nieraz gubimy się w życiu chcąc dobrze a niestety nasze zamiary przynoszą odwrotny skutek od zamierzonego.Jesteśmy tylko ludźmi,ale zawsze jest jakaś szansa, żeby naprawić to co zostało zniszczone. Główny bohater tej powieści to Luke Crisp, syn właściciela firm kserograficznych. Po śmierci matki to ojciec zajmował się wychowaniem syna. Marzeniem ojca jest to, aby syn zdobył dobre wykształcenie, które da mu dobrą pracę dlatego Luke zaczyna studia z dala od domu rodzinnego , dzięki temu ma się usamodzielnić, zobaczyć jak wygląda inne życie. Chłopak nawiązuje nowe znajomości,w jego życiu pojawia się Candance z którą połączy go bliższa znajomość i Sean, z którym Luke się zaprzyjaźnia. Jednak ta przyjaźń nie zmierza do niczego dobrego. Pod jego wpływem Luke zaczyna tracić nad sobą kontrolę, upija się do nieprzytomności, chodzi na kontrowersyjne imprezy i lekceważy ojca. Autor przedstawił historie o synu marnotrawnym, która dzieje się w czasach współczesnych. Dzięki pierwszoosobowej narracji czytelnik może poznać uczucia bohatera. Bardzo dobrze zostało pokazane, jak manipulacja złego towarzystwa potrafi działać na drugiego człowieka oraz kto tak naprawdę jest prawdziwym przyjacielem, kiedy jest się w tragicznej sytuacji. "Papierowe marzenia" to niezwykle przejmująca opowieść o zdradzie i przebaczeniu. O tym, że życie jest ulotne i jak w jednej chwili potrafi się skończyć. Polecam każdemu kto lubi życiowe książki.
Avatar użytkownika - magdkos
magdkos
Przeczytane:2014-09-21, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Szczerze mówiąc po kilku pozycjach pana Evansa nie miałam ochoty czytać następnej. Mimo to wzięłam w bibliotece Papierowe i ... I była to jedna z lepszych książek jakie czytałam! Coś pięknego, fantastycznego i bardzo mądrego. Morał ,mądrość ,która płynie z tej książki jest w dzisiejszych czasach bardzo ważna. Powinien ją przeczytać każdy człowiek ,który jest oślepiony pieniędzmi ,który nie wie co w życiu jest ważne. Być może powinien przeczytać ją każdy z nas ku ostrożności . Może każdy z nas powinien przeżyć takie chwile jak Luke. Byłoby nam łatwiej w życiu ;) Dzięki Panie Evans za cudowną niedzielę!
Avatar użytkownika - takahe
takahe
Przeczytane:2014-05-15, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki w 2014 roku, Biblioteka,
Książka jest świetna jak wszystkie książki tego autora. Jest to taka współczesna wersja przypowieści o synu marnotrawnym w której ojciec jak w pierwotnej wersji raduje się z powrotu syna. Bohaterem jest Luke wychowywany przez ojca-właściciela potężnej firmy ksero. Luke można powiedzieć żył pod kloszem ojca. Dopiero podjęcie studiów otwiera mu oczy na to jaki świat jest naprawdę. W latach studenckich poznaje grupę przyjaciół którzy jak się okazuje wyciągają od niego kasę co z przyjaźnią nie ma nic wspólnego. Dopiero gdy bohater traci pieniądze i musi zamieszkać na ulicy okazuje się kto jest prawdziwym przyjacielem. Książka pomimo że ma te swoje kilkaset stron to jest naprawdę miłą lekturą. Losy bohatera może nie są bardzo wciągające ale nie są też nudne.
Pewnie większość z nas zna przypowieść o synu marnotrawnym. Posłużyła ona autorowi za kanwę.Czytając miałam wrażenie, że czytam współczesną wersja tej przypowieści. Luke miał wszystko, lecz poznał niewłaściwe osoby, popełnił kilka błędów, które spowodowały, że stoczył się na dno. Nie śmiał zwrócić się do ojca o pomoc, gdyż uważał, że na to nie zasługuje. Dzięki szansie danej mu przez inne osoby odbił się od dna. Podążał w określonym kierunku i gdyby nie fakt, że na jego drodze pojawiła się dziewczyna, którą pokochał, a nie mógł sam naprawić błędów szefostwa, to by nie pojawił się u ojca, który wybaczył mu wszystko
Jedna z najlepszych powieści, jakie czytałam w tej kategorii, pokazująca odwieczne dążenie ludzi do życia zgodnie z regułą "carpe diem", bezrefleksyjnego czerpania z tego, co się ma, tendencję do ulegania wpływom bezdusznych manipulatorów i oszustów. Jednocześnie przekonuje o sile rodzicielskiej miłości (bezwarunkowej, wybaczającej, a jednocześnie wymagającej) i prawdziwości powiedzenia, że "prawdziwych przyjaciół..." Współczesna wersja "przypowieści o synu marnotrawnym", zachęcająca do refleksji jak daleko musi zabrnąć człowiek, aby docenić to, co jest mu dane.
Avatar użytkownika - kiki94kms
kiki94kms
Przeczytane:2013-09-10, Ocena: 6, Przeczytałam,
Papierkowe marzenia pokazują tu jak wiele jest cenne życie i pokazują tu jak bardzo nasze życie zależy od samego siebie. Uświadamiają nam ,że pieniądze nie daję szczęścia a mogą przynieść same kłopoty. Autor R.P.Evans pokazuje na jak bardzo poznajemy się na ludziach ,którzy są tylko zachłanni ma pieniądze oraz pokazuje nam tu wiele uczuć i wiele wątków nad którymi warto pomyśleć. Zawarł też tutaj informacje jak potężna jest siła walki z samym sobą . Ujął tu w tej książce ,że niekiedy warto schować dumę do kieszeni a cieszyć się z życia tego co się ma . Ujął tutaj jak bardzo mając bogactwo ,pozycje i wiele innych przywilejów można stracić je w jednej chwili i jak bardzo można stoczyć się na dnie. Pokazuje tutaj jak bardzo ważna jest bezinteresowna pomoc drugiego człowieka i ,że niekiedy warto podjąć decyzje aby się zmienić
Avatar użytkownika - white_swan
white_swan
Przeczytane:2013-06-13, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki - 2013,
Historia Luke'a, syna bogatego właściciela sieci zakładów ksero, nie jest może jakąś "wysoką" lekturą, jednak bardzo przyjemnie się ją czyta, choć nawiązania do historii o synu marnotrawnym czynią ją w miarę przewidywalną. A wszystkie kłopoty Luke'a - książkowego "syna marnotrawnego" zaczęły się od spotkań "whartońskiej siódemki", czyli grupy tak różnych przyjaciół ze studenckiego kręgu, jakich tylko da się wyobrazić. Niestety znajomość Luke'a z niektórymi z nich nie okaże się dla niego korzystna, ale dlaczego - o tym przekonajcie się sami. A już na pewno sięgnijcie po książkę, aby przekonać się, jak ważna jest pomoc innym ludziom, szczególnie tym, których los pokarał nieuczciwie, gdyż nigdy nie wiemy, czy to my następni nie znajdziemy się na dnie.
Avatar użytkownika - azetka79
azetka79
Przeczytane:2013-04-22, Ocena: 6, Przeczytałam,
Zdecydowanie najlepsza z dotychczas przeczytanych przez mnie książek Evansa! Rewelacyjnie prowadzona akcja, krok po kroku poznajemy wnętrze bohatera, jego system rozterek, poddatnośc na manipulację otoczenia, wpływ złego towarzystwa doprowadzającego do totalnej klęski, stopniowe pięcie się z dna ku światłości... perfekcyjna parafraza Przypowieści o Miłosiernym Ojcu (zwanej potocznie Przypowieścią o synu marnotrawnym), polecam!!!
Avatar użytkownika - monalizka
monalizka
Przeczytane:2013-04-16, Ocena: 6, Przeczytałam, czytam regularnie w 2013 roku,
Serdecznie polecam jako opowieść o upadku na dno, przebaczeniu, drugiej szansie w życiu oraz o miłości ojcowsko-synowskiej.
Avatar użytkownika - karma1
karma1
Przeczytane:2019-11-14, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Z początku trochę nudna ,ale potem znacznie ciekawsza książka. Ujmująca i pouczająca. Pokazuje jak to z milionera można stać się bezdomnym. Jak w jednej chwili "niby przyjaciele" mogą się od Ciebie odwrócić, a obcy przypadkowy człowiek potrafi pomóc i odmienić Twoje życie. Polecam

Avatar użytkownika - papetka
papetka
Przeczytane:2019-02-19, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Piękna, wzruszająca powieść o miłości ojcowskiej i synowskiej, o próbach, jakim ta miłość została poddana, o dobroci okazywanej obcym ludziom, powieść o tym, że "karma" wraca. "Papierowe marzenia" nawiązują do biblijnej przypowieści o "Synu marnotrawnym".
Luke, syn potentata w branży kserograficznej od najmłodszych lat przyzwyczajany był do pracy w rodzinnej firmie. Ojciec pokazywał mu, że kierowanie prężnie działającym przedsiębiorstwem, to nie tylko zyski, ale również ludzkie podejście do pracowników. Niestety, okres studiów, to czas, w którym Luke padł ofiarą "fałszywych przyjaciół", dla których sprzeniewierzył nauki ojca. Szybko przetrwonił wielkie pieniądze, stał się bezdomnym. Na szczęście spotkał człowieka, który pomógł mu się podnieść, nakarmił, dał pracę. Luke zrozumiał, że bogactwo, to nie tylko szeroki gest i przepuszczanie wielkich pieniędzy na przyjemności, ale przede wszystkim dawanie radości innym.
Możliwe, że jest to powieść przewidywalna i infantylna, ale uczy pokory i pokazuje, że nie majątek świadczy o człowieku, ale to, jakie ma serce. Stara prawda mówi, że pieniądze łatwo można stracić, lecz człowiekiem się jest lub nie.

Avatar użytkownika - Poczytajka
Poczytajka
Przeczytane:2013-11-05, Ocena: 6, Przeczytałam,

To moje drugie bardzo udane spotkanie z Panem Richardem Evansem…

Już sam wstęp do powieści pochodzący z Ewangelii św. Łukasza i przywołujący „Przypowieść o Synu Marnotrawnym” pozwala nam domyślać się treści. Zabieg ten, moim zdaniem, jest bardzo trafiony, bo chociaż wskazuje na temat opisanej historii, to niczego jej nie ujmuje.

Luke Crisp od wczesnego dzieciństwa jest wychowywany przez ojca Carla, który posiada świetnie prosperującą firmę kserograficzną. Chłopak od młodzieńczych lat pomaga ojcu zarządzać interesem, a teraz kiedy skończył studia pragnie w całości poświęcić się rodzinnej firmie. Jednak ojciec ma co do syna inne plany. Chce wysłać go na uniwersytet, aby zdobył dodatkowo dyplom z zarządzania, co w późniejszym czasie na pewno mu zaprocentuje.
Luke jest zaskoczony pomysłem Carla, ale ostatecznie zgadza się wyjechać do Filadelfii na studia w Wharton Business School.
Czas spędzony z dala od domu osłabia jego więzi z ojcem, a towarzystwo nieodpowiednich osób sprowadza go wprost na manowce. Luke pozostaje pod silną presją nowego otoczenia i niedawno poznanej dziewczyny, a koledzy, z którymi spędza czas, mają na niego zły wpływ.
Po skończeniu szkoły chłopak decyduje się wyjechać ze swoją „paczką” w długą podróż po USA i Europie aby korzystać z życia. Informuje ojca o swojej decyzji i postępując wbrew jego woli opuszcza dom. Aby mieć za co podróżować i używać życia Luke podejmuje pieniądze z funduszu powierniczego, który przed laty założył dla niego ojciec. Naiwny chłopak daje się łatwo wykorzystywać swoim złym kolegom i finansuje ich zachcianki. Pieniądze szybko się kończą – szybciej nawet, niż można się spodziewać. Kiedy karta kredytowa jest pusta, a dostęp do konta zamknięty, dziewczyna nie chce dalej utrzymywać kontaktów z biednym chłopakiem i ich drogi szybko się rozchodzą. W jednej chwili z beztroskiego multimilionera Luke staje się bezdomnym biedakiem, ale kiedy  zdaje sobie z tego sprawę, jest już za późno. Chłopak dowiaduje się też w firmie ojca, że ten nie chce go znać.

Jak potoczą się dalsze losy Luke’a? Czy uda mu się wydźwignąć z tarapatów, w które popadł na własne życzenie? Czy wyciągnie wnioski ze swojego postępowania? Jak ojciec zareaguje na jego widok?

„Papierowe Marzenia” to powieść o sile ojcowskiej miłości, nadziei i przebaczeniu. Motyw biblijny zastosowany przez autora został przedstawiony w naprawdę ciekawy sposób. Z jednej strony czytelnik wie czego się spodziewać, a i tak jest zaskakiwany. Choć powrót Luke’a do domu wydawał mi się aż nazbyt przerysowany to i tak pozostaję pod dużym wrażeniem tej powieści. Co więcej… charakterystyczny styl autora oraz realizm w kreowaniu postaci i wydarzeń bardzo mi odpowiada. Evans pisze prawdziwe „życiowe” powieści obdarzone pewną magią, które zwracają uwagę na to co w życiu istotne, ukazują prawdę, przekazują  emocje i wzruszają do łez.

Luke dostał prawdziwą lekcję życia, a my czytajmy o niej ku  przestrodze:

„Nauczyłem się wspaniałej prawdy: od radości, którą sprawia nam czyjaś dobroć większą radością jest wyrażenie wdzięczności za tę dobroć.”

Polecam.

Przeczytane:2015-12-31, Ocena: 4, Przeczytałem,
Na rozstaju dróg
Richard Paul Evans0
Okładka ksiązki - Na rozstaju dróg

Kiedy po śmierci żony Alan postanowił sprzedać wszystko, co miał, i rozpoczął swoją przedziwną pieszą wędrówkę przez kontynent, nie wiedział, co...

Obietnica pod jemiołą
Richard Paul Evans0
Okładka ksiązki - Obietnica pod jemiołą

Gdyby można było wymazać jeden dzień ze swojego życia, Elise wiedziałaby doskonale, który wybrać.Błąd popełniony w przeszłości sprawił, że dziewczyna...