Paradoks

Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 2018-08-29
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-7964-354-7
Liczba stron: 380
Tłumaczenie: Piotr Pieńkowski

Tom 2 cyklu Trylogia Nadzoru

Ocena: 4 (3 głosów)

Ostatnia Ręka Nadzoru wciąż patroluje granicę pomiędzy tym, co naturalne a tym, co nadprzyrodzone, rozświetlając ciemności nikłym płomieniem świecy. Nikt nie potrafi przewidzieć, jak sobie poradzi. Nowym członkom brakuje wyszkolenia, a weterani są zmęczeni i bezbronni. Ta słabość przyciąga do miasta nowych wrogów, ale także zaskakujących sprzymierzeńców zza oceanu.

Najbardziej jednak szokujące są nowe rewelacje dotyczące przeszłości Nadzoru, które ujawniają prawdziwe niebezpieczeństwo zagrażające światu. Ich źródło kryje się w miejscu, w którym utknęli Sharp i Sara. To właśnie tam będą oni musieli rozwikłać sekret Czarnych Luster i zmierzyć się z tym, co się w nich czai, uważając, aby nie podążyło za nimi do domu.

Ciemne wody się wznoszą, świece migoczą, ale światło nie gaśnie. Póki co...

Kup książkę Paradoks

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - speedi
speedi
Przeczytane:2019-01-09, Przeczytałem,
Prawo i Obyczaj Mają Pożogę, której posiadanie daje zarówno siłę, jak i wiąże się z odpowiedzialnością. Mają też Gwarancję – ratuje ona życie i jest czymś więcej niż tylko brutalna przemoc. Po trzecie: mają kompletną Rękę, chociaż to ostatnie raczej teoretycznie niż praktycznie. Są Nadzorem, który ma pilnować równowagi. Kowal, Kucharka i Hodge nie mogą jeszcze liczyć na Lucy Harkner i Pyenfincha. Nadzór może działać, lecz jest bardzo mocno osłabiony. Sara Falls i Kruk trafiają do Krainy Luster śladami zaginionego pana Sharpa. Nie chcą opuścić tego niebezpiecznego świata dopóki nie dopną celu, jakim jest odnalezienie przyjaciela. Przeciwnik zaś wcale nie śpi w ulubionych ciemnościach – działa coraz bardziej aktywnie. Knują współpracownicy Templebane’a, intrygi snuje groźny stary jakobin Francuz Obywatel i związany z nim interesami hrabia Francis Blackdyke. O swoje upomina się Slaugh. Atmosfera się zagęszcza. Słabość jednych wzmacnia drugich. Istnieją dwie strony rzeczywistości: ta, którą zna większość ludzi i ta, o której większość nic nie wie. Jasna i ciemna. Techniczna i magiczna. Granica między nimi jest zaskakująco cienka. I, jak to z granicą bywa, ktoś jej musi strzec. Tu pojawia się Nadzór – tajny (ale dla kogo, bo nie dla przeciwnika?) związek strażników. Pozostało ich niewielu, zaledwie kilka osób. Magiczne istoty ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Paradoks

Avatar użytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2018-10-21, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,

"W życiu czasem widzimy swoje karty, ale najczęściej musimy grać w ciemno."

W sobotni poranek, kiedy Łódź pogrążona jeszcze była we śnie i jesiennej mgle, zabrałam się za czytanie drugiej odsłony trylogii o Nadzorze, tajnym bractwie utrzymującym równowagę między naturalnym a nadnaturalnym światem, dbającym o ład i porządek. Sympatyczna niespodzianka czekała na mnie na skrzydełku okładki, przytoczone bookendorfinowe słowa wrażeń ze spotkania z pierwszym tomem ("Nadzór"). "Bardzo klimatyczna powieść, już od pierwszych stron przenosi w wiktoriański Londyn, w którym panuje mroczna, duszna i przymglona atmosfera, gdzie między budynkami, tuż przy ulicach, w podziemnych korytarzach, kryje się magia, zaś czary oplatają przedmioty i ludzi."

Wciągający wiktoriański klimat towarzyszy w kontynuacji trylogii, teraz jednak większy nacisk położono na oddanie atmosfery zwielokrotnionych lustrzanych odbić fragmentów zatrważającej i niezgłębionej mrocznej rzeczywistości, zastępowanej przez iluzję, złudzenie, przywidzenia i omamienie. Poruszanie się w labiryntowej i szkatułkowej przestrzeni, preferującej ciemność i samotność, jest tym trudniejsze i bardziej niebezpieczne, że czas nie ma w niej ustalonego biegu, zaś wymiary wzajemnie się znoszą. Wkraczając w nią jesteśmy zdani tylko na siebie, niezatracenie zdolności kontrolowania niczym nieskrępowanej wyobraźni i siły trwania w wyznaczonej niebezpiecznej misji. To walka z niewyobrażalnym zagrożeniem, ale też pokonanie własnej śmiertelności, odnalezienie właściwej drogi w zwierciadlanych przeniesieniach.

Ochronne właściwości płynące z wód gruntowych Londynu wydają się przygasać wobec intensyfikacji mocy czarnych sił. Nadzór, choć biegły w walce ze wszystkim, co magiczne i tajemnicze, to jednak osłabiony usunięciem jego członków przez wrogów, działa pod groźbą całkowitej eliminacji. Cenna wiedza i umiejętności starszyzny mogą nie zostać na czas przekazane młodym adeptom, zaś strzeżone od wieków artefakty mogą wpaść w niepowołane ręce. Poruszamy się w sferze przyswajania przeszłości ze skał, wnikania w umysły zwierząt, czytania myśli zwykłych ludzi, zdolności podróżowania poza ciałem. Podczas śledzenia losów bohaterów napotykamy bezcielesne byty lustrzaki, oszukujących śmierć przenoszeniem świadomości podmieńców, złodziei oddechów dusiołki, przemierzających świat łowców głów. Jak w tym wszystkim sprostać wyzwaniu strzeżenia granicy między Czystym a Głodnym Światem?

bookendorfina.pl

Link do opinii
Avatar użytkownika - Grzegorz74
Grzegorz74
Przeczytane:2020-01-13, Ocena: 4, Przeczytałem, 2020, 52 książki 2020,
Inne książki autora
Silvertongue. Wojna Posągów
Charlie Fletcher0
Okładka ksiązki - Silvertongue. Wojna Posągów

Edie przeżyła najgorsze, co mogło ją spotkać i uciekła Wędrowcowi. Teraz liczy się dla niej tylko jedna rzecz. Chce odnaleźć matkę. Tymczasem zegary wybiły...

Nadzór
Charlie Fletcher0
Okładka ksiązki - Nadzór

Granica między światem zwyczajnym a magicznym jest zaskakująco cienka, a strzeże jej jedynie pięcioro ludzi. Niegdyś Nadzór, tajny związek strażników...

Zobacz wszystkie książki tego autora