Paranoja

Nikt nie potrafi zranić tak głęboko jak najbliższa rodzina.

"Paranoja" jest poruszającym obrazem zrujnowanego zaufania i zerwanych więzi. Poznaj skomplikowane życie Anastazji, która powoli zaczyna tracić nad sobą panowanie.

Anastazja jest młodą kobietą, która niedawno wyszła za mąż. Nie potrafi odnaleźć się w nowej rzeczywistości, a jej ukochany zdaje się skrywać jakiś sekret. Natychmiast zostaje oskarżony o zdradę i spotykanie się z innymi. Anastazja jest tego absolutnie pewna, choć nie ma do tego żadnych przesłanek poza zachowaniem męża. Od kilku miesięcy jest oschły i nie poświęca jej wystarczająco uwagi. Niebawem na jaw wyjdzie sekret, który będzie po stokroć gorszy od domniemanego romansu...

Jednocześnie w Anastazji ponownie budzi się silne uczucie do byłego chłopaka, z którym rozstała się przed laty. Czy niewinny romans komuś zaszkodzi? Zaloty prowadzą kobietę w zawiłe historie rodzinne, których nie powinna znać. Teraz grozi jej śmiertelne niebezpieczeństwo, a głównym oprawcą będzie dawna miłość. Gdzie szukać pomocy, jeśli nie można jej znaleźć u najbliższych?

Informacje dodatkowe o Paranoja:

Wydawnictwo: BookEdit
Data wydania: 2021-05-12

Kup książkę Paranoja

Paranoja - opinie o książce

Avatar użytkownika - katarzynajablonska
katarzynajablonska
Przeczytane:2024-02-04, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2024,

"Jesteśmy małżeństwem od pięciu lat. Na początku była sielanka, wieczorne spacery, romantyczne kolacje, spontaniczne wypady w różne zakątki Polski czy leniwe wieczory..."

"Paranoja" to debiutancka powieść Natalii Kostrzyckiej, której premiera miała miejsce w 2021 roku. Główną bohaterką historii opowiedzianej na kartach książki jest Anastazja, młoda mężatka, od pewnego czasu odczuwająca brak zainteresowania ze strony męża. Podejrzewając go o zdradę, ucieka z domu przy pierwszej nadarzającej się okazji. W czasie pobytu w rodzinnym domu spotyka swoją dawną sympatię i wtedy okazuje się, że powiedzenie "stara miłość nie rdzewieje" ma oparcie w rzeczywistości. Odtrącona przez męża i nie rozumiana przez matkę, bardzo szybko znajduje pocieszenie w ramionach byłego chłopaka.

Przyznam, że mam mocno mieszane uczucia względem tej historii. Początek, spokojny, nie zapowiadający większych wrażeń trochę mi się dłużył, za to później działo się naprawdę dużo. Powiedziałabym nawet, że momentami za dużo. Z powodzeniem możnaby to podzielić na dwie książki i nie chodzi mi tu wcale o objętość powieści, lecz o nadmiar treści. Mamy tu do czynienia z wiarołomnym mężem, zaborczym kochankiem, apodyktyczną matką i wredną siostrą rodem z bajki o Kopciuszku. To dopiero początek, bo w książce pojawiają się też inne postaci, które znacząco wpływają na rozwój wypadków.

Dało się tu odczuć pewien brak konsekwencji, głównie w kreacji bohaterów. Na wstępie widzimy, że początki związku Anastazji i Piotra były sielankowe, zwraca się uwagę na romantyzm bohatera, a zaraz później czytamy, że mężczyzna był nudny i sztywny niczym kij od szczotki. Zupełnie jakby charakter danej postaci zmieniał się odpowiednio do potrzeb danej sceny. Myślę, że nie było tu rzetelnej redakcji i korekty, co dało się też zauważyć w występujących miejscami literówkach oraz niewłaściwej konstrukcji zdań.

Sama historia nie jest zła. Wydaje się być oryginalna, jednak brakło mi tu przemyślenia pewnych kwestii, być może rady kogoś z zewnątrz, która dla debiutanta może okazać się bardzo pomocna. Ogromnie podobał mi się sam koncept. Zaskoczył mnie finał, który zburzył wszelkie dotychczasowe ustalenia, zmuszając do ponownego zweryfikowania przeczytanych treści. W myśl ostatniego rozdziału wszystko nabiera nowego sensu, co więcej, nagle tytuł powieści okazuje się być bardzo na miejscu. Odebrałam to wszystko jako grę autorki z czytelnikiem, mającą na celu wywieźć w pole nawet najbardziej wytrawnego odbiorcę.

Po takim finale z pewnością sięgnę po kontynuację tej historii. Jestem ogromnie ciekawa jak potoczą się dalsze losy Anastazji. Z przyjemnością również sprawdzę jak rozwinął się warsztat autorki.

Moja ocena 7/10.

Avatar użytkownika - bogusiazieba80
bogusiazieba80
Przeczytane:2022-07-31, Ocena: 6, Przeczytałem,

Dobry wieczór #książkoholicy

Dzisiaj była pogoda idealna na rajd organizowany przez KGW Kłodzin trasami naszej wioski i sąsiednich . Były zagadki , trochę historii oraz prezenty . Na koniec miło spędzony czas przy ciastku i pizzy 🍕
Jak tam wasza niedziela ?

" Paranoja " @nataliakostrzycka.autor

Książka mająca niecałe 250 stron z gatunku thriller psychologiczny .

Historia Anastazji , która podejrzewa męża o zdradę . Kiedy mają poważnie porozmawiać matka kobiety, która złamała nogę dzwoni, że potrzebuje jej pomocy . Czy ucieczka do rodzinnego domu może być dobrym rozwiązaniem ?

Pojawi się były chłopak Anastazji i powstanie pytanie czy stara miłość może się odrodzić na nowo ? Kto skrywa i jakie tajemnice ? Kim się okaże nowo poznany lekarz ? Może wszyscy są złymi ludźmi ?

Anastazja to kobieta , która swoim zachowaniem potrafi trochę wkurzać . Mnie na pewno . Bywa , że zachowania ma dziecinne . Mimo wszystko kibicuję Nastce do końca by rozwiązła wszystkie zagadki , łącznie z tą co mąż ma jej do powiedzenia .

Jak na thriller psychologiczny , akcja dzieje się szybko . Zakończenie mnie zszokowało - takiego bum się nie spodziewałam .

Mogę wam polecić ten debiut . Na pewno znajdzie się coś co można dopracować , ale całość czyta się szybciutko . Strony uciekają , by rozwikłanie zagadki jak najszybciej się nam ujawniło .

#bookstagrampolska #bookstagram #bookstagrampolska #półrokupopolsku #czytampolskichautorów #ksiazka #paranoja #nataliakostrzycka #thrillerpsychologiczny #debiut #latemtakczytam #drzewo #polecamautorkę #polecamksiążkę #mroczniezpauliną

Avatar użytkownika - Margarita1980
Margarita1980
Przeczytane:2021-12-16, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki 2021, Legimi,

Anastazja Dolas przeżywa ciężkie chwile w małżeństwie. Mąż się od niej oddala, ma jakieś sekrety. Anastazja podejrzewa męża o romans. Aby poukładać sobie wszystko w głowie, wyjeżdża do matki, z którą ma trudne relacje. Wkrótce w progu domu matki staje Michał, dawna miłość Anastazji. Przyjacielska relacja szybko zamienia się w intymną. Gdy Anastazja podejmuje decyzję o odejściu od męża i związaniu się z Michałem, okazuje się, że ten jest związany z jej siostrą. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy Anastazja po ucieczce z rodzinnego domu musi udać się na SOR, gdzie poznaje przystojnego lekarza Dawida. Wraz z rozwojem sytuacji na jaw wychodzą kolejne tajemnice przeszłości. Kto jest ,,tym złym", kto manipuluje i nagina rzeczywistość?

,,Paranoja" Natalii Kostrzyckiej to jej debiut literacki i muszę przyznać, całkiem udany. Historia wciąga, kolejne tajemnice przeszłość zdają się tylko gmatwać już i tak skomplikowaną sytuację Anastazji, choć w niektórych miejscach, za szybko i za łatwo rozwiązywały się problemy. Zakończenie książki sprawia, że na pewno sięgnę po drugi tom (na szczęście już go mam), aby poznać dalsze losy Anastazji.

Serdecznie polecam wielbicielom nie tylko thrillerów.

Avatar użytkownika - lalkabloguje
lalkabloguje
Przeczytane:2021-11-25, Ocena: 6, Przeczytałam,

Książka jest strasznie emocjonująca. Mamy tu pełno tajemnic, nieoczekiwanych zwrotów akcji i muszę przyznać, że jest nietuzinkowa. Trzyma także w napięciu do samego końca, a to zakończenie...
Główna bohaterka jest Anastazja, która przechodzi kryzys w małżeństwie. Maż prosi ja o rozmowę, ale Anastazja musi pomóc matce , która złamał nogę. Tylko że matka wcale nie potrzebuje pomocy, a raczej chce uprzykrzyć córce życie. Nie polubiłam jej ani trochę. Kiedy okazuje się, że do jej rodzinnego miasta wrócił Michał jej ex chłopak.
Początkowo sądziłam, że będzie między nimi nawiąże się romans z dobrym zakończeniem. A jednak dałam się nabrać, to Piotr mąż Nastki jest tym złym, a tu zonk Michał to niezłe ziółko. Tylko czy to on jest tym , który zagraża Anastazji? Czy to, co wyznał i ustalił Piotr jest właściwe? Jaką rolę w tym wszystkim odegra Dawid? Muszę przyznać, że autorka nieźle namieszała.
Bohaterowie są świetnie wykreowani, pełni zagadek i tajemnic. W sumie dałam się nabrać autorce. Najpierw myśląc,że Piotr jest tym złym a Michał to lekarstwo dla Anastazji na nieudane małżeństwo. Potem gdy już Nastka z Piotrem doszli do porozumienia, pojawiło się inne zagrożenie. Dodatkowo Dawid, który był tak fajny, polubiłam go a tu taka zmyłka. Zawiodłam się na swoim instynkcie, bo nie sądziłam, że on... W sumie to właśnie wielki ukłon w stronę autorki,że nam tak poprowadzi fabułę, że zaskoczy nią zupełnie. I te emocje, które towarzyszyły głównej bohaterce.
Dużym plusem jest, że fabuła książki jest bardzo przewrotna. Kiedy już myślimy, że historia wskoczyła na właściwy tor , mamy zmianę i to tak perfidnie nam mieszającą nam całość. W tej historii jest tak , że nie jesteśmy w stanie się wszystkiego domyślić,. Początkowo myślałam, że to Michał zagraża Nastce i jej mężowi. Potem doszły inne okoliczności, ale uwierzcie za nic bym nie pomyślał kto za tym stoi. I że Michał to w sumie ślepy trop.

Zakończenie historii. O matko czy trzeba było aż tak? Po pierwsze to był szok Nie dość, że Anastazja przez całą historię miała pod górkę, nie dość, że ciągle musiała przeżywać skrajne emocje, to końcówka spowoduje u nas wyciek łez. Ale autorka znów nam zaserwowała zmianę akcji , tak że w sumie to ja już znów mam wątpliwości tym razem do głównej bohaterki. Czas teraz na kontynuację, bo muszę poznać dalszy ciąg tej historii.

Bardzo emocjonująca i trzymająca w napięciu książka.
Anastazja - to nasza główna bohaterka. Jest w emocjonalnej rozsypce. Podejrzewa męża o romans, ponieważ jest dla niej oziębły. Coś przed nią ukrywa. On chce z nią porozmawiać. Ona obawia się tej rozmowy. Oczyma wyobraźni widzi już jak ją prosi o rozwód. Z tej opresji wyrywa ją jej własna rodzicielka. Pilnie potrzebuje pomocy. Córka od razu pakuje się i wyjeżdża. Daje sobie czas na ochłonięcie i przemyślenie pewnych spraw. Ma nadzieje, że jej mąż zmieni zdanie i wszystko się między nimi poukłada. Tylko czy o to chodziło
Piotrowi? Czy on faktycznie ma romans? A może chodzi o coś gorszego? U swojej matki nasza bohaterka pozna pewne rodzinne tajemnice, które mrożą krew w żyłach. Czy może ufać swoim najbliższym?
W tej powieści znajdziecie: zdradę, manipulacje i stalking.
Co powiecie na starą miłość? Czy wierzycie, że stara miłość nie rdzewieje? Czy Anastazja puści wodze fantazji i ulegnie złudnemu uczuciu? Czy można ufać całkiem obcej osobie?
Anastazja - a właściwie jej zachowanie często mnie denerwowało. Niby dorosła, a zachowywała się jak małe naiwne dziecko, któremu można wszystko wcisnąć. Mimo tego kibicowałam jej w dotarciu do prawdy.
Ten thriller wciągnął mnie od samego początku. Poznając niektóre fakty byłam coraz bardziej przerażona. Bałam się o Anastazję. Czy jej życie będzie zagrożone? Czy może ufać własnej matce?
Fabuła bardzo dobrze wymyślona. Wartka akcja. Nie ma czasu na nudę. Szaleni bohaterowie.
Jeżeli lubicie czytać thrillery to zachęcam do przeczytania tej powieści. Nie mogę doczekać się dalszych przygód naszej bohaterki.
Polecam.

Trauma
Natalia Kostrzycka0
Okładka ksiązki - Trauma

Anastazja Dolas nie może się pozbierać po stracie męża. Próbuje dowiedzieć się, kto stoi za jego śmiercią. Poznanie prawdy okazuje się trudniejsze, niż...