Paryż miasto sztuki i miłości w czasach belle epoque

Ocena: 4.6 (5 głosów)
Magia i rzeczywistość

Małgorzata Gutowska-Adamczyk i Marta Orzeszyna wybrały się w fascynującą podróż w czasie. Oddzielając magię od rzeczywistości, mity od prawdy, plotki od faktów, wysnuły opowieść o mieście bez wątpienia niezwykłym. Opowiedziały o lwicach salonowych, artystach, wielkich kurtyzanach i wyrzutkach społeczeństwa, ale również o zwykłych ludziach. Przypomniały fakty historyczne, rozprawiły się z wyobrażeniami – przede wszystkim jednak oddały niepowtarzalną atmosferę tamtych lat, bo legenda, nawet mocno podkoloryzowana, nie narodziła się bezpodstawnie. Koniec XIX i początek XX wieku to okres szczególnie ważny w dziejach tego niezwykłego miasta.

Poznać Paryż

Większość przyjezdnych nigdy nie poznaje prawdziwego Paryża, nie dowiaduje się, co naprawdę kryje to miasto. A duszę Paryża należy odkryć. Stolica przesiąknięta jest atmosferą przełomu XIX i XX wieku. Każdy więc, kto chce zrozumieć miasto i spełnić marzenie z nim związane, powinien poznać Paryż w czasach belle époque. Jedni uwielbiają Paryż o północy, inni o poranku, jedni chcą tam napisać powieść życia, a inni jeszcze zakochać się. Podróż do przeszłości uświadamia nam bezmiar piękna stolicy Francji, a także unaocznia ogrom wydarzeń, postaci, zbiegów okoliczności, które sprawiły, że w XXI wieku nadal zakochujemy się w mieście świateł.

Informacje dodatkowe o Paryż miasto sztuki i miłości w czasach belle epoque:

Wydawnictwo: PWN
Data wydania: 2012-10-17
Kategoria: Albumy
ISBN: 978-83-01-17103-2
Liczba stron: 408

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Paryż miasto sztuki i miłości w czasach belle epoque

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Paryż miasto sztuki i miłości w czasach belle epoque - opinie o książce

Avatar użytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2016-01-24, Ocena: 4, Przeczytałam,
"Paryż nigdy nie ma końca." Przeniosłam się w czasie do belle époque, paryskiego klimatu miasta szaleńczej zabawy, postępu, przyspieszonego rozwoju nauki, rozkwitu kultury i życia towarzyskiego. Paryż na przełomie XIX i XX wieku przeobraził się w prawdziwą europejską metropolię, miasto świateł, światową stolicę mody, mekkę artystów. Gazety odnotowywały każdy ruch sławnych ludzi, skandale przyciągały uwagę czytelników, rozwinęła się reklama. Rodziły się nowe prądy w sztuce, panowała secesja i impresjonizm. Kabarety, bale, spektakle teatralne i gale w operze cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Paryż wchłaniał, kusił, czarował atmosferą wielkomiejskiego życia. Elektryczność, telefon, automobile, pociągi, formowały drogę ku nowoczesności, zmieniały oblicze życia społecznego, otwarcie na nowe obyczaje, liberalizację prawa. Coraz większą popularność zdobywał ruch na rzecz praw kobiet. Ale był też szary odcień Paryża, ubogie dzielnice robotników, wypadki podczas pracy, żebractwo, kradzieże, bandytyzm i prostytucja. Książkę czyta się przyjemnie i z zainteresowaniem, bogato wzbogacona cytatami, zdjęciami i ilustracjami. Wiele odniesień do znanych ciekawostek, plotek i anegdot tamtych czasów. Publikację można przyjąć jako inspirację do dalszych szczegółowych poszukiwań wiedzy na temat belle époque. bookendorfina.blogspot.com
Link do opinii
Paryż - miasto-legenda, marzenie wielu, nie tylko zagorzałych podróżników. Co takiego w nim jest, że od wielu lat fascynuje i przyciąga do siebie kolejne pokolenia? Dzięki temu albumowi możemy spróbować znaleźć odpowiedź na to pytanie i podejrzeć codzienne życie w Mieście Świateł przełomu XIX i XX wieku. Ta pozycja to takie mini kompendium wiedzy na temat stolicy Francji czasów belle époque. Podzielona została na 10 części, z których każda opowiada o innym aspekcie życia ówczesnego Paryża. Choć początkowe, bardziej historyczne części niezbyt mnie zainteresowały, to potem wciągnęłam się w opowieść o tym niezwykłym mieście. A przede wszystkim o ludziach, bo to oni tworzyli historię Paryża - artystach, odkrywcach, niezwykłych parach czy niezapomnianych kobietach. Sięgnijcie po tę książkę, jeśli interesuje was Miasto Świateł albo szukacie niezwykłych życiorysów - w żadnym wypadku nie powinniście być zawiedzeni.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Olena
Olena
Przeczytane:2013-12-10, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki - 2013,
Po książkę sięgnąć warto, bo jest ona prawdziwą skarbnicą wiedzy o czasach belle epoque - czytelnik znajdzie na jej kartach zarówno smakowite anegdotki z życia ówczesnych sław jak i przystępny szkic historyczny, przełomowe daty i wydarzenia. Niestety kuleje nieco sposób narracji, wątki niekiedy wydają się urwane, całość przypomina troszkę zadanie domowe odrabiane naprędce przez leniwego ucznia. Braki w stylu rekompensują piękne zdjęcia. Dzięki tej publikacji naprawdę można poczuć klimat dawnego Paryża. Pomimo uwag jestem na tak!
Link do opinii
Piękna książka, wzbogacona o unikatowe archiwalne zdjęcia Paryża z okresu belle epoque. Znakomicie oddaje klimat kultowego miasta w czasach jego rozkwitu i największej świetności. Z ogromną ciekawością się czyta, do tego piękne, stare zdjecia są dodatkowym bonusem.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2019-10-11, Ocena: 5, Przeczytałam,
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Jesteś jak kwiat
Beata Bartczak
Jesteś jak kwiat
Kolekcjoner
Daniel Silva
Kolekcjoner
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Forget Me Not
Julie Soto
Forget Me Not
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Róża Napoleona
Jacobine van den Hoek
Róża Napoleona
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy