Paryż miasto sztuki i miłości w czasach belle epoque

Wydawnictwo: PWN
Data wydania: 2012-10-17
Kategoria: Albumy
ISBN: 978-83-01-17103-2

Magia i rzeczywistość

Małgorzata Gutowska-Adamczyk i Marta Orzeszyna wybrały się w fascynującą podróż w czasie. Oddzielając magię od rzeczywistości, mity od prawdy, plotki od faktów, wysnuły opowieść o mieście bez wątpienia niezwykłym. Opowiedziały o lwicach salonowych, artystach, wielkich kurtyzanach i wyrzutkach społeczeństwa, ale również o zwykłych ludziach. Przypomniały fakty historyczne, rozprawiły się z wyobrażeniami – przede wszystkim jednak oddały niepowtarzalną atmosferę tamtych lat, bo legenda, nawet mocno podkoloryzowana, nie narodziła się bezpodstawnie. Koniec XIX i początek XX wieku to okres szczególnie ważny w dziejach tego niezwykłego miasta.

Poznać Paryż

Większość przyjezdnych nigdy nie poznaje prawdziwego Paryża, nie dowiaduje się, co naprawdę kryje to miasto. A duszę Paryża należy odkryć. Stolica przesiąknięta jest atmosferą przełomu XIX i XX wieku. Każdy więc, kto chce zrozumieć miasto i spełnić marzenie z nim związane, powinien poznać Paryż w czasach belle époque. Jedni uwielbiają Paryż o północy, inni o poranku, jedni chcą tam napisać powieść życia, a inni jeszcze zakochać się. Podróż do przeszłości uświadamia nam bezmiar piękna stolicy Francji, a także unaocznia ogrom wydarzeń, postaci, zbiegów okoliczności, które sprawiły, że w XXI wieku nadal zakochujemy się w mieście świateł.

Kup książkę Paryż miasto sztuki i miłości w czasach belle epoque

Avatar użytkownika - madak
madak
Przeczytane:2012-10-20, Ocena: 5, Przeczytałam, Albumy,
To nie nowość, że bez pamięci kochać można nie tylko człowieka, ale także i miasto. Zwłaszcza, jeśli miastem tym jest kipiący i buzujący miłością Paryż. W publikacji, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN, Paryż ukazany jest ze swojej najpiękniejszej, a także wzbudzającej największe zainteresowanie strony. Opisany jest jego stan w momencie, gdy Paryż znajdował się w szczycie rozkwitu.   Paryż miasto sztuki i miłości w czasach belle epoque to nie publikacja popularnonaukowa ani leksykon z niezliczoną ilością naukowej terminologii. Książka ta to zaproszenie do podróży do jednej z najpiękniejszych zachodnich stolic, ale także - okazja do odbycia podróży w czasie. Autorki, Małgorzata Gutowska-Adamczyk i Marta Orzeszyna, zabierają bowiem czytelnika w długą drogę, pełną niezliczonych ciekawostek, anegdot i opowieści, których bohaterem jest gwarny i pełen kolorów Paryż końca XIX i początku XX wieku. Publikacja Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk i Marty Orzeszyny to album, w którym duże, czarno-białe fotografie przeplatają się z kolorowymi ilustracjami i narracją, wprowadzającą czytelnika w atmosferę belle epoque. Paryż miasto sztuki i miłości... to książka, którą z niezwykłą przyjemnością czytelnik będzie wielokrotnie przeglądał i wertował. Skłania do tego niezwykła dbałość, z jaką wydana została publikacja - kredowy papier, twarda oprawa i piękne, sporych rozmiarów ...

Opinie o książce - Paryż miasto sztuki i miłości w czasach belle epoque

Avatar użytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2016-01-24, Ocena: 4, Przeczytałam,
"Paryż nigdy nie ma końca." Przeniosłam się w czasie do belle époque, paryskiego klimatu miasta szaleńczej zabawy, postępu, przyspieszonego rozwoju nauki, rozkwitu kultury i życia towarzyskiego. Paryż na przełomie XIX i XX wieku przeobraził się w prawdziwą europejską metropolię, miasto świateł, światową stolicę mody, mekkę artystów. Gazety odnotowywały każdy ruch sławnych ludzi, skandale przyciągały uwagę czytelników, rozwinęła się reklama. Rodziły się nowe prądy w sztuce, panowała secesja i impresjonizm. Kabarety, bale, spektakle teatralne i gale w operze cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Paryż wchłaniał, kusił, czarował atmosferą wielkomiejskiego życia. Elektryczność, telefon, automobile, pociągi, formowały drogę ku nowoczesności, zmieniały oblicze życia społecznego, otwarcie na nowe obyczaje, liberalizację prawa. Coraz większą popularność zdobywał ruch na rzecz praw kobiet. Ale był też szary odcień Paryża, ubogie dzielnice robotników, wypadki podczas pracy, żebractwo, kradzieże, bandytyzm i prostytucja. Książkę czyta się przyjemnie i z zainteresowaniem, bogato wzbogacona cytatami, zdjęciami i ilustracjami. Wiele odniesień do znanych ciekawostek, plotek i anegdot tamtych czasów. Publikację można przyjąć jako inspirację do dalszych szczegółowych poszukiwań wiedzy na temat belle époque. bookendorfina.blogspot.com
Paryż - miasto-legenda, marzenie wielu, nie tylko zagorzałych podróżników. Co takiego w nim jest, że od wielu lat fascynuje i przyciąga do siebie kolejne pokolenia? Dzięki temu albumowi możemy spróbować znaleźć odpowiedź na to pytanie i podejrzeć codzienne życie w Mieście Świateł przełomu XIX i XX wieku. Ta pozycja to takie mini kompendium wiedzy na temat stolicy Francji czasów belle époque. Podzielona została na 10 części, z których każda opowiada o innym aspekcie życia ówczesnego Paryża. Choć początkowe, bardziej historyczne części niezbyt mnie zainteresowały, to potem wciągnęłam się w opowieść o tym niezwykłym mieście. A przede wszystkim o ludziach, bo to oni tworzyli historię Paryża - artystach, odkrywcach, niezwykłych parach czy niezapomnianych kobietach. Sięgnijcie po tę książkę, jeśli interesuje was Miasto Świateł albo szukacie niezwykłych życiorysów - w żadnym wypadku nie powinniście być zawiedzeni.
Avatar użytkownika - Olena
Olena
Przeczytane:2013-12-10, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki - 2013,
Po książkę sięgnąć warto, bo jest ona prawdziwą skarbnicą wiedzy o czasach belle epoque - czytelnik znajdzie na jej kartach zarówno smakowite anegdotki z życia ówczesnych sław jak i przystępny szkic historyczny, przełomowe daty i wydarzenia. Niestety kuleje nieco sposób narracji, wątki niekiedy wydają się urwane, całość przypomina troszkę zadanie domowe odrabiane naprędce przez leniwego ucznia. Braki w stylu rekompensują piękne zdjęcia. Dzięki tej publikacji naprawdę można poczuć klimat dawnego Paryża. Pomimo uwag jestem na tak!
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2019-10-11, Ocena: 5, Przeczytałam,
Piękna książka, wzbogacona o unikatowe archiwalne zdjęcia Paryża z okresu belle epoque. Znakomicie oddaje klimat kultowego miasta w czasach jego rozkwitu i największej świetności. Z ogromną ciekawością się czyta, do tego piękne, stare zdjecia są dodatkowym bonusem.