Pasja życia

Zbeletryzowana biografia jednego z najbardziej znanych artystów stworzona przez mistrza pióra.

Żaden artysta nie zapłacił tak wysokiej ceny za swój niezwykły dar, żadnego też pasja tworzenia nie pozbawiła tak bezlitośnie możliwości zaznania zwykłego ludzkiego szczęścia. Vincent van Gogh. Malarz geniusz, którego krótkie życie było nieustanną walką z ubóstwem, niemocą, szaleństwem i rozpaczą, wkrótce po śmierci został uznany za jednego z największych artystów w historii.

Ekscytujący Paryż postimpresjonistów i wnikliwa rekonstrukcja drogi twórczej van Gogha.

Informacje dodatkowe o Pasja życia:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2017-01-25
Tytuł oryginału: Lust fot Life

Kup książkę Pasja życia

Pasja życia - opinie o książce

FRAGMENT PROTOKOŁU PO SPOTKANIU KLUBU KSIĄŻKI (Pasja życia, I. Stone) Za pretekst do piętnastego spotkania posłużyła nam książka Irvinga Stone'a "Pasja życia", czyli beletryzowana biografia Vincenta van Gogha, wieczór więc dzieliłyśmy między kraj autora (USA), a kraje, w których przebywał Vincent (Holandia, Wielka Brytania, Francja...) Wnioski z lektury wypływają następujące: cieszy nas, że książka była tak tania :) najgorętszą zwolenniczką Vincenta (a raczej jego choroby - dwubiegunowej) okazała się być K. - z racji zboczenia zawodowego :) Mnie osobiście wkurzał niemiłosiernie, pozostałe (które przeczytały dłuższy lub krótszy kawałek) miały mieszane uczucia skądinąd wiem, że E. z kolei denerwował język używany przez autora (tłumacza?) wzruszały nas opowieści o Rubensie (malarz od czasu do czasu stawał się dyplomatą, nigdy odwrotnie), o języku praczek u Zoli, książkach francuskich, które nieuchronnie prowadzą do alkoholizmu... (nie miałyśmy jeszcze okazji sprawdzić tego na spotkaniach...) doszłyśmy do wniosku, że Vincent był... nie tylko dwubiegunowy (podobno Stone opisał jego przypadłości bardzo dokładnie), ale i kosmiczny z tymi swoimi pragnieniami głasków, uwagi, miłości i ze swoim życiowym nieogarnięciem, brakiem pracy, czego nie zmienił do końca życia i uchem dla prostytutki (kto doczytał, ten wie :P). Nie wspominam już o chodzeniu trasą, którą pociągi pokonywały w 4,5h... zdania były podzielone co do tego, które części książki, a właściwie życia van Gogha (Paryż? Kopalnie?) były najciekawsze lub najnudniejsze zgodnie za to stwierdziłyśmy, że naszego bohatera ciężko było lubić... Co być może świadczy o kunszcie pisarskim autora. Czas umilało nam także przeglądanie dwóch albumów z dziełami van Gogha i jedną z ,,perełek" zamieszczam obok... To się nazywa ,,wyjść z twarzą" ...:) Kulinarnie może nie było na bogato, ale i tak nie dźwignęłyśmy wszystkiego, czyli: hamburgerów w wersji z przepysznymi kotlecikami z czerwonej fasoli frytek popcornu (wszystkie trzy pozycje z racji kraju autora) słoneczników (z wiadomych powodów) croissantów (Paryż!) http://kotnakrecacz.blogspot.com/2014/03/pasja-zycia-van-gogha-wedug-i-stonea.html
Wciągająca książka o życiu i twórczości Vincenta van Gogha. Mimo że nie przepadam za biografiami, ta pozycja mnie zaciekawiła.
Avatar użytkownika - agga
agga
Przeczytane:2013-04-03,
Książka o życiu Van Gogha, ukazująca go jako człowieka zmagającego się przez całe życie ze swoimi słabościami, chorobą, brakiem zrozumienia, a jednocześnie dążącego do realizacji swojej marzeń. To jest historia człowieka, który wbrew wszystkiemu całe życie podporządkował swojej wielkiej pasji.
Avatar użytkownika - pawel_okulewicz
pawel_okulewicz
Przeczytane:2021-03-02, Ocena: 6, Przeczytałem,

Poruszająca, czasem wręcz hagiograficzna biografia jednego z największych malarzy wszech czasów. Stone przedstawił wycinek życia malarza, od jego późnej młodości do śmierci. Nie jest to typowa biografia, bo przedstawiane wątki sprawiają, że można ją również zaliczyć do prozy społeczno-obyczajowej i psychologicznej. Polecam nie tylko miłośnikom malarstwa.

Avatar użytkownika - danutka
Przeczytane:2018-06-07, Ocena: 5, Przeczytałam,
Udręka i ekstaza
Irving Stone0
Okładka ksiązki - Udręka i ekstaza

"Udręka i ekstaza" to powieść o życiu i twórczości Michała Anioła. By ją napisać Irving Stone na kilka lat przeniósł się do Włoch, gdzie z sumiennością...

Jack London. Żeglarz na koniu
Irving Stone0
Okładka ksiązki - Jack London. Żeglarz na koniu

Chyba każdy, czytając Martina Edena, zadawał sobie pytanie, czy pisarz sportretował w tej powieści sam siebie. Podczas lektury "Zewu krwi", "Białego Kła"...