Pele. Piłka nożna zmienia świat

Zanim pojawili się Messi, Ronaldo czy Beckham, był Edson Arantes do Nascimento – znany po prostu jako Pelé. Szybko uznano go za skarb narodowy Brazylii, a jego osiągnięcia na boisku można określić tylko jednym słowem: magia. Trudno inaczej opisać bezprecedensowee trzy tytuły mistrza świata i rekord świata w liczbie strzelonych bramek – 1283 w ciągu dwudziestoletniej kariery piłkarza.

"Serce podpowiada, że piłka nożna była dla mnie dobra, że była dobra dla świata. To dzięki niej jako ubogi chłopak znalazłem cel w życiu i miałem okazję poznać cuda całego świata. To dzięki niej nawiązałem przyjaźnie na całe życie i mam dziś wspólnie z moją rodziną cudowne wspomnienia. Przez całe życie obserwowałem, jak piłka nożna zbliża ludzi, łączy ich w społeczności i zwiększa ich wrażliwość na otaczający świat. Wielokrotnie widziałem, jak polepszała życie milionów ludzi – nie tylko piłkarzy. Właśnie dlatego moim zdaniem piłka nożna zmienia świat." — Pelé

Najpopularniejsza dyscyplina sportowa świata jest nazywana na wiele sposobów, ale kibice zgadzają się co do jednego: największym piłkarzem w historii był Pelé, który stał się żywą legendą. Ten prawdziwy ambasador sportu i działacz charytatywny dzieli się z nami swoimi opiniami na temat piłki nożnej i opowiada o swojej globalnej wizji przyszłości tego sportu.

Niemal sześćdziesiąt lat po swoim pierwszym występie na mistrzostwach świata legendarny Pelé dzieli się z nami swoimi spostrzeżeniami na temat futbolu.

Brazylia czekała na powrót mistrzostw świata w piłce nożnej ponad sześćdziesiąt lat, a przecież to kraj o którym mówi się, że opanował tę dyscyplinę do perfekcji. Piłka nożna potrafi zmieniać świat, a Pelé – jako oficjalny ambasador turnieju – firmuje swoją twarzą postęp, który przynosi ta impreza.

Po raz pierwszy mamy okazję poznać zdanie Pelégo na temat bieżącej historii tego sportu oraz dowiedzieć się, co sądzi o roli, jaką piłka nożna pełni jako czynnik zbliżający ludzi i napędzający ich do działania. Pelé podróżuje po całym świecie jako międzynarodowy ambasador piłki nożnej, wspierając jednocześnie wiele organizacji charytatywnych. Niestrudzenie promuje pozytywny wpływ piłki nożnej na młodzież, ubogie społeczności, a nawet całe narody.

Pelé pisze o tym, czym jest dla niego futbol i tłumaczy, dlaczego jego zdaniem jest tak ważny. Niesłychanie szczegółowo i z niespotykaną otwartością opowiada o doświadczeniach, które były dla niego inspiracją; o chwilach, które przywracają wiarę w człowieka. Dzieli się z nami zdobytą w bojach mądrością.

Ta książka to spuścizna Pelégo, jego sposób na przekazanie nam wszystkiego, czego się nauczył, inspiracja dla nowej generacji.

Informacje dodatkowe o Pele. Piłka nożna zmienia świat:

Pele. Piłka nożna zmienia świat - opinie o książce

Avatar użytkownika - figlarna24
figlarna24
Przeczytane:2014-07-03, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Oczy całego świata zwrócone są na  największe pod względem powierzchni i liczby mieszkańców państwo Ameryki Południowej oraz piąte pod względem wielkości państwo świata- Brazylię

Domyślacie się oczywiście w jakim kontekście o tym piszę. Brazylia to kraj różnorodny, pełen sprzeczności, ogromnych różnic kulturowych oraz społecznych.  Brazylia to kraj we wschodniej części kraju bardzo rozwinięty gospodarczo, zamożny, kulturowo otwarty na świat. Natomiast zachodnia krawędź tego kraju może tylko pomarzyć, o tym wszystkim czym cieszą się ich rodacy. Brazylia to także wylęgarnia piłkarskich talentów. Piłka nożna jako dziedzina sportu jest podstawą bytu Brazylijczyków. Piłka nożna to jedyny wskaźnik, który potrafi połączyć oraz zjednoczyć naród brazylijski, w obliczu trudów geopolitycznych.  ednym  z takich talentów, chlubą, nazwiskiem, które było, ale i nadal jest wielokrotnie przytaczane, w różnorakich okolicznościach jest Edson Arantes Do Nascimento, zwany PELE. Pele jest bohaterem narodowym, ikoną i wzorcem dla każdego młodego  chłopca, który marzy o tak oszałamiającej karierze i przeogromnym talencie, który wyróżniał Edsona. Wierzcie mi, że dopóki nie przeczytałam "Piłka nożna zmienia świat" nie miałam pojęcia, że Pele jest ksywką, nadaną jeszcze młodemu Edsonowi, w latach młodzieńczych. Sam piłkarz nie jest w stanie jasno zrelacjonować tego momentu, kiedy nadano mu taki pseudonim. Ale jak to się stało, że talent Pelego się objawił, a później wybuch z całą siłą?  Edson Arantes do Nascimento jest narratorem tej pozycji. Cała opowieść zaczyna się dawno, dawno temu. Były to lata 50-te XX wieku. Młody Edson (jego imię nadano mu na część wynalazcy żarówki Thomasa Alvy Edisona. Rodzice, byli biednymi , niewykształconymi ludźmi, przeoczyli jedną literkę.  Jednakże ojciec Pelego był równie mocno utalentowany jak syn. Niestety podczas meczu,  zderzył się z przeciwnikiem, Augustem i doznał nieodwracalnej kontuzji kolana.  To ojciec stał się wzorem, mistrzem, nauczycielem oraz mentorem młodego Edsona. Godzinami, bez litości szkolił syna. To on rozpalił ten płomień wiecznej fascynacji grą w piłkę nożną. To on natchnął syna, by walczył o marzenia, o to, by wpisać się w szlachetną historię  ojczyzny.
Pele wspomina mundial w 1950 roku. Brazylia była wówczas jego gospodarzem. W finale Brazylia zmierzyła się z Urugwajem. Brazylijskie gazety (telewizorów jeszcze nie było) namaściło jeszcze przed finałem Brazylię, jako zwycięzce.  Pele z cała rodziną, sąsiadami koczował przy odbiorniku radiowym, by nie przegapić momentu chwały. NIestety Urugwaj wygnał 2:1. Cały naród popadł w apatię. Gdyby tylko wiedzieli, że gdzieś tam, w małej ubogiej wiosce mieszka młody Edson, który da powody do radoci , wiwatu i chwały. Ten dzień nastąpił już niebawem, bo w roku 1958 oraz 1962. Wtedy Brazylia zdobyła tytuł mistrza. Głównym aktorem mundialu był właśnie Pepe.
"Piłka nożna zmienia świat"  jest historią właśnie tego wielkiego piłkarza. Pele snuje swoją opowieść. Wspomnienia tego Brazylijczyka są bardzo emocjonalne, niebagatelne, pełne żaru, pasji, żarliwości i niewyczerpanego zapału.  Zdradza z czym musiał się borykać jego kraj. Poznacie genezę powstania Brazylii, ale także tej niechlubnej historii o niewolnictwie. W tej książce znajdziecie także opisy pierwszych fascynacji względem płci przeciwnej (np. fascynacja urodziwą Szwedką, podczas mundialu w Szwecji, w 1958 roku) Nie jest to typowa biografia. Pele nie narzuca czytelnikowi ogromu dat, nazwisk. O nie. Pele zwierza się z uczuć, marzeń, emocji, stosunku do rodziców, poczucia obowiązku oraz odpowiedzialności.
Nie da się nie polubić tego piłkarza. Czytając te pozycje ma się wrażenie, że siedzi się z nim na kanapie, przy kawie, cieście i wysłuchuje jego słów z pełną atencją. Pele to nie człowiek sławny, to wieczny chłopiec z sąsiedztwa. Skromny, mądry, świadomy swojej roli, ale i wkładu ojca, bez którego byłby nikim.
"Piłka nożna zmienia świat" to pozycja o spełnionych marzeniach. Marzeniach okupionych bólem, trudem, łzami, ale i radością, błogostanem oraz wieczną chwałą. Jest to także książka o niespełnionym wielkim marzeniu Pelego. Mianowicie marzył on by zagrać na Wembley. Niestety nigdy tego nie uczynił.
Lektura ta jest nietypową książką o sporcie. Swoją wyjątkowość zawdzięcza tylko narratorowi, który swoją sangwiniczną osobowością wypełnia każdą stronę, każdy wers.  Dlaczego warto przeczytać tę książkę?  Ano, dlatego, by na "kanapę" zaprosić nowego, wyjątkowego przyjaciela.

Avatar użytkownika - npopl
npopl