Pepiki. Dramatyczne stulecie Czechów

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2010-08-25
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 9788374148221
Liczba stron: 360

Ocena: 4 (3 głosów)
Inne wydania:

Czechy i Słowacja – do niedawna (dla niektórych nadal) Czechosłowacja. Ludzie mówiący śmiesznym językiem, pijący dużo piwa i mający absurdalne poczucie humoru. W polskim społeczeństwie znajomość kultury sąsiadów często opiera się właśnie na hasłach, a opinia o nich – na stereotypach. Warto więc poznać prawdziwą twarz Pepików, którzy tak jak Polacy, rzuceni przez kaprys historii między Niemcy i Rosję, musieli wywalczyć sobie wolność. \r\n\r\nMariusz Surosz w siedemnastu esejach poświęconych ważnym, a w większości mało znanym w Polsce postaciom opowiada o astronomie, który porwał za sobą dziesiątki tysięcy Czechów i Słowaków, dążąc do utworzenia państwa, o największej miłości Franza Kafki, o playboyu, którego śmierć stała się symbolem końca demokracji w Europie Środkowej, o filozofie broniącym zakazanego przez władze zespołu rockowego, o murarzu, który został wydawcą książek i był za to prześladowany, o poecie – laureacie Literackiej Nagrody Nobla… Ale też o naziście, który nienawidził Czechów, a miał nad nimi władzę niemalże absolutną, i o komuniście, który zaprzedał swój naród…\r\n\r\n \r\n\r\nTrudno się oprzeć wrażeniu, że przeciętnemu Polakowi Czechosłowacja jawiła się, i może wciąż się jawi, jako kraj sielanki i anegdoty, pozbawiony dramatyzmu dziejów i kultury wartej uwagi. Polacy pokochali bohaterów książek Bohumila Hrabala i Jaroslava Haška. Obaj pisarze właściwie zmonopolizowali w Polsce nie tylko wyobrażenie o czechosłowackiej literaturze, ale także o mieszkańcach Czechosłowacji. A ponieważ na podstawie ich książek powstały wspaniałe filmy, siła oddziaływania została zwielokrotniona. Te dwie muzy zawładnęły bez reszty naszym myśleniem o Czechosłowacji. Co więcej, Polacy nie dostrzegali większej różnicy między sąsiadami − patrząc na Czechosłowację, utożsamialiśmy ją z Czechami, zapominając o Słowakach, ich kulturze, narodowych aspiracjach i historycznych dylematach. Nie dziwmy się, Czesi dominowali w tym państwie… Czy twarz nieistniejącej już Czechosłowacji kiedykolwiek zyska w Polsce wyraziste rysy? Czy będzie to już zawsze tylko mglisty obraz, zza którego prześmiewczo zerka Rudolf Hrušínský jako dzielny wojak Szwejk?\r\n\r\nod Autora

Kup książkę Pepiki. Dramatyczne stulecie Czechów

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Pepiki. Dramatyczne stulecie Czechów

Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2017-01-20, Ocena: 4, Przeczytałam, wyzwanie 100 książek 2017,

Niedawno udało mi się dotrzeć do tomu sławiącego osiągnięcia i przymioty charakteru znanych Czeszek. Teraz zaś, dla równowagi, Mariusz Surosz tworzy serię portretów znanych Czechów. To zainteresowanie naszymi sąsiadami wzięło się z tematu pracy magisterskiej. Na wydziale historii za późno się zorientował i zostały mu "pepiki". jak widać my, Polacy, z wyższością traktujemy naszych sąsiadóW, którzy zapracowali sobie na miano biernych, wiarołomnych, spolegliwych wobec najeźdźców ( vide stosunek do hitlerowskich Niemiec), do bólu pragmatycznych i praktycznych. Surosz dociera do dość złożónej postaci Tomasza Masaryka, Charlotty Masarykovej. Tomas to ojciec narodu, gdyż walczył o emancypację Czechów. Profesor zasłużył się dla republiki, jako pierwszy prezydent. 
Czytamy m.in o Stefaniku, `znanym lotniku, Milenie która odkryła Franza Kafkę, lecz sama zginęła w obozie koncentracyjnym, marionetkowym rządzie za czasów Hitlera, prześladowaniach i aresztowaniach czeskich ŻYdów, Janie Masaryku i triumfie komunizmu w 1948r.
Zaletą jest wyważony opis tych słabszych jednostek kolaborujących z faszyzmem ( Elias, Hacha) czy komunizmem i jednostek wybitnych, charyzmatycznych, opierających się indoktrynacji i walecznych, zasilających polski Dywizjon 303 ( osobliwy fantasta i legenda lotnictwa Josef Frantisek).
na kartach ksiązki dowiadujemy się też o karierze Karla Fanka, kierującego Protektoratem Czech i Moraw, gdzie bezwzględnie wprowadzał reżim Hitlera. Inne postaci to zamordowana w wyniku pokazowego procesu Horakova, socjalistka walcząca z komunizmem, czeski Kołakowski czyli, Jan Patocka, czy też jedyny Noblista w dziedzinie literatury poeta Seifert oraz komediantka Chramostova. Wielu z nich nie znałam, a szkoda, i dlatego doceniam walory edukacyjne tej pozycji.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Anna_Valerious
Anna_Valerious
Przeczytane:2015-04-19, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Kim są Pepiki? Polacy nazwali tak rozśmieszających ich swoim językiem Czechów. Jest to jednak niestety nazwa obraźliwa dla samych zainteresowanych. Jako przyszła bohemistka stwierdzić muszę, że czeski wcale nie jest śmieszny, wręcz przeciwnie, to bardzo piękny i bardzo melodyjny język. Wiele słów mamy podobnych, niektóre są podobne na opak ( przykładowo radzę nie mówić komuś, szczególnie kobietom, że pachną, a przynajmniej nie kierować takich uwag w stosunku do Czeszek). Historię również mamy podobną, równie bogatą. W czasie średniowiecza w końcu zapożyczyliśmy od południowych sąsiadów literaturę i wiarę, a istniały nawet czasy, w których nasi władcy byli jednością. W Polsce uważa się, że to My byliśmy pierwszą ofiarą Hitlera. To od nas rozpoczęła się wojna oficjalna, ale ta nieoficjalna trwała trochę dłużej. To w Monachium w 1938 roku zapadła decyzja o pierwszym tak naprawdę podboju Hitlera - zajęcia Sudetów ( a później całej Czechosłowacji). Polacy nie wiedzą również o dokonaniach Masaryka, pierwszego prezydenta Czechosłowacji i demokraty w odróżnieniu od Piłsudskiego - szkoda bo omijają ich ciekawe anegdotki, chociażby o tym jak do Masaryka (wtedy jeszcze biednego nauczyciela z rodziną na głowie) przychodziło poselstwo z prośbą o sfinansowanie budowy mostu, ponieważ rozeszła się wieść, że wżenił się w majętną amerykańską rodzinę. Rzadko mówi się też o Aksamitnej Rewolucji, o Havlu, o Praskiej Wiośnie, a przecież są to pojęcia światowe. Ta książka to zbiór przeróżnych życiorysów ludzi związanych z wielkimi wydarzeniami. Artystów, polityków, lekarzy, przedsiębiorców. To postacie ciekawe, wybitne, a nawet inspirujące. Polecam przede wszystkim tym, którzy nadal wierzą stereotypom i sądzą, że Czechy to tylko ziemia tchórzy, miłośników piwa i kultowej już Skody, którą coraz częściej widuję na polskich drogach.
Link do opinii
Avatar użytkownika - mangosiak
mangosiak
Przeczytane:2021-03-14, Ocena: 4, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - amrr
amrr
Przeczytane:2020-04-03, Przeczytałam,
Inne książki autora
Ach, te Czeszki
Mariusz Surosz0
Okładka ksiązki - Ach, te Czeszki

Osiem obszernych rozdziałów-reportaży. Każdy tytuł rozdziału to zarazem imię konkretnej Czeszki (lub kobiety w jakiś sposób z Czechami związanej), ale...

Praga. Czeskie ścieżki
Mariusz Surosz0
Okładka ksiązki - Praga. Czeskie ścieżki

Praga. Od wieków przyciąga, fascynuje i inspiruje, nie pozwala o sobie zapomnieć. Do jej pasjonatów zalicza się także Mariusz Surosz, który...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kwestia winy
Małgorzata Rogala
Kwestia winy
Bóg Maszyna
Joanna W. Gajzler
Bóg Maszyna
Prezydentka
Marika Krajniewska
Prezydentka
Znieczulenie
Kamil Wala-Szymański
Znieczulenie
Joker
Natalia Nowak-Lewandowska
Joker
Dwa królestwa. Jedna krew
Renata Czarnecka
Dwa królestwa. Jedna krew
Klejnot z Bizancjum
Weronika Umińska
Klejnot z Bizancjum
Everest
Sangma Francis
Everest
Infantka
Wojciech Nerkowski
Infantka
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy