Perfekcyjna dziewczyna

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2017-10-27
Tytuł oryginału: The Perfect Girl
Język oryginału: angielski

Autorka bestsellera New York Timesa!

Każdy, kto zna Zoe Maisey – cudowne dziecko, talent muzyczny uważa ją za ideał. A jednak przed kilku laty Zoe spowodowała śmierć trzech nastolatków. Poniosła karę i jest wolna. "Perfekcyjna dziewczyna" to wnikliwa analiza psychiki nastolatki dźwigającej brzemię talentu oraz przeszłości, od której nie można się uwolnić.

Kup książkę Perfekcyjna dziewczyna

Opinie o książce - Perfekcyjna dziewczyna

Gillian Macmillan jest powszechnie znaną autorką. Wydawała wiele bestsellerów. Które lądowały na wysokich miejscach na liście min. New Yorka Times’a. Przetłumaczono je na ponad 20 języków.

W opinii wielu ekspertów autorka jest niezwykle utalentowaną kobietą, a jej powieści są np. przez magazyn People uznane, jako „dopracowane, całkowicie uzależniające”.

Powieść „Perfekcyjna dziewczyna” też z pewnością się do takich zalicza.

Historia rozpoczyna się na pozór całkiem zwyczajnie. Zorganizowanym w kościele koncertem, w którym udział bierze zarówno główna bohaterka, Zoe Maisey, jak i Lucas.

Od samego początku da się wyczuć, że choć nie dzieje się nic niezwykłego, to atmosfera jest mroczna, a życie Zoe to jedna wielka tajemnica. Zwłaszcza, gdy na końcu jednego z „rozdziałów” Zoe podaje dokładny czas, kiedy zginie jej matka.

Kiedy zagłębiamy się w życie tej dziewczyny, niezwykle utalentowanej pianistki, odkrywamy, że jej rodzina chce być idealna. Perfekcyjna. A nie od dziś wiadomo, że to się po prostu nie sprawdza. W domu, w którym mieszka Zoe i Lucas panuje wiele zasad i norm, których należy bezwzględnie przestrzegać. Każde odstępstwo jest surowo karany. Tu każdy stara się jak może, by nie wychodzić poza wyznaczoną linię. Rodzice pragną, by ich dzieci były perfekcyjne w każdej sytuacji i w pełni poświęciły się karierze muzycznej. Ich obowiązkiem jest słuchać muzyki klasycznej przed snem.

Nie są jedynymi, którzy się o to starają. Matka Zoe, Maria, po pierwszym nieudanym małżeństwie, do którego z pewnością przyczynił się proces i kara dla jej córki, próbuje stworzyć drugi związek, znacznie bardziej udany. Stara się zarówno, by wystrój domu, posiłki, jak i relacje między domownikami były co najmniej poprawne. Studzi wszelkie awantury, unika kłótni i domowych burz.

To samo dotyczy jej siostry, Tess, która próbuje robić dobrą minę do złej gry. Nie odchodzi od uzależnionego męża, stara się go wspierać i tłumaczyć jego najgłupsze zachowania. Prawie wcale nie porusza drażliwego tematu, ani zbytnio nie podnosi głosu. Tak ją to wykańcza, że znajduje sobie kochanka, kogoś, an kim, jak jej się wydaje, może całkowicie polegać. I on odegra znaczącą rolę w całej tej sprawie.

Okazuje się jednak, że na tym perfekcyjnym, rodzinnym  obrazku z biegiem czasu pojawia się coraz więcej rys.

Każdy z członków rodziny ma też przeszłość, o której wolałby jak najszybciej zapomnieć. Choć jak to z przeszłością bywa, lubi ona wracać i upominać się o swoje. I tak koncert, który rozpoczął się tak sielankowo w pierwszej scenie, zostaje zakłócony przez tajemniczego Toma Barlowa, który niejako stanie się motorem napędowym dalszej części powieści. To jego zachowanie i silny upór popchnie akcję we właściwą stronę i doprowadzi, czasem bezpośrednio, a czasem pośrednio, do kilku bardzo przykrych zdarzeń takich, jak śmierć matki Zoe, które zmienią życie dosłownie wszystkich bohaterów.

Dużo uwagi autorka poświęca również trudnej przeszłości kilku bohaterom i traumatycznym decyzjom, które nie raz musieli podjąć. Pokazuje również, że miało to wpływ na całe ich życie: teraźniejszość, przeszłość i przyszłość.

Ukazuje nam również, że perfekcja, w jakiej by nie występowała formie, jest szkodliwa dla ludzi. Tłamsi ich, wymusza na nich role, których te osoby nie chcą grac i popycha do okrutnych, szaleńczych czynów z powodu od wielu lat tłumionego gniewu i agresji. Historia Zoe i jej rodziny staje się dla nas swojego rodzaju przestrogą.

Relacje między głównymi i pobocznymi bohaterami są bardzo skomplikowane, często owiane w jakiejś części tajemnicą.

Rozdziały nie są ponumerowane. Został tu zastosowany ten sam zabieg, co min. w powieści George’a R.R Martina, gdzie każdy rozdział to opis uczuć i działań jednego z bohaterów, wrzuconego w wir zdarzeń.

To pozwala autorce na trzymanie czytelnika w ciągłym napięciu. Gdy zdarza się coś naprawdę ciekawego, co może przyspieszyć kolejne wydarzenia, przenosimy się do ciała następnego bohatera, by poznać jego wersję zdarzeń. A napięcie ciągle rośnie. To prosty, ale bardzo skuteczny zabieg mający na celu utrzymać uwagę czytelników i zachęcić ich do przewrócenia kolejnej strony, by sprawdzić, co wydarzyło się dalej. Stosuje go wielu autorów.

Powieść z pewnością spodoba się tym, którzy lubią połączenie kryminałów i thrillerów oraz osób, które lubią w zimny wieczór usiąść pod ciepłym kocem z kubkiem herbaty i wciągającą książką.

Poleca się do przeczytania!

Avatar użytkownika - Vilsa
Vilsa
Przeczytane:2018-05-26, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2018, 52 książki 2018,

Książka, która nie jest wyłącznie sprawą kryminalną, ale pytaniem o moralność, niesprawiedliwość, o to, jak się bronić, kiedy zawodzi każda linia obrony. I wydaje mi się, że została skazana właściwa osoba, bo to właśnie ta osoba była prawdziwym złoczyńcą i sprawcą śmierci bohaterki. W "Perfekcyjnej dziewczynie" ciekawe jest również to, że żaden z bohaterów nie był perfekcyjny. Każdy miał coś na sumieniu, jednak niektóre przewinienia były zdecydowanie nieakceptowalne i zasługiwały na karę. Zawiodłam się jedynie na tym, że po szybkim ujawnieniu się, nastąpiło jeszcze szybsze rozwiązanie akcji, które już w ogóle nie niosło ze sobą żadnych emocji. A czy nie zainteresowałby nas proces uznanego za winnego, jego próba zaprzeczania? Bo mnie na pewno. Dlatego za to odejmuję nieco punktów książce.

Dziewięć dni
Gilly Macmillan0
Okładka ksiązki - Dziewięć dni

NOWA GWIAZDA ŚWIATOWEGO KRYMINAŁU Po opublikowaniu debiutanckiego thrillera psychologicznego „Dziewięć dni” popularny portal The Media...

Nie wiesz o mnie wszystkiego
Joanna Jagiełło