Perveriada

Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2018-10-17
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788381471183
Liczba stron: 434
Język oryginału: polski

Ocena: 4 (1 głosów)

"Diaboliczna intryga z wielką sztuką w tle

Znany kreator mody Herro przegrywa aukcję dwóch obrazów z końca XVI wieku autorstwa holenderskiego malarza van der Hoesa. Wkrótce otrzymuje zaproszenie od zwyciężczyni aukcji, tajemniczej Larfy d?Arras, która proponuje mu bezterminową dzierżawę obrazów w zamian za podpisanie pewnej umowy. Od tej chwili Herro zaczyna przygotowywać pokazy, które okazują się zbyt kontrowersyjne nawet dla tolerancyjnego świata mody... Perwersyjna relacja, jaka połączy tych dwojga, stanie się kanwą historii z pogranicza sztuki, erotyki, mody i powieści sensacyjnej. Kim okaże się ekscentryczna Larfa d?Arras? Jaką tajemnicę kryje seria niedokończonych portretów z XVI wieku? Kto tak naprawdę stoi za tą diaboliczną intrygą?

Kup książkę Perveriada

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Perveriada

Avatar użytkownika - malgosialegn
malgosialegn
Przeczytane:2018-12-10, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2018,

Znany kreator mody Herro bierze udział w aukcji obrazów z XVI wieku autorstwa holenderskiego malarza van der Hoesa. I ku własnemu zdumieniu, przegrywa tę aukcję. Któż się ważył z nim wygrać? Aukcję wygrywana tajemnicza od samego początku Larfa d’Arras. Jednak wkrótce zwyciężczyni zaprasza Herro do siebie i proponuje mu dzierżawę tych obrazów w zamian za podpisanie pewnej umowy. Od tego czasu Herro ma zająć się organizacją bardzo kontrowersyjnych, wzburzających i szokujących pokazów mody. Pokazów, które nawet wzburzą bardzo tolerancyjnych odbiorców jego sztuki. Jak to się skończy dla wielkiego kreatora mody, dowiecie się po lekturze tej powieści. Ale pojawia się wiele znaków zapytania. Kim jest tajemnicza

i wyuzdana Larfa d’Arras? Do czego doprowadzą ich wzajemne relacje? Jak się bardzo i pod czyim wpływem zmieni się Herro? Kim dla Herro jest Stella Jacobsen – czy tylko konserwatorem sztuki? Jaki wpływ ich wzajemne stosunki będą miały na jego relacje z Larfą?

Powieść Jana Jamińskiego „Perveriada” szokuje od pierwszych stron. Bije z niej niesamowita perwersja, zepsucie moralne bohaterów, przeświadczenie o własnej nieomylności i wyższości nad innymi. Cynizm i zakłamanie na każdym kroku. Przeświadczenie, że im – artystom, ludziom świata szeroko rozumianej kultury, wolno więcej niż innym, że oni nie podlegają pod system norm moralnych i etycznych. One są im po prostu obce.

Ale ta książka jest też niesamowicie intrygująca i trzyma w napięciu. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć kolejnych wydarzeń i postępowań bohaterów. Bo zaskakują czytelnika na każdym kroku. Bohaterowie są nieprzewidywalni. Ale to tylko oczywista wartość dodana tej pozycji. Bo wielkim szczęściem jest być zaskakiwanym przez autora, oderwać się od sztampowych i przewidywalnych rozwiązań. A przyznam, Jan Jamiński, zaskoczy i to wielokrotnie. Konwencje następujących po sobie wydarzeń, wydać by się mogło oczywiste, w tej powieści takie nie są. Są zaskakujące, a nawet stwierdzę, że często szokujące i trudno wyobrażalne.

Wszystko w powieści kręci się wokół głównego wątku kryminalnego. Jest gorąco, diabelsko gorąco i z dreszczykiem emocji. Dodatkowo wielki świat sztuki, pieniądze i rozpasanie moralne ubarwiają emocjonalnie tę powieść.

Zakończenie powieści – jak wspomniałam wyżej – jest zaskakujące i tajemnicze, jak większość bohaterów. A bohaterowie? Często są niejednoznaczni, uwikłani w romanse i luźne związki, bez żadnych zahamowań czy chwil refleksji nad swoim postępowaniem. Lubią, jak się o nich dużo mówi i pisze, pragną być na językach innych, najchętniej zdobywaliby sławę szokując swoim zachowaniem. Uwielbiają się wzajemnie intrygować, zaskakiwać i prowokować.

Zawoalowany erotyzm bije od płci pięknej. Kuszą i uwodzą mężczyzn, bawią się nimi, często traktują jak zabawki. Prześwitujące namiastki pięknych ubrań bohaterek, mężczyzn doprowadzają do szału emocjonalnego, podniecają ich aż do utraty panowania nad swoimi popędami. A te okazuje się często zwierzęce i nieokiełzane.

Nie będę ukrywać, że powieść, pomimo, że stanowi logicznie poukładaną całość, mnie zbytnio nie wciągnęła. Czytało się ją bardzo trudno, napisana językiem artystów i filozofów. Trudno było mi przebrnąć do końca.

Ale jeżeli lubicie zaskakujące i intrygujące wątki sensacyjne otoczone aurą tajemniczości i erotyki, rozgrywające się wśród ciekawych i nieodgadnionych bohaterów, to „Perveriada” jest zapewne dla was.

Link do opinii

Kup książkę Perveriada

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Recenzje miesiąca
Kudłata
Hwang Sun-mi
Kudłata
Hania Baletnica
Jolanta Symonowicz, Lila Symonowicz
Hania Baletnica
Już, już!
Katarzyna Wasilkowska
Już, już!
Kartoteka Pitera P.
Jacek Wiśnicki
Kartoteka Pitera P.
Zaginiona apteka
Sarah Penner
Zaginiona apteka
Skręcona historia
Jakub Ostromęcki
Skręcona historia
Maja Orety i skarb Szkocji
Eliza Sarnacka-Mahoney
Maja Orety i skarb Szkocji
Na zawsze
Karolina Winiarska
Na zawsze
Kuba na tropie
Kuba i Filip Majewscy
Kuba na tropie
Lwowska kołysanka. Dwa miasta
Monika Kowalska (I)
Lwowska kołysanka. Dwa miasta
Pokaż wszystkie recenzje