Peter Camenzind

Historia chłopskiego syna, który zdobywa wykształcenie, wiele podróżuje, odnosi sukcesy literackie, prowadzi burzliwe życie, wreszcie zrezygnowany wraca do rodzinnej wioski.Hesse odnosi się krytycznie do moralności mieszczańskiej, niechętnie też patrzy na intelektualistów uciekających od rzeczywisości.

Informacje dodatkowe o Peter Camenzind:

Wydawnictwo: PIW
Data wydania: b.d

Kup książkę Peter Camenzind

Peter Camenzind - opinie o książce

Avatar użytkownika - czytajacamewa
czytajacamewa
Przeczytane:2022-01-14, Ocena: 5, Przeczytałam, Współpraca,

Peter Camenzind to człowiek, który błądzi. Który całe życie szuka siebie i gubi się w świecie własnych uczuć. Ucieka w stronę natury, która przynosi mu chwilowe ukojenie, a potem wraca do społeczeństwa, w którym nie czuje się dobrze. Zakochuje się w pięknych kobietach, choć do podjęcia romantycznego działania w ich kierunku za każdym razem zwkleka zbyt długo. Pamięć o tym uczuciu wytrwale pielęgnuje i tworzy z niego fragment muru, który ma oddzielić go od kolejnych zmartwień codzienności. Tonie w alkoholu, bywa opryskliwy i nie nazwałby siebie poetą, choć jego teksty zyskały już pewną sławę. Miota się, gubi, znajduje, a potem traci. Poznaje ludzi, którzy uczą go piękna uczuć, ale nigdy nie dane jest mu nacieszyć się ich towarzystwem tak długo, jakby tego chciał.

A wszystko zaczyna się od tego, że zdolny chłopiec z górskiej wioski dostaje szansę. Rezygnuje z losu chłopa na rzecz mieszczańskiej inteligencji. Zaczyna otaczać się artystami czy filozofami i zarabia coraz lepsze pieniądze. Można pomyśleć, że znajduje się daleko od tego, co miało być jego przeznaczeniem, a jednak wciąż ciągnie go do natury. Góry wołają go do siebie i niemal coroczną tradycją stają się jego samotne wyprawy po odludnych terenach. Dopiero wtedy zdaje się oddychać pełną piersią, ale za każdym razem wraca do miejskiej codzienności. Ma w pamięci, że uciekł od losu chłopa pracującego w polu i nie zamierza tego nie doceniać. A jednak wciąż czegoś mu brakuje i całe życie zdaje się tego szukać.

,,Niestety, zawsze byłem chwiejny i uparty jak dziecko i stale czekałem, że właściwe życie wichurą spadnie na mnie, uczyni rozumnym i bogatym i na rozwiniętych skrzydłach zaniesie ku dojrzałemu szczęściu. Ale mądre i oszczędne życie milczało i pozwalało mi się tułać."

Debiut Hermanna Hessego to wyborna lektura o dorastaniu, które to jest procesem, w jakim bierzemy udział przez całe życie. Jest tutaj sporo miłości do natury, a opisy przyrody są na tyle piękne i plastyczne, że czytelnik ma wrażenie, iż na własne oczy widzi poszczególne miejsca i obserwuje je z równym bohaterowi uwielbieniem. Stanowi to nietypową dla lat powstania powieści krytykę dominacji człowieka nad naturą. Krytykę materializmu czy industrializacji. Krytykę z wyczuciem i smakiem.

Hermanna Hessego mogę czytać w ciemno i najwyraźniej każdy jego tekst będę odczuwała całym sercem. Zaspokaja moją potrzebę obcowania z pięknem i burzy moje myśli. Jego dzieła są mocno refleksyjne i skupiają się na wewnętrznych przemianach bohaterów, które nie postępują radykalnie a bardzo subtelnie. Nie ma tutaj wartkiej akcji -- zamiast niej wszytko wlecze się w tempie ludzkiego oddechu. Jest nostalgicznie i chwilami melancholijnie. Nie brakuje scen, które zaskoczą czy zranią. Wszystko to tworzy literaturę wprost idealną dla mnie!

,,Ten, kto pochodzi z gór, może latami studiować filozofię albo nauki przyrodnicze i wykreślać z myśli starego Pana Boga, ale gdy poczuje wiatr halny albo usłyszy lawinę grzmiącą nad lasem, serce zadrży mu w piersi i znów pomyśli o Bogu i o śmierci."

przekł. Elżbieta Ptaszyńska-Sadowska

Demian. Audiobook
Hesse Hermann0
Okładka ksiązki - Demian. Audiobook

czas nagrania 369 min czyta Jan Peszek...

Dzieciństwo czarodzieja
Hesse Hermann0
Okładka ksiązki - Dzieciństwo czarodzieja

Tom zatytułowany "Dzieciństwo czarodzieja" powinien sprawić radość wszystkim miłośnikom Hermana Hessego. Zawiera jego prozy autobiograficzne...