Pewnej zimowej nocy

Wydawnictwo: Magnum
Data wydania: 2013-07-29
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-63986-33-9
Liczba stron: 432

Ocena: 5.4 (5 głosów)

Powieść o miłości, namiętności i władzy, której akcja rozgrywa się w środowisku kremlowskich elit w czasach Stalina. Przedstawione w powieści wydarzenia osnute są na faktach. W czerwcu 1945 roku, kiedy Moskwa świętuje zwycięstwo nad Niemcami, dwoje nastolatków ginie od kul wystrzelonych z pistoletu. Byli dziećmi wysokich sowieckich dygnitarzy, uczniami najbardziej elitarnej szkoły w Moskwie. Morderstwo? Podwójne samobójstwo? Spisek przeciwko Stalinowi? Koledzy ofiar są aresztowani, rusza śledztwo, które ujawnia starannie skrywane tajemnice ich rodziców i innych osób z najbliższego kręgu Stalina.

Kup książkę Pewnej zimowej nocy

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Polecana recenzja

Avatar użytkownika -

Przeczytane:,
Simon Sebag Montefiore jest autorem nagradzanych książek historycznych. Kiedy zbierał on materiały do książek o Stalinie, przeprowadzał rozmowy z wieloma osobami aresztowanymi, co stało się inspiracją do napisania powieści Pewnej zimowej nocy. Książki, która doskonale łączy fikcję literacką z faktami historycznymi. Losy Stalina oraz innych działaczy przeplatają się z życiem bohaterów fikcyjnych, wymyślonych przez autora. Składają się na doskonałą całość, od lektury której nie sposób się oderwać. Mamy tu obraz niezwykłej miłości, skrywanej przed organami państwa w ponurych czasach panowania Stalina.    Andriej Kurbski wraz z rodzicami został zesłany na tułaczkę, jednak po kilku latach powrócił z matką do domu. Jego ojcu wrócić się nie udało. Andriej dostał od Kapitoliny Miedwiediewej ogromną szansę. Umożliwiła mu ona dostanie się do szkoły, w której była dyrektorem, choć chodziły do niej wyłącznie dzieci z bogatych i wpływowych domów. Właśnie tam Andriej poznaje dziewczynę, w której się zakochuje.    To Serafina Romaszkina – piękność, w której podkochiwali się wszyscy chłopcy. Jednak ona miłością darzyła tylko jednego człowieka – obcokrajowca, dla którego chciała opuścić kraj. Gdy wieść o tym dotarła do władz, dziewczyna trafiła na zsyłkę. Czy losy Serafiny i Andrieja jeszcze się splotą? Tego dowiedzieć ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Pewnej zimowej nocy

Avatar użytkownika - Mirania
Mirania
Przeczytane:2014-04-21, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki w 2014,
Po przeczytaniu "Szeptów..." Orlando Figesa i "Poślij chociaż słowo" tego samego autora zamierzałam sobie czytelniczo odpocząć. Nic z tego jednak nie wyszło, zachciało mi się bowiem zapoznać ze stroną wydawnictwa Magnum, a tam odkryłam powieść, której autor oparł się właśnie na wyżej wymienionych tekstach i przedstawił problem rzeczywiście zaistniały w Moskwie lat 40-tych: oto grupa dzieci czołowych partyjnych dygnitarzy, ucząca się w elitarnej szkole, zakłada coś w rodzaju koła teatralnego i bawi się w odgrywanie scen z "Eugeniusza Oniegina". Kibicuje im nauczyciel literatury, były więzień, a cała historia żywo przypomina sceny ze "Stowarzyszenia umarłych poetów". Pewnego dnia, podczas jednego ze spotkań, dwoje uczniów odgrywających scenę pojedynku - zostaje zastrzelonych. Brutalne i pozbawione wszelkiej logiki śledztwo zatacza coraz szersze kręgi, ociera się o Wasilija Stalina, splata z rzekomym spiskiem lekarzy i aferą w lotnictwie; młodzież, a potem także kilkuletnie, małe dzieci (rodzeństwo zamieszanych w sprawę uczniów) dostaje się na Łubiankę i zostaje poddana wielotygodniowym przesłuchaniom w kazamatach NKWD. Mimo rozpaczliwych starań młodym ludziom nie udaje się zatrzymać przy sobie kilku rodzinnych tajemnic. Zaczynają się aresztowania członków ich rodzin. Tymczasem nawet najtwardsze partyjne osobistości mają wiele emocjonujących tajemnic do ukrycia.
Link do opinii
Avatar użytkownika - bambi12
bambi12
Przeczytane:2014-08-24, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

Jeśli Twoje dzieci zostałyby zmuszone do złożenia zeznań przeciwko tobie, jakie straszne tajemnice by ujawniły? Moskwa. Rok 1945. Stalin świętuje zwycięstwo nad Hitlerem. Brzmią salwy wystrzałów. Na pobliskim moście nastoletni chłopiec i dziewczynka leżą martwi. Ale to nie jest zwykła tragedia i nie są to zwykłe nastolatki, ale dzieci ważnych osobistości, które uczęszczały do najbardziej ekskluzywnej szkoły w Moskwie. Czy to morderstwo? Samobójstwo? A może spisek przeciwko państwu? Ich przyjaciele zostają aresztowani i zmuszani do zeznań. To początek przerażającej nagonki, która wkrótce odkrywa głęboko skrywane tajemnice...

Simon Sebag Montefiore to wybitny biograf Stalina. Jednak tym razem Wielki Wódź nie jest tu głównym bohaterem. To książka o miłości, więzach rodzinnych, cudzołóstwie, młodości, przyjaźni, strachu, nadziei, oszustwach, przemocy psychicznej, tajemnicach, literaturze, przywilejach, bolszewickiej wierze i jej nieubłaganych zasadach. To ciekawe połączenie thrillera politycznego, historii miłosnej i powieści historycznej. Takiej powieści jeszcze nie czytałam.

Nastolatkowie są zmuszani do składania zeznań przeciwko swym rodzicom, przyjaciołom. Każde słowo może być wykorzystane przeciwko nim teraz i w przyszłości. Strach, lęk przenikają do ich życia. Ciągłe przesłuchania, szantaż, kara, spiski, fałszowanie prawdy, tajemnice i nadzieja. Wszyscy, za wszelką cenę, starają się przeżyć. Miłość, wyrzuty sumienia, zdrada.

Fabuła została oparta na faktach. Poczucie paranoi tamtych czasów jest ukazane w wiarygodny sposób. Przeniosłam się w czasy gdy Stalin, mimo wygranej II wojny światowej, wciąż podejrzewa swych generałów. Simon Sebag Montefiore jest dobrze zorientowanych w taktyce terroru reżimu Stalina. Powieść nabiera rozpędu thrillera w momencie, gdy tajna policja stara się ustalić, czy ten dziwny incydent jest morderstwem, samobójstwem czy spiskiem przeciwko państwu. Jednocześnie rodzice uczniów - czołowi członkowie Politbiura - próbują ukryć własne tajemnice i są gotowi poświęcić nawet swoje potomstwo.

Postacie literackie i historyczne wymieszane są tu bardzo płynnie. Dobra znajomość osoby Stalina, członków i życia Politbiura pomogła autorowi przedstawić tamte zdarzenia bardzo autentycznie. Wielki Wódź został tu zaprezentowany jako człowiek zmęczony, sarkastyczny, sadystyczny, zawsze czujny i gotowy. Natomiast Berię poznałam jako człowieka złego i chorobliwego w swych seksualnych upodobaniach. W powieści pojawia się również wiele postaci fikcyjnych. Wszystkie są scharakteryzowane bardzo szczegółowo.

Opisy są tak sugestywne i dokładne, że ujrzałam ulice Moskwy po zwycięstwie nad nazistami. Szkołę, do której chodziły ofiary. Pokoje przesłuchań. Poczułam zapach potu, moczu. Usłyszałam dźwięk szlifowania zamków. Dla mnie ciekawymi fragmentami były opisy nędznych mieszkań ludzi z niższych klas społecznych, którzy żyli w zastraszających warunkach. I ten rażący kontrast pomiędzy ich "domami" a tymi zamieszkałymi przez elitę kremlowską. Natomiast ustępy dotyczące przesłuchań są tu, według mojej opinii, najbardziej drastyczne. Ściany pomieszczeń roją się od zaschniętej krwi, materace mają plamy moczu. Tysiące żyć tu wygasło, a większość ofiar była niewinna. Byli bici, zastraszani, głodzeni, odizolowani.

Simon Sebag Montefiore pisze tak dobrze, że czytanie tej powieści było dla mnie czystą przyjemnością. Utkał pełną napięcia i satysfakcjonującą fabułę, dostarczając mi niespodzianek do ostatniej strony. Cały czas mnie czymś zaskakiwał. Zręcznie przywołał okropności w świecie, w którym nie można ufać nawet swoim bliskim. Pozwolił mi ujrzeć ten dziwny i przerażający świat. Dzięki głębokiej wiedzy autora, jego wyobraźni i talentowi miałam okazję przeczytać niezapomnianą powieść. Polecam.

Link do opinii
Avatar użytkownika - magducha
magducha
Przeczytane:2020-08-23, Ocena: 6, Przeczytałam, 12 książek 2020,
Avatar użytkownika - edytka222
edytka222
Przeczytane:2016-02-13, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Poema
Poema
Przeczytane:2013-11-10, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Inne książki autora
Katarzyna Wielka i Potiomkin
Simon Sebag Montefiore0
Okładka ksiązki - Katarzyna Wielka i Potiomkin

Druga w wielkim stylu biografia pióra autora Stalina. Dworu czerwonego cara. Owiane legendą życie carycy Rosji, Katarzyny Wielkiej, i jej ekscentrycznego...

Stalin. Dwór czerwonego cara
Simon Sebag Montefiore0
Okładka ksiązki - Stalin. Dwór czerwonego cara

Zbiorowa biografia ludzi z najbliższego otoczenia Stalina – i portret samego Stalina. Autor wykorzystał nowe dokumenty archiwalne, niepublikowane...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Gladiatorzy z obozów śmierci
Andrzej Fedorowicz
Gladiatorzy z obozów śmierci
Ulica Pazurkowa. Nowi lokatorzy
Aleksandra Struska-Musiał
Ulica Pazurkowa. Nowi lokatorzy
Beloved. Belonging duet
Corinne Michaels;
Beloved. Belonging duet
Zjadaczka grzechów
Megan Campisi
Zjadaczka grzechów
Wszystko będzie dobrze
Ewa Maja Maćkowiak
Wszystko będzie dobrze
Zaklętym w górski kamień
Krystyna Palmowska
Zaklętym w górski kamień
Las z wełny i stali
Natsu Miyashita
Las z wełny i stali
Pokaż wszystkie recenzje