Pierworodna

Tom 2 cyklu Piętno Krwawej Hrabiny

Teraz musi znaleźć swojego największego wroga, Historyka, i położyć kres trwającej od wieków wojnie między Potomkami a Dziedzicami – raz na zawsze. Ale najpierw musi uratować swojego męża Lukę, który jest więziony przez Dziedziców. Nie jest to proste, a sprawy komplikują się dodatkowo, ponieważ Audra działa poza prawem. Nie ułatwia zadania także fakt, że kobieta zmaga się z rosnącą potęga swej mocy i jej bolesnymi skutkami ubocznymi.

Informacje dodatkowe o Pierworodna:

Pierworodna - opinie o książce

Avatar użytkownika - inthefuturelondo
inthefuturelondo
Przeczytane:2019-03-10,

Audra nagle odzyskuje utracone wspomnienia, które mówią jej dlaczego tak właściwie chciała pozbyć się przeszłości- aby uratować swoją córeczkę. Wie również, że Dziedzice ją ścigają i nie pozwolą jej żyć. Musi więc znaleźć i pokonać swojego największego wroga- Historyka, ponieważ jest to jedyna szansa na zakończenie trwającej od wieków wojny między Potomkami, a Dziedzicami.

Od pierwszej strony zostajemy niemal zaatakowani akcją. Czy to dobrze? Według mnie: tak. Akcja, która rozpoczyna się już od początku, zaczyna po jakimś czasie powoli się uspokajać, aby następnie wprowadzić czytelnika w takie rozleniwienie i sprawia po czasie, że zaczyna się on nudzić, ale... Nagle akcja zaczyna rozkręcać się na nowo i nie ma tutaj czasu na nudę.

Podczas lektury tej książki nie wiedziałam nawet, kiedy mijają mi następne godziny. To było tak, jakbym otwierając swój egzemplarz od razu wchodziła do świata Audry, zostawiając za sobą wszystkie troski, głównie związane ze szkołą.

Od razu przechodząc do zakończenia: było ono.. po prostu WOW. Długo zbierałam szczękę z podłogi po przeczytaniu kilku ostatnich zdań. Kompletnie nie spodziewałam się takiego zakończenia i muszę przyznać, że dostałam nim trochę, brzydko mówiąc, na twarz.
Tosca Lee totalnie wybiła mnie tym z rytmu, pozostawiając z głową pełną pytań: co? jak? dlaczego? kiedy? To było tak, jakby tak naprawdę wszystkie te wydarzenia były tylko drogą prowadzącą jednocześnie wszędzie i nigdzie.

Czy mi się podobało? To mało powiedziane. Druga część jest naprawdę czymś genialnym i nadal mam lekki niedosyt po jej skończeniu. Pozycja ta, właściwie obie części, są naprawdę dobrze napisane, a ja w dalszym ciągu pozostaję pod urokiem umiejętności pisarskich autorki.

Jeśli poszukujecie czegoś, co Was wciągnie od pierwszej strony i sprawi, że przez większość książki będziecie zadawać sobie pytanie "co tu się do cholery dzieje?"- to jest to książka wprost idealna dla Was.

Avatar użytkownika - Girl-from-Stars
Girl-from-Stars
Przeczytane:2017-07-18, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
kochajacaksiazki.blogspot.com Finał pierwszego tomu serii ,,Piętno Krwawej Hrabiny" pt. ,,Potomkowie" niesamowicie mną wstrząsnął. Przy końcowych stronach powieści otwierałam coraz to szerzej oczy, by w końcu przy ostatnich zdaniach zbierać kawałki swej szczęki z podłogi. Dlatego też kwestią czasu było zdobycie kolejnego tomu i sprawdzenie, czy autorka będzie potrafiła mnie równie mocno zaskoczyć ... Nagle, w jednej chwili, powraca cała przeszłość Audry. Wymazane na jej własne życzenie wspomnienia zostały jej zwrócone. Wreszcie Audra wie, dlaczego to zrobiła - by uratować córeczkę. Teraz musi znaleźć swojego największego wroga, Historyka, i położyć kres trwającej od wieków wojnie między Potomkami a Dziedzicami - raz na zawsze. Ale najpierw musi uratować swojego męża Lukę, który jest więziony przez Dziedziców. Nie jest to proste, a sprawy komplikują się dodatkowo, ponieważ Audra działa poza prawem. Nie ułatwia zadania także fakt, że kobieta zmaga się z rosnącą potęga swej mocy i jej bolesnymi skutkami ubocznymi. Kiedy podła zdrada krzyżuje jej plany, Audra nie wie, komu ufać. Z pomocą mnicha heretyka, sprawdzonych przyjaciół i hakera Błazna szuka sposobu, aby pokonać Dziedziców i uratować pozostałych Potomków. Ostateczna konfrontacja z zaskakującym i nieubłaganym obrotem spraw będzie śmiertelnie niebezpiecznym sprawdzianem mocy Audry. Czy okaże się wystarczająco silna? Początek był trudny. Autorka strasznie szybko pędziła z fabułą, przez co dość często się gubiłam. Dużo wątków było dla mnie niejasnych i niezrozumiałych. Stąd też wynikało moje lekkie znudzenie podczas lektury pierwszej połowy książki. Później jednak, było znacznie lepiej. Największy atut tej książki to zdecydowanie dobrze przemyślana fabuła, budowanie odpowiedniego napięcia no i oczywiście zaskakujące finały wątków. W powieściach Toscy Lee nie można być niczego pewnym. Autorka dość często wyciągała asa z rękawa, a ja za każdym razem nie mogłam się doczekać, co czeka mnie na kolejnych stronach. W drugim tomie spotykamy się po raz kolejny z bohaterami z poprzedniej części. Dzięki temu, możemy bardziej poznać postaci, z którymi mieliśmy do czynienia wcześniej. Największa uwaga poświęcona jest oczywiście Audrze, ale w ,,Pierworodnej" autorka ukazuje nieco więcej światła wokół postaci Błazna, Luki, Piotrka i Claudii. Początkowo odczuwałam pewien niedosyt związany z mało rozwiniętym wątkiem romantycznym. Teraz jednak uważam, że w tym minimalizmie kryje się niezwykłe piękno. Nic nie jest tutaj przerysowane, zbyt słodkie i bajkowe. Na tym polega oryginalność tego wątku miłosnego. Jestem odrobinkę rozczarowana tym, że ,,Pierworodna" jest zakończeniem serii o Krwawej Hrabinie. Jestem pewna, że autorka potrafiłaby mnie jeszcze nie raz pozytywnie zaskoczyć. Nie mniej jednak lepiej napisać krótką, ale konkretną i bardzo dobrą serię niż przeciągać całą historię na kilka, czasem nawet kilkanaście tomów. Co do samego finału serii - wyobrażałam sobie go trochę inaczej. Osobiście uważam, że autorka zbyt rozwlekle rozwodziła się nad niektórymi wątkami, a samemu zakończeniu, nie poświęciła zbyt wiele uwagi. Ani się obejrzałam, a tu koniec - tak ni stąd ni z owąd. Sam pomysł na zakończenie nie był zły, ale gorzej już z realizacją. Tosca Lee dosłownie na kilku stronach rozwiązała całą akcję, wyjaśniając wszystkie wątki. Osobiście nie przepadam za takimi szybkimi, nieco chaotycznymi zakończeniami, jednak nie zmienia to faktu, że całą książkę odebrałam bardzo pozytywnie. Jeśli ktoś z Was, nie zapoznał się jeszcze z tą serią, to z czystym sumieniem mogę ją Wam polecić. Ta historia ma naprawdę duży potencjał, a samo wykonanie też jest na bardzo dobrym poziomie. To świetna pozycja w sam raz na lato. Polecam!
Avatar użytkownika - justyna929
justyna929
Przeczytane:2017-07-10, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2017, Mam,
Avatar użytkownika - monweg
monweg
Przeczytane:2017-06-28, Ocena: 5, Przeczytałam, Egzemplarz recenzencki, Mam,
W styczniu miałam przyjemność przeczytać pierwszą część dylogii Toski Lee Piętno Krwawej Hrabiny. Książka Potomkowie okazała się na tyle dobra, że nabrałam ochoty na kontynuację. Na szczęście na drugą odsłonę nie przyszło długo czekać, więc nie mogło być inaczej i Pierworodna musiała trafić w moje ręce. Szczerze powiem, że najbardziej się obawiam kolejnych części. W tym przypadku moje obawy nie miały podstaw, bo książka okazała się dobra, a może nawet lepsza od swojej poprzedniczki. Pierworodna zaczyna się w miejscu, gdzie skończyli się Potomkowie. Historia się zazębia, ale mimo tego Tosca Lee postanowiła zrobić małe wprowadzenie, które przypomina niezbyt uważnym czytelnikom, co było wcześniej. Audra/Emily w końcu odzyskuje swoje wspomnienia, które zmuszona była wymazać, by chronić swoich najbliższych. Zdaje sobie sprawę, że Dziedzice będą ją ścigać tak długa, jak długo będzie żyła. Ale teraz najważniejsza jest jej córeczka. Przed Audrą niebezpieczna misja. Młoda kobieta musi odnaleźć i pokonać śmiertelnego wroga - Historyka. Tylko wtedy pojawi się cień szansy na zakończenie trwającej od wieków wojny między Potomkami a Dziedzicami. Czas się kurczy w zastraszającym tempie, a do tego Audra ciągle zmaga się z rosnącą potęgą mocy. Czy kobiecie uda się uratować pozostałych Potomków? Czy Audra okaże się wystarczająco silna by tego dokonać? Tosca Lee stworzyła bohaterów ciekawych i takich, których się po prostu lubi. Najważniejsza dla fabuły dylogii jest oczywiście Audra, silna i charyzmatyczna bohaterka, jakich powinno być więcej w literaturze. Może nie zawsze rozumie się jej wybory, ale przecież przeszłość jest dla niej cały czas czystą kartą, więc nie zawsze wie komu zaufać i jaką decyzję podjąć. Często zdarza się zdecydować na coś pochopnie i zbyt emocjonalnie, stwarzając w ten sposób niepotrzebne niebezpieczeństwo. Pierworodna tak jak Potomkowie to całkiem przyzwoicie napisana powieść fantastyczna, posiadająca odwołania do historii o bardzo barwnej, niebezpiecznej, jednej z najsłynniejszych morderczyń w dziejach, czyli Elżbiecie Batory zwanej Krwawą Hrabiną z Čachtic. Sadystce obciążonej genetycznym obłędem, której przyjemność sprawiało torturowanie młodych dziewcząt, by móc wziąć kąpiel w ich krwi i dzięki temu zachować wieczną młodość. Nie dziwi więc, że Dziedzice chcą za wszelką cenę pozbyć się z powierzchni ziemi Potomków, którzy mogą również być dotknięci obłędem, jak większość członków rodziny Krwawej Grafki. Pierworodna nie jest, jak niektórzy z was pomyślą powieścią stricte młodzieżową. Tosca Lee nie stroni w niej od przemocy i krwawych morderstw. Dlatego sądzę, że każdemu czytelnikowi, bez względu na wiek historia Emily/Audry przypadnie do gustu. Autorkę cechuje lekki styl, dzięki któremu książka czyta się po prostu sama i bardzo trudno się z nią rozstać choć na chwilkę. Z wielką uwagą będę obserwowała nowości wydawnicze, czy nie pojawi się kolejna książka Toski Lee - przeczytana przeze mnie dylogia amerykańskiej autorki daje nadzieję na następne świetne książki. W kilku słowach [żeby zachęcić niezdecydowanych] -tajemnice, intrygi, historia, a także przyjaźń, miłość i niebezpieczeństwo. Brzmi dobrze, prawda? Przygoda - jest; fantastyka - jak najbardziej; wątek romansowy - tak, czyli dla każdego coś dobrego. Podsumowując Pierworodną jak i całą dylogię polecam gorąco.
Avatar użytkownika - LaylaA
LaylaA
Przeczytane:2017-05-30, Ocena: 5, Przeczytałam, Egzemplarz recenzencki, Mam, Recenzje na blogu,
" Utrzymanie się przy życiu nie wystarczy. Zniszczę Dziedziców albo zginę. " Nagle, w jednej chwili, powraca cała przeszłość Audry. Wymazane na jej własne życzenie wspomnienia zostały jej zwrócone. Wreszcie Audra wie, dlaczego to zrobiła - by uratować córeczkę. Teraz musi znaleźć swojego największego wroga, Historyka, i położyć kres trwającej od wieków wojnie między Potomkami a Dziedzicami - raz na zawsze. Ale najpierw musi uratować swojego męża Lukę, który jest więziony przez Dziedziców. Nie jest to proste, a sprawy komplikują się dodatkowo, ponieważ Audra działa poza prawem. Nie ułatwia zadania także fakt, że kobieta zmaga się z rosnącą potęga swej mocy i jej bolesnymi skutkami ubocznymi. Kiedy podła zdrada krzyżuje jej plany, Audra nie wie, komu ufać. Z pomocą mnicha heretyka, sprawdzonych przyjaciół i hakera Błazna szuka sposobu, aby pokonać Dziedziców i uratować pozostałych Potomków. Ostateczna konfrontacja z zaskakującym i nieubłaganym obrotem spraw będzie śmiertelnie niebezpiecznym sprawdzianem mocy Audry. Czy okaże się wystarczająco silna? Pewnie jesteście zdziwieni, że pojawia się moja recenzja tej oto książki, uwierzcie mi sama jestem w szoku. Po przeczytaniu pierwszego tomu cyklu o Piętnie Krwawej Hrabiny, a dokładniej Potomkowie, byłam bardzo nią zawiedziona, książka mnie nudziła i wręcz męczyła, trudno mi było przebrnąć przez całą książkę, a jedyne co pragnęłam zrobić, to wyrzucić książkę przez okno i zapomnieć, że kiedykolwiek o niej słyszałam a co gorsza, że ją czytałam. Potem zaczęły się pojawiać inne recenzje tej książki i w większości były zachwalające, więc zaczęłam się zastanawiać, czy nie potraktowałam autorki i jej książki zbyt surowo. Postanowiłam przeczytać ją jeszcze raz i przekonać się, czy naprawdę była tak beznadziejna jak wydawała mi się za pierwszym razem. Książka mnie tak wciągnęła, że przeczytałam ją w dwa dni i chciałam więcej. Nie wiem czy moje pierwsze wrażenie było skutkiem przemęczenia, czy nadmiaru książek w tamtym czasie, ale czytając ją po raz drugi miałam wrażenie jakbym czytała całkowicie inną książkę. Oczywiście kiedy przekonałam się, że moje pierwsze wrażenie było mylne i skończyłam Potomków. Zafascynowana i pochłonięta całkowicie przez tą historię, postanowiłam, że muszę przeczytać kolejny tom, i tak oto piszę tą recenzję, i gdybym wcześniej wiedziała, to w życiu bym nie uwierzyła. Pierworodna zaczyna się od momentu w którym zakończył się pierwszy tom, jednak dla osób, które nie pamiętały co działo się w Potomkach, autorka zrobiła krótkie przypomnienie, które na pewno od razu każdemu rozjaśnia umysł. Mnie to nie było to potrzebne, jednak myślę, że takie małe wprowadzenie jest jak najbardziej akceptowane, bo zazwyczaj książki z serii są wydawane w odległym czasie, i to normalne, że czytelnik zapomina co działo się w poprzednich tomach. W jakiś sposób zżyłam się z Audrą/Emily i razem z nią odkrywałam sekrety, a zarazem jej przeszłość, i było to dla mnie równie fascynujące i zaskakujące co dla niej. W pierwszym tomie Audra jeszcze nie do końca rozumiała świata w którym żyje, nie znała wszystkich reguł a co gorsza nie znała swojej przeszłości, drugi tom nieco bardziej rozjaśnia jej wszystkie kwestię związane z przeszłością. Autorka w tym tomie skupia się na tym, dlaczego dziewczyna odebrała sobie pamięć, i co/kogo przez to chroniła. Żeby autor nas zaskoczył w swojej powieści trzeba naprawdę wielkiego talentu, aby poprowadzić tak czytelnika, żeby niczego się nie spodziewał, Tosca Lee w stu procentach ten talent posiada, gdyż wiele razy wytrzeszczałam oczy na to co nowego pisarka dla nas wymyśliła, i za to wielki plus dla jej kunsztu pisarskiego. W sumie w drugim tomie nie pojawiają nam się jakieś znaczące, nowe postacie, jednak fabuła diametralnie nabiera tempa. Tosca Lee wprowadza nowe wątki, przez co akcja brnie do przodu i jest coraz ciekawiej. Audra staję się silniejsza i wierniejsza swoim przekonaniom, przez co nie mamy do czynienia z osobą, która nie wie czego chcę i jest niezdecydowana. Pierworodna to istny rollercoaster, pełen akcji, emocji i ciekawych postaci. Książka wciąga od początku do końca, dzięki czemu przezywamy wszystko razem z bohaterami i jest to dla nas niewyobrażalna przygoda, która zdecydowanie zbyt szybko się kończy. Spotkałam się z opiniami, które mówiły, że to jest ostatni tom tej serii, gdyż tak wskazują ostatnie strony tej książki, a moim zdaniem jest to wprowadzenie do kolejnego tomu, gdyż autorka rozpoczęła nowy wątek a tym samym zaciekawiła czytelnika. Będę wielce zawiedziona, jeżeli autorka spocznie na dwóch tomach i nie dokończy tej historii, gdyż z całym sercem mogę powiedzieć, że stałam się jej wielką fanką. Dzięki tej serii i autorce przekonałam się, że nie powinno się od razu skreślać jakąś serię. Co do samego drugiego tomu, myślę, że był lepszy niż pierwszy, mimo że po ponownym przeczytaniu, również pierwszy bardzo mi się podobał i z miłą chęcią zmieniłabym moją pierwszą opinię o niej, bo teraz będę zachęcać innych do przeczytania jej. Tosca Lee to autorka, która w odpowiednim czasie namiesza w świecie literackich, kiedy tylko jej pióro zostanie odpowiednio docenione, ja doceniłam i spędziłam z jej książkami przyjemny czas i z chęcią przeczytałabym kolejne. A więc serdecznie wam polecam całą serię, dajcie szansę autorce, cudownej szacie graficznej i tej wciągającej historii a się nie zawiedziecie. http://in-my-different-world.blogspot.com/2017/05/pierworodna-tosca-lee-recenzja.html
Avatar użytkownika - WybebeszamyBooks
WybebeszamyBooks
Przeczytane:2017-05-19, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
POWRÓT Wszystko zaczęło się od legendarnego dziennika. Kartek zapisanych krwią. Spisu ofiar, który z potomków Hrabiny Batory uczynił zwierzynę łowną. Role uległy odwróceniu. Drapieżnik stał się zdobyczą. Powracamy do świata odurzających spojrzeń, błyskających świateł i uderzeń adrenaliny. Ponownie otaczają nas intrygii dworów, wilgotne ściany podziemnych korytarzy, krew oraz dziedzictwo, któro stało się przekleństwem. KRWAWA HRABINA Jej mglista, złowieszcza sylwetka nigdy nie zanika. Sprawia, że książka jest porywająca nie tylko ze względu na wydarzenia rozgrywające się w teraźniejszości, ale również potrzebę odkrycia prawdy. Oczyszczenia lub splamienia na zawsze duszy Hrabiny. Wyszukanie ziarna prawdy w niedokończonych opowieściach i przekazywanych szeptem pogłoskach, staje się dla nas priorytetem. Fakt, że postać historyczna jest równie ważna, a może nawet ważniejsza, niż główni bohaterowie, zwraca uwagę czytelnika na występowanie skomplikowanych zależności. Warto o nich wspomnieć. Akcja w "Pierworodnej" toczy się bardzo szybko. Tworzy to swego rodzaju wyzwanie, by utrzymać spójność. Nie tylko następujących po sobie wydarzeń, ale także sylwetek bohaterów. Narzucenie takiego tempa sprawia czasami, że dla czytlenika wszystko prócz czytanego właśnie zdania, staje się zlepkiem niezrozumiałych słów. Bohaterowie tracą ostrość i cierpią na tym ich kreacje, a w konsekwencji cała książka. Lee wybrnęła z tego obronną ręką. W jej książkach panuje symbioza pomiędzy adrenaliną i spójnością. Co więcej, pomimo ciągłych podróży, pościgów i walk, a także niezliczonych telefonów i rozmów, w książce panuje ceniony przeze mnie ordnung. Chaos nie wkrada się pomiędzy strony nawet w najbardziej dynamicznych momentach. INSTYNKTY "Pierworodna" jest zakończeniem serii, dlatego warto wspomnieć o Audrze. Jest główną bohaterką i niezaprzeczalnie posiada wszystkie atrybuty stereotypowej 'ratującej świat superwoman', za które pokocha ją niezliczona rzesza nastolatek. Jednak bardziej dojrzały czytelnik odnajdzie w niej cechy właściwe osobie dojrzałej, zdesperowanej, słabej. Audra nie jest tylko brawurową młodą kobietą - bojowniczką o wolność, ale także córką, żoną, a przede wszystkim... matką. Jest skomplikowanym charakterem, który budzi zarówno sympatię, jak i niepokój. Rządzą nią instynkty, które, gdy opada adrenalina, ustępują miejsca zdrowemu rozsądkowi. PIĘTNO NA CZYTELNIKU Piętno Krwawej Hrabiny to seria, od której trudno się oderwać. Tosca Lee pisze w sposób niezwykle ciekawy i wciągający. Bardzo dba o to, by wiarygodnie oddać miejsca, w których rozgrywa się akcja. Jej bohaterowie podróżują po całym świecie, walczą, kochają i nienawidzą. Obie książki zbudowane są na sekretach, perswazji, narkotycznym uzależnieniu od adrenaliny, które przenosi się również na czytelnika.
Avatar użytkownika - paulina0944
paulina0944
Przeczytane:2017-05-18, Przeczytałam,
Gdy główna bohaterka odkrywa, co tak naprawdę było powodem, dla którego pozbyła się swojej pamięci, wszystko nabiera sensu. Rozpoczyna się szaleńcze poszukiwanie pamiętnika, który może zdecydować o dalszych losach Potomków. Dodatkowo Auderia zdobywa nowe umiejętności, których  do końca nie rozumie. Jednak czy pamiętnik naprawdę istnieje? Kim jest Historyk? I najważniejsze, komu można ufać, a komu wręcz przeciwnie?

Tyle czasu czekałam na ten tom! Pierwszy zakończył się w takim momencie.. Byłam bardzo ciekawa jak rozwiną się dalsze losy bohaterów. Chciałam poznać wszystkie tajemnice tego świata i Potomków. Jednak czy drugi tom był równie dobry, co pierwszy? Od samego początku jesteśmy wciągnięci w wir wydarzeń. Cały czas akcja popędza akcję. Co strona jest ucieczka, walka, podróże i szantaże. Po prostu tutaj nie ma czasu na nudę, bo autorka narzuciła błyskawiczne tempo rozwoju sytuacji. Co mi się bardzo, ale to bardzo spodobało, to spis bohaterów na samym początku, mapka i taki jakby prolog, który przypomina dokładnie, co działo się w poprzednim tomie. Szczerze to dzięki temu, szybciej przypomniałam sobie wszystkie postacie i nadążałam, gdzie obecnie przebywali lub podróżowali bohaterowie. Postacie pojawiające się w powieści są bardzo różnorodne. Każda jest inna i łatwo je odróżnić. Jednak najbardziej moje serce skradła Błazen i Luka. Ta dwójka rozwalała system! Za to Auderia w niektórych momentach mnie ciut irytowała. Rozumiem, że chciała ratować innych, ale wiadomo, że nie może zrobić wszystkiego sama bez niczyjej pomocy. Denerwowało mnie, że jak ktoś tą pomoc ofiarował i chciał się zaangażować, to ona taką osobę odpychała.   Tosca Lee ma bardzo lekkie pióro, a jej książki się wręcz pochłania. Kilka godzin i mamy całą lekturę za sobą. Jestem bardzo usatysfakcjonowana z książki i z jej rozwoju. To jedna z lepszych historii dla młodzieży, jakie miałam okazję przeczytać. Podsumowując, Pierworodna to świetna kontynuacja. Jest pełna akcji, nieoczekiwanych zwrotów wydarzeń  i niespodzianek. Pisana bardzo przyjemnym językiem, jest idealną lekturą na te coraz cieplejsze dni. Naprawdę, gorąco polecam!
Mija sześć tygodni od ostatnich wydarzeń w "Potomkowie". Audra Ellison usunęła swoją pamięć, aby chronić największą tajemnicę przed Dziedzicami Pokrzywdzonych. Zaszyła się w małej chatce na północy Maine, aby stworzyć dla siebie nowe życie. Jednak Audrey nie przypuszczała, że wystarczył miesiąc, aby ją odnaleźli. Kobieta od dwóch tygodni ucieka przez Europę Środkową, ukrywając się w jej podziemiu. Audrey jest potomkinią Krwawej Hrabiny, Elżbiety Batory. Polują na nią Dziedzice Pokrzywdzonych, którzy od lat mordują potomków Elżbiety. Życie jej ukochanego i przyjaciół jest w niebezpieczeństwie. Chcąc uratować im życie, kobieta musi zdobyć pamiętnik Krwawej Hrabiny. Dla Dziedziców i Potomków jest on równie ważny, choć dla każdego z innego powodu. Każdy z nich są gotowe za niego zabijać. Podczas poszukiwań, Audrey dowiaduje się, że Luka jest jej mężem, a tajemnica, którą ukrywała jest jej własna córka. Teraz stawka się podwyższa. Audrey musi walczyć o lepsze życie dla Eve. Kobieta musi zakończyć wojnę pomiędzy Dziedzicami i Potomkami, aby jej córka mogła wieść życie w spokoju. Pomagają jej Ronan, Błazen, Claudia i Piotr oraz jeden z Dziedziców, który chce obalić Historyczkę. Audrey dowiaduje się, że posiada ogromną moc, ale jeśli nie nauczy się jej kontrolować, zniszczy ją. Czy upór, determinacja i walka o lepsze życie ukochanych osób wystarczą, aby zwyciężyć z Dziedzicami? Czy Audrey uda się powstrzymać falę zabójstw na Potomkach Elżbiety Batory? Podczas tej lektury często zadawałam sobie pytanie dlaczego Dziedzice, pomimo tego, że minęło tyle stuleci wciąż tropią Potomków? Dlaczego pokolenie z dwudziestego pierwszego wieku musi odpowiadać za grzechy kobiety, która nie żyje od setek lat? ''Pierworodna'' to udana kontynuacja pierwszej części. Ciekawie wykreowani bohaterowie i przede wszystkim akcja! Bo na prawdę dzieje się o wiele więcej, a poprzeczka jest ustawiona wysoko. Audra zrobi wszystko, aby ocalić już nie tylko życie swojej córki, ale i innych Potomków. Ciągła ucieczka i pogoń na samym początku książki sprawiała, że nie raz się zastanawiałam, czy autorka da wytchnąć bohaterom. Ta powieść jest dynamiczna od początku do końca i to dosłownie. Intrygi, morderstwa, tajemnice i miłość. Wplątany został wątek miłosny, ale nie dominuje całej historii. Jest po prostu dodatkiem, który sprawia, że książka jest bardziej emocjonalna. Dowiadujemy się więcej o wydarzeniach przed tym jak Audra usunęła sobie pamięć. Uważam, że wcale nie potrzebny jest pierwszy tom, aby zapoznać się z drugim. Autorka wyjawia wiele ważnych momentów z ''Potomków''. Przez książkę pojawia się dużo osób z poprzedniej części na których autorka bardziej się skupiła. Pokazała, że zamiary człowieka nie zawsze są oczywiste, że niekiedy musimy robić to czego wymaga od nas sytuacja. Po przeczytaniu pierwszej części byłam w niesamowitym szoku i chaosie. ''Pierworodna'' była jedną z wyczekiwanych przeze mnie premier. Oczywiście bałam się, że zawiodę się na niej. Jednak tak się nie stało! Nadal jest to dynamiczna i pełna niezwykłości historia. Dzieje się o wiele więcej, a akcja nie ustaje ani na moment. Przykro mi, że to koniec całej historii. Autorka kolejny raz zrobiła denerwujące zakończenie po którym zostaje jeszcze więcej pytań, lecz tym razem bez żadnych odpowiedzi. W ''Pierworodna'' nie zabraknie też niespodziewanych zwrotów akcji, które zdarzają się dość często. Ta książka niesamowicie wciągnie was w natłok wydarzeń. Uwielbiam połączenia kryminału z fantastyką i z historią w tle. Mam nadzieję, że jeszcze nie raz będę miała okazję sięgnąć po taką książkę!
Avatar użytkownika - StillChangeable
StillChangeable
Przeczytane:2017-05-14, Przeczytałam,

Jakiś czas temu miałam okazję sięgnąć po książkę "Potomkowie", którą to napisała Tosca Lee. Byłam zachwycona stworzoną przez autorkę historią tak bardzo, że nie mogłam doczekać się jej kontynuacji, szczególnie, iż całość zakończyła się wówczas w zaskakujący sposób. Dlatego też, gdy tylko pojawiła się premiera drugiego tomu tej historii, czyli "Pierworodna", nie wahałam się ani chwili, by ponownie sięgnąć po losy Audry. Muszę przyznać,że i tym razem się nie zawiodłam, a całość niezwykle trzyma w napięciu serwując czytelnikowi ogrom emocji.

Ten akapit zawiera spoilery pierwszego tomu. Audra w końcu zdaje sobie sprawę, dlaczego postanowiła wymazać pamięć i rozpocząć nowe życie. Okazuje się, że powodem, dla którego to zrobiła jest córeczka - Eva. Kobieta wie także, że Dziedzice nie pozwolą żyć jej maleństwu, dlatego postanawia za wszelką cenę rozprawić się raz na zawsze z ich przywódcą, czyli Historykiem. Czas jednak ucieka, Audra działa poza prawem, w dodatku jej ukochany Luka wciąż pozostaje w niebezpieczeństwem tak samo jak setki Potomków, za los których kobieta czuje się odpowiedzialna. Co więcej, jej moce rosną w siłę, lecz czy wystarczającą, by stawić czoła swojemu śmiertelnemu wrogowi i mieć w końcu możliwość na rozpoczęcie normalnego życia? Jak zatem potoczą się losy Audry? Czy uda jej się zwyciężyć, a może poniesie sromotną klęskę? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie sięgając po książkę "Pierworodna".

Muszę przyznać, że z wielu różnych powodów, czytanie tej książki odłożyłam początkowo na dalszy plan - to znaczy starałam się każdego dnia zerknąć chociaż na jeden rozdział, ale wówczas miałam wrażenie, iż nie do końca śledzę losy głównych bohaterów całą sobą. Kiedy więc wreszcie znalazłam więcej wolnego czasu, to kiedy już wciągnęłam się w tę książkę, skończyłam ją w jeden wieczór. Styl, jakim posługuje się autorka jest bowiem niezwykle lekki w odbiorze, ale jednocześnie pełen emocjonalności, dzięki czemu czytelnik nie jest w stanie wręcz oderwać się od historii Audry. Nie dość, że sam pomysł na fabułę był świetny, o czym wspominałam już przy okazji pierwszego tomu, tak w dodatku pojawia się tutaj tak wiele nieoczekiwanych zwrotów akcji, że ma się ochotę jak najszybciej przekładać kolejne kartki, do samego końca będąc niepewnym, co też zaserwuje nam autorka. Dlatego też podobnie jak w przypadku pierwszej części, tak i tutaj nie brakuje akcji, a rzekłabym nawet, że jest jej o wiele więcej, co jeszcze bardziej mnie ucieszyło.

Jednak to, co najbardziej urzeka w tej historii to ogrom emocji. Od samego początku czytelnik wraz z bohaterami, szczególnie Audrą, jaka to pełni rolę narratora, przeżywa nieustanny wulkan uczuć: począwszy od bezradności, poprzez gniew, frustrację, momentami rezygnację i smutek, aż po usilną wolę walki i determinacji. Chociaż ta historia to coś z pogranicza młodzieżówki w stylu fantasy (po jakie nawiasem mówiąc rzadko sięgam), to jest to mimo wszystko coś więcej. To opowieść o tym, że czasami życie rzuca nam kłody pod nogi, lecz jeżeli mamy jasno wyznaczony cel, to robimy wszystko, by go osiągnąć. Uświadamia, że często musimy podejmować decyzje, w których jakikolwiek wybór wydaje się być niewłaściwym. Jednocześnie jest to historia o sile miłości, przyjaźni oraz tym, że nigdy nie można się poddawać. Dlatego też po raz kolejny Tosca Lee kupiła mnie absolutnie i cieszę się, że mogłam ponownie przenieść się do wykreowanego przez nią świata.

Bohaterowie, podobnie jak w poprzedniej części, przypadli mi do gustu. Audra jawi się tutaj już jako bardziej dojrzała kobieta, która usilnie dąży do tego, by ocalić to, co dla niej najważniejsze. Jednocześnie stara się chronić tych, których kocha i niejednokrotnie jest zmuszona do podejmowania ciężkich decyzji. Luka ponownie skradł moje serducho - to mężczyzna, jaki cechuje się odwagą i podobnie jak jego ukochana, zrobi wszystko, by chronić ludzi, których kocha. W tej części jeszcze bardziej polubiłam Błazna - hakerkę, gdyż jej postać została nieco rozbudowana. Pozostali bohaterowie również zostali wykreowani ciekawie, tym samym autorka i w tym aspekcie wykonała kawał dobrej roboty.

Podsumowując, kontynuacja książki "Potomkowie" przypadła mi do gustu. Trzymała w napięciu, dostarczyła ogrom emocji i do samego końca siała w czytelniku poczucie niepewności. Jeżeli więc mieliście okazję sięgnąć po pierwszy tom i przypadł Wam do gustu, nie wahajcie się ani chwili i łapcie jak najszybciej "Pierworodną".

Zawsze, ale to zawsze sięgając po jakąś kontynuację serii boję się. Boję się, że książka nie sprosta moim oczekiwaniom i zawali coś, na co jej poprzedniczka ciężko pracowała. Dlatego staram się, choć nie zawsze mi to wychodzi, studzić swój zapał i oczekiwania. Przekonajcie się czy tym razem zrobiłam to potrzebnie. Myślę, że pierwsze co należy zrobić, to lekko zarysować fabułę części drugiej. Lojalnie Was uprzedzam, że jeśli jeszcze nie przeczytaliście pierwszej części, to nie macie tu czego szukać, bo sobie wszystko zaspoilerujecie. A tego chyba nie chcemy. A jeżeli już ze mną zostaliście, to czas na prawdziwą recenzję. Audra znalazła się w bardzo trudnym momencie. Luka zostaje uwięziony przez Historyka, a ona żeby go uwolnić musi znaleźć Pamiętnik Elżbiety Batory. Ale umówmy się, nie jest to wcale łatwe, zresztą nie ma 100% pewności, że on w ogóle istnieje. Dziewczyna odkrywa, dlaczego wcześniej postanowiła usunąć wspomnienia. Ma córkę. Evę. Chciała ją chronić. A teraz postawia przed sobą jeden cel. Trochę szalony. No dobra, bardzo szalony. Chce zakończyć ciągnącą się od wieków wojnę między Dziedzicami a Potomkami. Autorka zastosowała bardzo dobry chwyt. Między wydarzeniami z pierwszej a drugiej części jest różnica dwóch tygodni. To sprawia, że te wydarzenia są cały czas żywe. Mamy okazję cały czas żyć tą całą intrygą. Momentami miałam wrażenie, że autorka ma za bardzo bujną wyobraźnie i nie zawsze sobie z tym radziła. Bo kiedy odsunęłam na bok emocje, to zobaczyłam pewne braki, dziury logiczne. Miałam wrażenie, że akcja goni akcję, ale dlaczego stało się tak, a nie inaczej, nie zawsze wiedziałam. A czasami było tak, że musiałam się ogromnie skupić, wrócić stronę, dwie czy trzy wcześniej, i dopiero nadążałam. Trochę narzekam na tą akcję, a prawda jest taka, że właśnie przez tą akcję książka jest tak wyjątkowa. Ja czasami bałam się przerzucić kartkę, bo nie wiedziałam co się może wydarzyć. Ale z drugiej strony, ogromna, nieodparta chęć płynięcia razem z historią. Dlatego polecam zacząć książka w naprawdę wolnym czasie. Jak dla mnie trzecia część jest obowiązkowa. Zakończenie jest bardzo otwarte i pozostawia miejsce dla kolejnej części. Co do poziomu jest dla mnie taki sam. Mam wrażenie, że pierwsza część była bardziej nastawiona na akcję, a w "Pierworodnej" dużą rolę odgrywają emocje. Oczywiście, nie znaczy to, że akcji nie ma, bo jest jej dużo, ale emocje, wspomnienia, to coś co jest bardzo wyeksponowane. Czekam na książkę, w której będzie to wyśrodkowane. To co, ogromnie mi się podobało, to lekki, nienachalny, przekaz dla czytelnika. Audra uczy się, że świat nigdy nie jest nigdy biały i czarny. On ma wiele odcieni i nigdy nie jest nic jednoznaczne. Niby proste i dobrze wszystkim znane, ale jak ważne. Jeśli jeszcze zastanawiacie czy sięgnąć po serię "Piętno Krwawej Hrabiny", to nie wahajcie się. Jestem pewna, że czas spędzony przy lekturze, nie będzie czasem straconym. A to przecież najważniejsze. Satysfakcja z książki.

Czy gdybyście mieli taką możliwość, by usunąć swoją pamięć i zacząć życie od nowa pod innym imieniem, w nieznajomym miejscu i bez jakichkolwiek wspomnień, skorzystalibyście? Wyobraźcie sobie, że pewnego dnia budzicie się w jakimś obcym mieszkaniu. Nie wiecie, jak się nazywacie. Nie macie pojęcia, w jakim jesteście wieku. Nie macie żadnych wspomnień. Czy pragnęlibyście poznać swoje dawne życie? Czy może po prostu pozostalibyście w obecnym stanie? Osobiście wolałabym poznać prawdę, a nie żyć w niewiedzy. Przeszłość wywiera na nas wielki wpływ. Wczesne lata dzieciństwa, nastoletnie problemy, wkraczanie w dorosłe życie - to wszystko nas kształci. Sprawia, że jesteśmy tymi osobami, którymi jesteśmy. Czy potrafilibyście zapomnieć o wszystkim? Usunąć swoją pamięć i wymazać z pamięci bliskich? Kochani, zapraszam Was dziś do zapoznania się z recenzją niesamowitej, wciągającej ,,Pierworodnej", która skradła moje serce i oderwała całkowicie od rzeczywistości. Tosca Lee ma niesamowity talent, z którego nie boi się korzystać. Drugi tom serii ,,Piętno Krwawej Hrabiny" jest jeszcze bardziej emocjonujący, porażający oraz tajemniczy niż pierwszy. Autorka nie pozwala na chwilę odpoczynku, a raczej chwyta czytelnika w szpony swojej twórczości i sprawia, że nie może się on uwolnić, dopóki nie pozna zakończenia. Zapraszam do zapoznania się z całą recenzją!
,,Są chwile, które potrafią cię jednocześnie zmiażdżyć i odbudować. Wysysają z ciebie wszystko, całe dotychczasowe życie - i całą resztę, która dopiero ma nastąpić - zderzają się w tobie, wyciskając ci z płuc powietrze, nie pozwalając zaczerpnąć oddechu."
Nagle, w jednej chwili, powraca cała przeszłość Audry. Wymazane na jej własne życzenie wspomnienia zostały jej zwrócone. Wreszcie Audra wie, dlaczego to zrobiła – by uratować córeczkę. Teraz musi znaleźć swojego największego wroga, Historyka, i położyć kres trwającej od wieków wojnie między Potomkami a Dziedzicami – raz na zawsze. Ale najpierw musi uratować swojego męża Lukę, który jest więziony przez Dziedziców. Nie jest to proste, a sprawy komplikują się dodatkowo, ponieważ Audra działa poza prawem. Nie ułatwia zadania także fakt, że kobieta zmaga się z rosnącą potęgą swej mocy i jej bolesnymi skutkami ubocznymi. Kiedy podła zdrada krzyżuje jej plany, Audra nie wie, komu ufać. Z pomocą mnicha heretyka, sprawdzonych przyjaciół i hakera Błazna szuka sposobu, aby pokonać Dziedziców i uratować pozostałych Potomków. Ostateczna konfrontacja z zaskakującym i nieubłaganym obrotem spraw będzie śmiertelnie niebezpiecznym sprawdzianem mocy Audry. Czy okaże się wystarczająco silna?
,,Jeśli nie zapanujesz nad umysłem, zostanie zniszczony przez twoje dary. Stracisz wszystko, o co walczysz! Reagując na lęk, kurczowo trzymając się tego, co kochasz..."
Pewnego dnia pewna dziewczyna obudziła się w nieznajomym mieszkaniu bez wspomnień. Nie pamiętała, jak się nazywa ani czemu pozbyła się swojej pamięci. Niejasne wiadomości od samej siebie, nieznajomy, który zaczął ją prześladować, a w końcu niebezpieczna ucieczka przed osobami, które z jakiegoś powodu chciały ją zabić - sprawiły, że krok po kroku coraz więcej dowiadywała się o swoje przeszłości. Okazało się, że tak naprawdę nazywa się Audra Ellison i jest potomkinią pierworodnej córki Krwawej Hrabiny, a jej życiu zagraża niebezpieczeństwo... Młoda kobieta wraz z nowymi (starymi) przyjaciółmi zaczęła powoli układać kawałki swoich wspomnieć, a te doprowadziły ją do miejsca, w którym zrozumiała wszystko. By chronić tych, których kochała najbardziej, poddała się operacji wymazania pamięci, ale przeszłość powraca ze zdwojoną siłą. Okazuje się, że tak naprawdę tajemniczy nieznajomy jest jej mężem, a jej najpilniej strzeżonym wspomnieniem jest urodzenie dziecka - dziewczynki, dla której postanowiła pozbyć się wszystkiego, by ją ochronić... Teraz nadszedł czas, by zmierzyć się z najgorszymi lękami i odnaleźć Historyka, by powstrzymać napędzane zemstą morderstwa. Audra musi zagrać w niebezpieczną Grę z wrogiem, by uratować swoje męża i zapewnić bezpieczeństwo Potomkom. Ten, kto wygra, zdobędzie wszystko...
,,Istnieją chwile, w których cały nasz byt rozsypuje się w pył."
,,Pierworodna" to niesamowicie wciągająca, niezwykle tajemnicza powieść, która wciąga od pierwszej strony. Autorka snuje pełną napięcia opowieść o Potomkach Krwawej Hrabiny, czyli Elżbiety Batory, której przypisuje się kilkaset okrutnych morderstw. Szczerze mówiąc o tej historycznej postaci, praktycznie nic nie słyszałam, dopóki w moje ręce nie trafiła seria Toscy Lee. Rzadko się mówi o tej inteligentnej kobiecie, która tak bardzo wstrząsnęła współczesnym sobie społeczeństwem. Mam w planach przeczytanie dokładniejszej, z punktu wydarzeń historycznych, książki o Elżbiecie Batory. Wracając do drugiego tomu serii ,,Piętno Krwawej Hrabiny", nie mogę nie wspomnieć o niezwykle skonstruowanej, pełnej dynamizmu fabule, która zachwyca, wstrząsa i sprawia, że czytelnik zatraca się bez żadnych ograniczeń w wykreowanym świecie. W tej książce cały czas się coś dzieje. Nie ma tu miejsca na żadną przerwę. Akcja gna na złamanie karku i sprawia, że nie można się oderwać!
,,-Nie rozumiecie? Nie ma dobrych ani złych, czystej krwi Potomków, Łowców, czy -wskazuję na Rolana - mnichów albo dziedziców. Niewinny, winny, racja po tej czy tamtej stronie - granica zatarła się dawno temu. O to tu chodzi! Wydaje nam się, że jesteśmy lepsi, bo tak nam powiedziano. Nie żyjemy wystarczająco długo, by wyjść z roli ofiary. W jednym Nikola miał rację. Nie potrafimy być wolni.(...)"
Akcja tej serii obraca się głównie wokół Audry, z której perspektywy napisana jest powieść. Mam nadzieję, że kiedyś powstanie dodatek, który pomoże czytelnikowi bardziej zagłębić się w umysł innych bohaterów, którzy z miejsca zdobyli moje serce. Od razu pragnę was ostrzec, że autorka nie boi się uśmiercać postaci, więc tak naprawdę nikt nie jest w tym świecie bezpieczny, bez względu na to, jaką rolę odgrywa. Audra to pewna siebie, niezwykle inteligentna, podejmująca często katastrofalne decyzje osoba, która działa pod wpływem emocji. Nie potrafi zatrzymać się na chwilę i przemyśleć dalsze kroki, ale od razu rzuca się w najciemniejszy tunel, co często sprawia, że dzieją się złe rzeczy. Z jednej strony ją rozumiem. W końcu nie wie, kim jest. Może bazować tylko na opowieściach innych ludzi. Nie może zaufać nawet samej sobie. Pochopne decyzje podejmowane są pod wpływem emocji, które ją po prostu przerażają. Luka to postać, z którą mogę się najbardziej utożsamić. Opanowany, spokojny, przewidujący konsekwencje, które mogą się zdarzyć pod wpływem jego działań mężczyzna, który nie boi się walki, ale jeśli może jej uniknąć, a raczej ocalić jak najwięcej istnień, stara się ją powstrzymać. W tej historii mamy do czynienia z wieloma postaciami, które balansują na granicy nienawiści a miłości, jaką można obdarzyć tylko fikcyjnych bohaterów. Tosca Lee ma dar do tworzenia postaci, które na długo pozostają w pamięci!
,,Pamiętam, jak to jest umrzeć. Bać się. Nienawidzić. Czuć żądzę mordu. Kierować się potrzebą, chęcią, lękiem. Wiem, jak to jest, gdy niezwykłość niszczy. Kiedy dar staje się bronią i dziedzictwem nienawiści. Ale mam również wspomnienia... życia. Wiem, co to znaczy kochać i rezygnować. (...)"
,,Pierworodna" to książka, która trzyma czytelnika w swoich szponach do ostatniej strony. Pełna tajemnic, intryg, perswazji historia, o której nie można łatwo zapomnieć. To jedna z najlepszych serii, z która miałam szansę się zapoznać i wiem, że przeczytam ją jeszcze nie raz, bo wtedy, być może znajdę jakieś nieuchwytne przy pierwszym spotkaniu niuanse, które pomogą mi rozwikłać wszelkie zagadki Potomków. Pełna napięcia, intensywnych walk, wielu morderstw powieść, która zachwyca i sprawia, że chce się więcej! Mam nadzieję, że w przyszłości będę miała okazję zapoznać się z dalszą twórczością autorki i móc zagłębić się bardziej w historię Krwawej Hrabiny. Polecam!

Avatar użytkownika - ewaboruch
ewaboruch
Przeczytane:2021-04-08, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2021,
Judasz
Tosca Lee0
Okładka ksiązki - Judasz

Sądziłeś, że znasz tę historię... Historia nadaje mu różne imiona. Złodziej. Kłamca. Zdrajca. Zhańbiony i okryty złą sławą samobójcy, stał...

Królowa Saby
Tosca Lee0
Okładka ksiązki - Królowa Saby

Bilkis, Córa Księżyca. Makeda, Kobieta Ognia. Pełna życia, ale samotna. Niezależna, poszukująca mądrości. Aby zapewnić dalszy dobrobyt swojemu ludowi...