Pierwsza gwiazdka w cichej dolinie

Ocena: 5.5 (2 głosów)

Urocza historia napisana w 24 krótkich rozdziałach - po jednym na każdy dzień grudnia aż do Wigilii.

Królik Stefek mieszka w Cichej Dolinie, w której z tajemniczych powodów nigdy nie obchodziło się Świąt Bożego Narodzenia. Większość mieszkańców nawet nie słyszała o takiej tradycji. Pewnego dnia Stefek odkrywa jej istnienie i postanawia sprawić, by w Cichej Dolinie rozbłysła pierwsza gwiazdka. W przedsięwzięciu pomagają mu kuzynka, koledzy, a później również babcia, która jako jedna z nielicznych pamięta, jak obchodzi się Święta. Wszystkie króliki są pełne entuzjazmu, ale przygotowania nie obywają się bez kłopotów. Czy w Cichej Dolinie uda się zasiąść do wigilijnego stołu?

Magiczna, ciepła opowieść dla dzieci, która umili czas oczekiwania na Gwiazdkę. Książka w formie kalendarza adwentowego zawiera 24 rozdziały - idealne do czytania każdego dnia grudnia aż do Wigilii.

Informacje dodatkowe o Pierwsza gwiazdka w cichej dolinie:

Wydawnictwo: Kobiece
Data wydania: 2023-11-08
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788383216256
Liczba stron: 128

Tagi: Dzieci od ok. 5 lat

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Pierwsza gwiazdka w cichej dolinie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Pierwsza gwiazdka w cichej dolinie - opinie o książce

Avatar użytkownika - asiaczytasia
asiaczytasia
Przeczytane:2024-04-20, Ocena: 5, Przeczytałam,

Boże Narodzenie tak mocno wryło się w naszą kulturę, że trochę traci swój religijny charakter. Polacy chętnie dekorują choinkę, smażą ryby, ozdabiają pierniczki. Krótko mówiąc wpadają w przedświąteczny szał. Pewnie trudno nam wyobrazić sobie, że są miejsca, gdzie świąt się nie obchodzi. Nie znają ich mieszkańcy Cichej Doliny, miejsca wykreowanego przez autorkę bajek dla dzieci Barbarę Wicher. Kiedy dziadek Stefka mimochodem o nich wspomina, budzi w chłopcu ciekawość. Młody króliczek wyczuwa, że święta to coś radosnego i podniosłego i bardzo chciałby to przeżyć. Tytułowa „pierwsza gwiazdka” będzie nie tylko symbolem. Większość mieszkańców Cichej Doliny po raz pierwszy będzie zaangażowana w przygotowania do Bożego Narodzenia.

Może zwróciliście uwagę, że wspomniałam, iż Cichą Dolinę zamieszkują króliczki. Jest to dość ciekawa „zagrywka”, bo jak wiadomo ten długouchy zwierzak jest symbolem całkiem innych świąt. Nie zmienia to faktu, że bohaterowie są przeuroczy. Gwarantuję, że kiedy spojrzycie na ilustracje do książki z waszych ust wydobędzie się wyrażające zachwyt „oooo”.

Przejdźmy jednak do treści. Barbara Wicher genialnie skomentowała rozgardiasz, który towarzyszy przygotowaniom do świąt. Króliczki pragną zrobić wszystko perfekcyjnie, ale mają bardzo mało czasu. W efekcie dopada ich pesymizm i odechciewa im się jakiegokolwiek świętowania. Z ust dziadka Stefka padają bardzo mądre słowa: „Może nie uda się przygotować świąt IDEALNYCH... Nadal jednak mogą to być wspaniałe, radosne, nasze wspólne NIEIDEALNE święta”[1] Czy spędzając godziny w kuchni, uganiając się za drogimi prezentami albo za symetryczną choinką stworzymy klimat świąt? Czy nie lepiej ugotować mniej potraw, a zamiast tego napisać z dzieckiem list do Mikołaja, albo zrobić ozdoby? Co z tego, że aniołki będą krzywe, skoro „wypełnimy” je wspomnieniami.

Książka „Pierwsza gwiazdka w Cichej Dolinie” składa się z 24 rozdziałów. Jest idealna do czytania w adwencie i wspólnego zastanowienia się, jakie te nasze, rodzinne święta powinny być. Życzę wam, żebyście wraz z króliczkami z bajki odnaleźli istotę Bożego Narodzenia i obchodzili je radośnie.

[1] Barbara Wicher, „Pierwsza gwiazdka w Cichej Dolinie”, wyd. Świetlik, Białystok 2023, s. 103.

Link do opinii
Avatar użytkownika - mrs_zolza
mrs_zolza
Przeczytane:2023-11-28, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

Święta Bożego Narodzenia to bardzo niezwykły czas. Dla wielu z nas magiczny, radosny i przepełniony miłością. Oczekiwanie na nie również może być całkiem przyjemne!

  Na pewno za sprawą chociażby przeróżnych kalendarzy adwentowych. Jednak czy mieliście kiedyś do czynienia z kalendarzem książkowym?   Ja po raz pierwszy miałam okazję taki przeczytać, choć oczywiście nie na raty, a za jednym razem. To ciekawa forma umilenia sobie tego czasu oczekiwania.   Poznajcie Stefka - królika, który po prostu przeczuwa, że wydarzy się coś radosnego i podniosłego, choć sam do końca nie wie co to oznacza. Pewnego razu natrafia na niesamowity widok - ośnieżoną polanę, wprost bajeczną, a do tego obsypane śniegiem drzewko wyglądające jakby ktoś właśnie je udekorował. Towarzyszącemu mu dziadkowi przypomina świąteczną choinkę, o której jednak sam Stefek nie ma pojęcia. Słysząc te słowa dziwi się i nie rozumie co dziadek ma na myśli, jednak czuje, że to zagadka warta rozwiązania. Postanawia wstąpić do stworzonego przez przyjaciół klubu odkrywców i dowiedzieć się co to takiego święta oraz tradycja. Czy króliczki przywrócą świąteczną tradycję w Cichej Dolinie? Jak się pewnie domyślacie - tak, choć po drodze czeka na nie wiele ciężkiej pracy i chwil zwątpienia.   Książka wprowadza odrobinę magii w przedświąteczny czas. To jedna historia, podzielona na 24 rozdziały, które można czytać każdego dnia począwszy od 1 grudnia. Są one jednak na tyle krótkie, że pewnie będziecie mieli problem z odłożeniem jej na bok.   Każdy rozdział kończy się w dobrym momencie (biorąc pod uwagę czytanie 1 dziennie) - pozostawiając pewną nutkę tajemniczości, coś, co sprawia, że chce się od razu poznać ciąg dalszy.   To urocza, ciepła historia o tej niezwykłej tradycji i tym, co w świętach najważniejsze.
Link do opinii
Avatar użytkownika - agnieszka_rowka
agnieszka_rowka
Przeczytane:2024-02-12, Przeczytałam,
Inne książki autora
Figa na wakacjach
Barbara Wicher0
Okładka ksiązki - Figa na wakacjach

Figa nie lubi zostawać sama. Nie przepada też za panią Olgą, która pod dłuższą nieobecność domowników przychodzi się nią opiekować. Pomysłowa kotka próbuje...

Lena i Tonio, czyli świat, gdy ma się kilka lat
Barbara Wicher0
Okładka ksiązki - Lena i Tonio, czyli świat, gdy ma się kilka lat

Poznajcie przygody wesołego rodzeństwa, któremu towarzyszą zabawne zwierzęta – osiołek Oset i pies Tymianek. Naprawdę warto, bo każdy ich dzień...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Najukochańsza
Joanna Jagiełło
Najukochańsza
Strach ze strychu
Radek Jakubiak
Strach ze strychu
Strefa interesów
Martin Amis
Strefa interesów
Stajnia pod Lipami
Magdalena Zarębska ;
Stajnia pod Lipami
Draka na Antypodach
Katarzyna Ryrych ;
Draka na Antypodach
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy