Planeta Kaukaz

,,Abchazowie są narodem górali i żeglarzy, z kolei mieszkający o tysiąc kilometrów na wschód Kałmucy -- narodem żeglarzy i pasterzy. Kałmucja, która geograficznie odnosi się do pasa stepów, stanowi drugą bramę regionu, ale otwartą w kierunku Azji, w stronę koczowniczego Turkiestanu. Pomiędzy oboma biegunami -- Kałmucją na wschodzie i Abchazją na zachodzie -- rozciąga się planeta Kaukaz".

Autor

,,Wojtek Górecki napisał świetną książkę. Jest ona wynikiem jego fascynacji światem nie tak znów odległym od Polski, ale jakże zupełnie nieznanym nam i obcym. I oto, dzięki autorowi Planety Kaukazu, opisani przez niego Czeczeńcy i Inguszowie, Osetyńcy i Abchazi stają się nam znajomi, bliscy, sąsiedzcy. To wielka zasługa autora przyczynić się swoim pisaniem do poznania innych, a przez poznanie - do zrozumienia i zbliżenia.

Górecki pokonał ogrom trudności, na jakie w tamtych stronach napotyka reporter i dotarł do miejsc najbardziej niedostępnych, gdzie spotkał ludzi niezwykłych, ujmujących nas swoją prostotą i sercem. Pod jego żywym i precyzyjnym piórem nie tylko cały Kaukaz Północny, ale i poszczególne zamieszkujące go społeczności przekształcają się w osobne, małe planety, tak, że w rezultacie otrzymujemy cały bogaty i różnorodny 'Kosmos Kaukaz'. Pasja autora, jego wysiłek, wytrwałość i wiedza dały w sumie książkę stanowiącą jedną z najbardziej wartościowych pozycji w dorobku młodego pokolenia polskich reporterów." Ryszard Kapuściński (o pierwszym wydaniu książki)

,, Jezu, skąd on nabrał takich eksponatów!? Kałmucki prezydent Kirsan Ilumżynow, który gada z kosmitami, dziwak Lew Wozniak z Machaczkały, tajemniczy znikający Bajramow z miasteczka Kuba, archeolog Łowpacze z Majkopu... A wszyscy na maleńkiej planecie, o powierzchni podobnej do Szwecji." Jacek Hugo-Bader

Informacje dodatkowe o Planeta Kaukaz:

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2021-11-17
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 9788381913591

Tagi: Chechen Republic (Chechnya)

Kup książkę Planeta Kaukaz

Planeta Kaukaz - opinie o książce

Od zawsze fascynował mnie rejon Kaukazu. Dagestan, Elbrus, Kałmucja, Czeczenia, Abchazja - wszystko brzmi tak obco, tajemniczo. Nigdy tam nie byłam, ale mam nadzieję, że kiedyś się wybiorę. Wojciech Górecki zabiera nas w podróż po Kaukazie, opowiadając o jego mieszkańcach, o tym, jacy są, skąd wzięły się konflikty na Kaukazie, o radzieckich pozostałościach w sposobie myślenia i sprawowaniu władzy. Można się sporo dowiedzieć o kaukaskich obrzędach, zwyczajach, a także o mafii, porwaniach i zamachach. Polecam wszystkim ciekawym świata!
Avatar użytkownika - Pegi
Przeczytane:2014-02-05, Ocena: 4, Przeczytałam,
Abchazja
Wojciech Górecki0
Okładka ksiązki - Abchazja

Abchazja ma swoje terytorium, granice i obywateli. Prezydenta, premiera, parlament i armię. Centralna Komisja Wyborcza organizuje wybory, poczta emituje...

Buran. Kirgiz wraca na koń
Wojciech Górecki0
Okładka ksiązki - Buran. Kirgiz wraca na koń

W 1968 roku ukazało się pierwsze wydanie reportaży Ryszarda Kapuścińskiego ,,Kirgiz schodzi z konia", pokłosie podróży autora po kaukaskich i środkowoazjatyckich...