Po zmierzchu

Ocena: 4.71 (28 głosów)

· najnowsza powieść Murakamiego; akcja toczy się w ciągu jednej nocy w Tokio; oczywiście nie brak także kotów i wron · opis wielkiego miasta i jego mieszkańców na początku dwudziestego pierwszego wieku · elementy realizmu magicznego i rozważania nad znaczeniem rzeczywistości i poszukiwaniu tożsamości Autor opisuje wydarzenia zachodzące w ciągu jednego dnia w Tokio w różnych miejscach tego wielkiego miasta: odwiedzamy nocne restauracje, love hotel, dom na przedmieściach, podziemia wieżowca, w których odbywa się próba zespołu jazzowego, bary. Wśród bohaterów znajdujemy studentkę z dobrej rodziny, chińską prostytutkę i gangstera, studenta grającego na puzonie, byłą zawodniczkę kobiecych zapasów, dziewczynę uciekającą przed zemstą mafii i pracującego nocami tajemniczego informatyka. Nie brak tu także kotów i wron.

Informacje dodatkowe o Po zmierzchu:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2007-09-13
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-74-95170-8
Liczba stron: 200
Tłumaczenie: Anna Zielińska-Elliott
Ilustracje:-

więcej

Kup książkę Po zmierzchu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Po zmierzchu - opinie o książce

Avatar użytkownika - papetka
papetka
Przeczytane:2017-03-05, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Jak wygląda miasto po zmroku? Czy na jego ulicach znajdują się tylko "typy spod ciemnej gwiazdy?" Czy zwykli ludzie śpią w nocy? Na te pytania możemy znaleźć odpowiedź w powieści Haruki Murakamiego. Przede wszystkim naszą uwagę zwraca bardzo ciekawy typ narracji, swoista gra z czytelnikiem. Nie ma tu dynamicznej akcji, wątki przeplatają się w sposób wolny, a mnogość pojawiających się bohaterów przytłacza i osacza nas. Momentami mamy wrażenie, że akcja wychodzi z kart powieści i "porywa" nas na ulice Tokio. Haruki Murakami kolejny raz udowadnia, że jest wnikliwym obserwatorem i świetnym pisarzem, który obserwacje doskonale przelewa na papier.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Mamalea
Mamalea
Przeczytane:2015-04-18, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2015,
Jak dla mnie jeden, ale istotny minus - niedoprowadzenie wątków do końca. Czytelnik, nie dość, że zajęty poszukiwaniem wyjaśnienia elementów "nie z tego świata", a także dociekaniem ich znaczenia, to jeszcze musi gdybać nad zakończeniami historii. Mnie aż tak otwarta formuła nie odpowiada, jestem czytelnikiem, a nie pisarzem i po takiej lekturze czuję niedosyt. Cała reszta znakomita, intrygująca fabuła, pełna pięknych refleksji na temat bycia sobą, dojrzewania. Znajdziemy tu historię nieszczęśliwej "Śpiącej Królewny", która siebie straciła, w przytłaczającym świecie nie potrafiła zachować swojej osobowości i, która teraz musi zdobyć się na siłę i odwagę, by jednak prawdziwą siebie odzyskać. Nie zabraknie też oczywiście outsiderów, menstruacji i muzyki jazzowej ;-)
Link do opinii
Avatar użytkownika - Bambiii
Bambiii
Przeczytane:2015-04-09, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Jeśli ktoś by mi powiedział, że będę 'widzieć' a nie czytać, nie uwierzyłabym mu. A jednak. To moja perełka.
Link do opinii
Avatar użytkownika - marrrtusia
marrrtusia
Przeczytane:2014-09-13, Ocena: 5, Przeczytałam,
Książka Murakamiego "Po Zmierzchu" jest interesującym obrazem nocnego Tokio. Miasta ciemnego (nie tylko ze względu na to, że jest to noc) i obdartego ze skrupułów. Jedna noc, jedna dziewczyna, która decyduje się spędzić całą noc w tokijskim barze z książką. Nie jest to jej jednak dane. Ciąg zdarzeń i napotkanych przez nią osób prowadzą jej do szarych dzielnic Tokio, do "love hotelu", gdzie poznaje kobiety, których los potraktował nieszczególnie przychylnie. Całość przeplatana jest tajemniczymi scenami z życia siostry Eri, która śpi i nie może się obudzić. Czy można ją jeszcze uratować? Świetna atmosfera, "na wpół śpiącego" bezuczuciowego Tokio. "Po zmierzchu" to dobry wybór na bezsenne noce.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Shi4
Shi4
Przeczytane:2014-05-21, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 (253) książki w 2014, Japonia,
Nietypowa narracja. Akcja zaprezentowana jest w czasie teraźniejszym, tak aby czytelnik miał wrażenie, że z boku obserwuje na bieżąco wydarzenia. Zwłaszcza opis śpiącej Eri napisany został tak, jakbyśmy uczestniczyli w reality show. Mari postanawia spędzić całą noc poza domem czytając książkę.
Link do opinii
Avatar użytkownika - romantic-soul
romantic-soul
Przeczytane:2014-03-14, Ocena: 5, Przeczytałam, 12 książek 2014, Mam,
Fabuła "Po zmierzchu" jest mroczna i tajemnicza, w końcu już sam tytuł do tego zobowiązuje. Już na początku poznajemy młodą dziewczynę, Eri, która postanawia spędzić noc poza domem, a czytelnik jej w tym towarzyszy. Okazuje się jednak, iż tak naprawdę, to nie ona jest główną bohaterką, ale jej siostra, której od dwóch miesięcy nie można wybudzić ze snu. Utwór przepełniony jest metaforami, które można odczytać na wiele różnych sposobów, poruszony jest między innymi problem zrozumienia rzeczywistości i odnalezienia w niej swojego miejsca. Cała historia toczy się w ciągu jednej nocy - i tu warto pochwalić także graficzne rozwiązania w książce. Każdy rozdział poprzedza bowiem rysunek zegarka, dzięki czemu czytelnik wie dokładnie ile czasu mija między poszczególnymi zdarzeniami.
Link do opinii
Avatar użytkownika - anatola
anatola
Przeczytane:2013-06-14, Ocena: 3, Przeczytałam,
Moje pierwsze spotkanie z tym autorem - jak dla mnie książka jest rozczarowująca.
Link do opinii
Avatar użytkownika - jusia
jusia
Przeczytane:2013-03-25, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2013,
"Po zmierzchu" to historie ludzi, które dzieją się jednej nocy. Historie tak różne a jednak podobne do siebie, ludzi błądzacych, szukających siebie, swojego miejsca na ziemi, uciekających i ukrywających się, poszukujących drugiego czlowieka, tej łączącej nas z kimś więzi. Przypadkowe spotkania, błądzenie ciemnymi uliczkami, zdawanie się na niebezpieczeństwo nocy, często igranie z życiem to obraz naszych bohaterów, czasem bezmyślych, czasem zbyt krytycznych względem siebie, ludzi noszących swoją tajemnicę i probujących zrozumieć życie.
Link do opinii
Avatar użytkownika - dredota
dredota
Przeczytane:2013-02-01, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Murakami jest jednym z moich ulubionych autorów. Lubię go przede wszystkim za umiejętność wplatania w pozornie zwykłe i nudne historie elementów magicznych. "Po zmierzchu" to książka, której akcja toczy się powoli, niespiesznie. A jednak czyta się ją szybko, po czym żałuje, że już się skończyła. Opowiada ona głównie o wadze relacji międzyludzkich (przede wszystkim rodzinnych, siostrzanych). I opowiada spokojnie i pięknie.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Vanillivi
Vanillivi
Przeczytane:2010-04-24,
Chętnie przeczytałabym tę książkę
Link do opinii

Rewelacyjna spokojna klimatyczna powieść. Tym razem Murakami wprowadza nas po nocnym Tokio. Jak zwykle jest aura tajemniczości, mistycyzm, mnóstwo niedomówień. Jes to tylko jedna noc. Stąd też żaden wątek nie jest zakończony. Podobało się mi. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - magdalenakardasz
magdalenakardasz
Przeczytane:2023-04-21, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2023,

Krótka, ciekawa, wciągająca, tajemnicza. Super przedstawia zawiłe historie różnych ludzi których nie widać na pierwszy rzut oka. Akcja dziejąca się w nocy nadaje niesamowitego klimatu. Nie na wszystkie pytania dostajemy odpowiedź co tylko zwiększa ciekawość czytelnika 

Link do opinii
Avatar użytkownika - justyna1250
justyna1250
Przeczytane:2017-07-06, Ocena: 3, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Terenia
Terenia
Przeczytane:2017-03-07, Przeczytałam,
Inne książki autora
1Q84, tom .1 Audiobook
Haruki Murakami0
Okładka ksiązki - 1Q84, tom .1 Audiobook

Polski przekład 1Q84 autorstwa Anny Zielińskiej-Elliott jest CZWARTYM NA ŚWIECIE (po koreańskim, chińskim i niderlandzkim) tłumaczeniem najnowszej powieści...

Pinball, 1973
Haruki Murakami0
Okładka ksiązki - Pinball, 1973

Pinball, 1973 (1973年のピンボール, Sen-Kyūhyaku-Nanajū-San-Nen no Pinbōru?) is a novel published...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Strach ze strychu
Radek Jakubiak
Strach ze strychu
Draka na Antypodach
Katarzyna Ryrych ;
Draka na Antypodach
Nawiedzone kolonie
Rafał Witek
Nawiedzone kolonie
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Magdalena Krauze
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Ulice
Anna Skowrońska
Ulice
Dolina szpiegów
Robert Michniewicz
Dolina szpiegów
Słodziak
Agata Widzowska ;
Słodziak
Nowe życie Kariny
Marta Nowik
Nowe życie Kariny
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy