Pochowani w niebie

Wiele relacji z wypraw wysokogórskich opisuje dramatyczne zmagania podczas wspinaczki po poręczówkach. Skąd jednak te liny się tam wzięły? Kto prowadził akcję ratunkową? Kiedy twoje życie dosłownie wisi na włosku, dobrze wiedzieć, kto zawiązał węzeł. Są jednak takie historie, które rzadko oglądają światło dzienne. Do nich należą historie Szerpów.

Kiedy Edmund Hillary jako pierwszy zdobył Mount Everest, u jego boku stał Szerpa Tenzing Norgay. Szerpowie – pozostający w cieniu i pomijani przez historię bohaterowie – od zawsze towarzyszyli himalaistom. W 2008 roku, gdy jedenaście osób straciło życie na K2, najbardziej zabójczej górze, dwóch Szerpów przeżyło. Bazując na wywiadach i niedostępnych wcześniej materiałach Zuckerman i Padoan po raz pierwszy oddają im głos.

Autorzy opowiadają historię Chhiringa Dorje i Pasanga Lamy, podążając za nimi od ich rodzinnych wiosek, położonych wysoko w Himalajach, przez slumsy Katmandu, lodowce Pakistanu aż do obozu u stóp K2. Obserwujemy ich, gdy czekają na śmierć, bez czekanów i narzędzi, i towarzyszymy im podczas akcji ratunkowej, która przeszła do historii himalaizmu.

"Pochowani w niebie" to porywająca, pełna napięcia historia górskiej wspinaczki, ale również opowieść o kulturze i zwyczajach Szerpów.

Informacje dodatkowe o Pochowani w niebie:

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2019-03-27
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-66140-41-7
Tytuł oryginału: Buried in the Sky: The Extraordinary Story of the Sherpa Climbers on K2's Deadliest Day
Tłumaczenie: Kaja Gucio

Tagi: K2 Literatura faktu

Kup książkę Pochowani w niebie

Pochowani w niebie - opinie o książce

Himalaizm nieromantyczny i bez happy endu. Tragiczny dzień na K2, o którym napisano już wiele i ta część książki nie zaskakuje. Bardziej interesująca wydaje się spojrzenie na góry oczami Szerpów, dla których asystowanie wspinaczom jest kategorią mniejszego zła, szansą, nadzieją a często przekleństwem.

Avatar użytkownika - MaryAnn
MaryAnn
Przeczytane:2022-08-25, Ocena: 4, Przeczytałam, Literatura faktu, reportaże., Góry,