Pociąg do Imperium

Pociąg do Imperium to podróż przez Rosję czasu wojny. Maja Wolny jako jedna z niewielu pisarzy i pisarek na świecie jeździ po kraju Putina tuż po ogłoszeniu przez Rosję mobilizacji. W atmosferze strachu i kontroli pokonuje ponad dziesięć tysięcy kilometrów koleją, marszrutkami, samolotem. Odwiedza wioski, prowincjonalne miasteczka i metropolie, przemierzając Rosję od Kaliningradu po Kołymę. Rozmawia ze studentami, intelektualistką, parą bezdomnych, byłym agentem FSB, znajomymi z dawnych lat i przypadkowo spotkanymi Rosjanami. Szuka odpowiedzi na pytanie, jak mieszkańcy tego ogromnego kraju postrzegają wojnę w Ukrainie, jak oceniają rządzących i wreszcie, dlaczego się nie buntują i czy wojna zmieniła ich stosunek do nie-Rosjan. Podróżując śladami Ryszarda Kapuścińskiego, autorka odwiedza też dawne sowieckie republiki, które dziś są niezależnymi państwami: Gruzję, Armenię, Azerbejdżan, Mołdawię, Naddniestrze, a także Ukrainę i Białoruś. Maja Wolny nie brnie w eksperckie analizy i oceny. Pyta, patrzy, słucha i zapisuje.

Zapis tej niezwykłej podróży staje się thrillerem non fiction, zwłaszcza kiedy podróż zostaje przerwana w nagły sposób. W styczniu 2023 została zatrzymana na granicy i otrzymała 20-letni zakaz wjazdu na teren Białorusi, który został wydany przez władze Rosji.

,,To nie tylko zapis podróży po Rosji, ale przede wszystkim opis rosyjskiej mentalności: strachu, kompleksów, dumy, poczucia moralnej wyższości nad świtem. Maja Wolny zabiera nas na wyprawę do wnętrza rosyjskiej duszy w szczególnym momencie ? w pierwszych dniach agresji Imperium na Ukrainę. Podziwiam odwagę autorki, jej przenikliwość i spryt, który pozwolił jej przemierzyć Rosję od Petersburga aż do Magadanu. Warto wybrać się z nią w tę fascynującą drogę".

Cezary Łazarewicz

Maja Wolny - pisarka, kuratorka, doktor nauk humanistycznych. Autorka powieści oraz reportaży, esejów i sztuk teatralnych. Laureatka wielu nagród i wyróżnień.W 2016 roku ukazała się powieść Czarne liście, która zyskała ogromny rozgłos w Polsce i ukazała się także w Belgii i Holandii. W rankingu belgijskiej gazety ,,De Standaard" została uznana za jedną z 20 najlepszych książek wydanych na świecie 2017 roku. Jej kolejna powieść, Księgobójca (2018), otrzymała belgijską nagrodę literacką Herkulesa Poirota. Po niej wydała Jasność (2019). Wielokrotnie podróżowała samotnie koleją do Rosji, Mongolii i Chin. Owocem tych wypraw jest powieść Powrót z Północy oraz wydany w 2020 roku Pociąg do Tybetu, nominowany do Nagrody im. Beaty Pawlak i zdobywca tytułu najlepszej książki podróżniczej na Festiwalu Górskim im. Andrzeja Zawady. Po inwazji Rosji na Ukrainę Wolny jako jedna z nielicznych na świecie autorek, udała się do Rosji. Korespondencje publikowała w Onecie, ,,Polityce" oraz belgijskiej gazecie ,,De Standaard". Maja Wolny od 2016 roku mieszka na stałe w Polsce, w Kazimierzu Dolnym, gdzie współtworzy Kazimierski Festiwal Literacki. Jej powieści zostały przetłumaczone na języki niderlandzki, niemiecki i angielski.

Informacje dodatkowe o Pociąg do Imperium:

Pociąg do Imperium - opinie o książce

Avatar użytkownika - niezdarusia
niezdarusia
Przeczytane:2023-10-22, Ocena: 5, Chcę przeczytać,

"Pociąg do imperium. Podróże po współczesnej Rosji" to bardzo ciekawy reportaż, gdyż autorka napisała go już po rozpoczęciu się wojny na Ukrainie.

Dzięki temu tytułowi, możemy poznać myśli i zdanie Rosjan dotyczące życia teraźniejszego i działań rządu. Z pierwszej ręki dowiadujemy się jak wygląda teraz życie w tym wielkim i niezwykłym państwie.

Bardzo podobała mi się ta pozycja. Nie demonizuje ona tego kraju ani narodu, pokazuje go takim jakim jest. Pokazuje ludzki strach i niepewność. Pokazuje, że kontrola jest wszędzie i lepiej się nie wychylać, bo inaczej może się to źle skończyć.

Nie za bardzo podobały mi się rozterki autorki. Nie rozumiałam kiedy zastanawiała się czy współczuć płaczącej dziewczynie, której ukochany został wysłany na wojnę. Co jakiś czas myślała, czy raczej przeżywała jak powinna odbierać różne rzeczy czy ludzi. Czy może iść do teatru, skoro aktorzy są opłacani przez państwo, które toczy wojnę, etc. Niekiedy te przemyślenia, moim zdaniem, zakrawały o przesadę. Były to dosyć męczące i zbędne fragmenty, zważając na ich ilość.

Mimo wszystko polecam sięgnąć po ten tytuł. Dzięki niemu można zajrzeć w głąb rosyjskiego umysłu i duszy, po trudnych wydarzeniach. Poza tym Rosja stała się jeszcze bardziej zamknięta i ogarnięta kontrolą, więc można rzec, że jest to pewnego rodzaju gratka. Nie znalazłam jeszcze drugiej książki, która pokazała by ten kraj od środka po rozpoczęciu "specjalnej operacji" na Ukrainie.

To pozycja zdecydowanie warta lektury. Polecam!

Kara
Maja Wolny0
Okładka ksiązki - Kara

Niezwykły monolog młodej kobiety-emigrantki, monolog samotności na autostradzie. W noc swoich trzydziestych urodzin Karolina zwana Karą podróżuje z...

Klątwa
Maja Wolny0
Okładka ksiązki - Klątwa

Siedemnastowieczny Kazimierz Dolny nawiedza zaraza. Czy żyjąca w nim Regina Zaleska jest czarownicą? Czy wytoczony jej proces doprowadzi ją i jej rodzinę...

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska