reklama

Pod kołami

Wydawnictwo: Media Rodzina
Data wydania: 2020-10-30
Kategoria: Socjologia, filozofia
ISBN: 9788380088740
Liczba stron: 250
Tytuł oryginału: Unterm Rad

Ocena: 5 (1 głosów)

Kolejna powieść Hermanna Hessego ukazująca się w antologii dzieł pisarza w nowej szacie graficznej. Powieść sięga do wydarzeń, które były udziałem autora w latach 1891-1895, kiedy uczęszczał do ewangelickiego seminarium duchownego. Nie był to dla niego dobry czas, musiał się bowiem zmierzyć z ogromną traumą spowodowaną ówczesnym systemem wychowawczym. Jak pisze w posłowiu redaktor niemieckiego wydania dzieł wszystkich Hessego, Volker Michels, ,,powieść została przetłumaczona na 26 języków, a jej oddziaływanie w wymiarze polityki edukacyjnej i pedagogiki nadal jest żywe i nawet najsurowsi krytycy zaliczają ją do (...) najlepszych utworów [Hessego]".

Tagi:

Kup książkę Pod kołami

REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Pod kołami

Głębia, która płynie z tej lektury, jest dla mnie nie do opisania. Kwintesencją fabuły stał się obraz utraconej młodości. Stanowi ona spowiedź samego autora, który przestawia system edukacji, jako instytucję pełną obłudy i terroru. Tu wyznacznikiem autorskiej biografii stał się Hans, młody człowiek, w którym pokładano ogromne nadzieje. Wychowywany przez ojca, wspierany przez mieszkańców wsi z pełnym zaangażowaniem piął się na szczyt, by zdobyć miejsce w seminarium. Okazuje się jednak, że wypełniał rolę narzuconą mu przez innych. W Seminarium odkrywa, że istnieje coś więcej, niż ciągła nauka i czuje, że świat zabrał mu młodość, a on w żaden sposób nie może jej odzyskać. Popada w melancholię, która coraz bardziej zbliża go do samobójstwa.

Zakochałam się w piórze autora. Ta książka była tak pięknie napisana, tak poetycko, że poruszała mnie samymi opisami. Postać Hansa jest tu bardzo wymowna. Wiele osób może się z nim utożsamić. Sukces nie jest wyznacznikiem szczęścia. Sukces może zabrać nam z życia tak wiele, że w chwili przebudzenia zostajemy puści w środku. Myślę, że każdy z tej lektury wyniesie inne przesłanie, znajdzie drugie dno, w zależności od własnych doświadczeń. Ja osobiście jestem zachwycona obrazem tego młodego człowieka i języka, jakim posługuje się autor. Polecam przeczytać każdemu, kto lubuje się w literaturze pięknej.

Link do opinii
Inne książki autora
Kartki ze wspomnień
Hermann Hesse0
Okładka ksiązki - Kartki ze wspomnień

Zbiór wspomniń i anegdot odsłaniających realia życia w pierwszej połowie XX wieku....

Kuracjusz + Podróż norymberska
Hermann Hesse0
Okładka ksiązki - Kuracjusz + Podróż norymberska

Niniejsze wydanie ukazujące się w antologii dzieł Hermanna Hessego zawiera dwa utwory o charakterze autobiograficznym. Pierwszy z nich, "Kuracjusz",...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Spowiedź Goebbelsa
Christopher Macht
Spowiedź Goebbelsa
A miał być happy end
Katarzyna Kalicińska
A miał być happy end
Niskorosła
Joanna Bartoń
Niskorosła
Sam i Watson patrzą sercem
Ghislaine Dulier
Sam i Watson patrzą sercem
Czerwona księżniczka
Sofka Zinovieff
Czerwona księżniczka
Największy sekret
Rhonda Byrne
Największy sekret
Cóś
David Walliams
Cóś
Pokaż wszystkie recenzje