Pod tym samym niebem

Wydawnictwo: Szara Godzina
Data wydania: 2019-10-17
ISBN: 978-83-66201-41-5

Lilianna wiedzie szare życie zwykłej księgowej. Jej czas wypełnia córka, przyjaciółka Kinga oraz praca. Pewnego grudniowego dnia Lilianna otrzymuje tajemniczy list, w którym nieznana dotąd cioteczna babcia informuje, że przekaże jej w spadku dom, jeśli dziewczyna zgodzi się na warunki testamentu. Lilka, za radą Kingi, nie traktuje tej wiadomości poważnie. Tymczasem świat obu kobiet niemal z dnia na dzień staje na głowie.

Czy przyjaciółki pozwolą, by świąteczny czas stał się dla nich niczym operacja na otwartym sercu? Czy znajdą w sobie odwagę, by zrozumieć przeszłość i otworzyć się na to, co niesie im życie?
Rodzinna opowieść o szacunku, tolerancji i o tym, jak z pozoru błahe decyzje i zdarzenia potrafią zmienić losy człowieka.

Tagi: obyczajowe

Kup książkę Pod tym samym niebem

Gdy przywołujemy wyobrażenie idealnych świąt, naszym oczom z pewnością ukaże się grono rodziny, radośnie zasiadającej do wigilijnej wieczerzy, przyjazny gwar rozmów i głośny śmiech biegających wokół stołu dzieci. Gdzieś zamigocze blask rozświetlonej tysiącem lampek choinki, a na stół  wjadą świąteczne specjały, tak różne, jak różne zwyczaje kultywowane są w poszczególnych regionach Polski. Jednak nie wszyscy mogą – lub też nie wszyscy chcą – tak przeżywać święta. I właśnie o takim prostym w swojej niezwykłości, nie „jak z obrazka” czy ze szklanej, pyszniącej się sztucznym śniegiem kuli Bożym Narodzeniu opowiada Katarzyna Kielecka w powieści Pod tym samym niebem. Lilka to trzydziestoparoletnia kobieta, pracownica jednej z dużych firm, samotna matka i kochanka, uwikłana od dobrych kilku lat w romans z żonatym mężczyzną. Lilka mieszka w Suwałkach, gdzie pewnego dnia, do jej skrzynki na listy trafia wiadomość od ciotecznej babci. Elegancko wykaligrafowany list na pachnącej i ozdobionej różanym wzorem papeterii mocno zaskakuje adresatkę. Cioteczna babcia nie tylko zaprasza Lilkę na wspólną wigilię w Łodzi, ale informuje też, że w spadku ofiarowuje kobiecie swój dom. Lilka radzi się w tej sprawie swojej szalonej i bezpruderyjnej przyjaciółki Kingi, jednak żadna z kobiet nie wie, co Lilka powinna w takiej sytuacji zrobić. Czas mija, święta ...

Opinie o książce - Pod tym samym niebem

Avatar użytkownika - patrycjadyrda
patrycjadyrda
Przeczytane:2020-01-24, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2020, 52 książki 2020,

Chociaż okładka książki sugeruje, iż to powieść zimowa o świętach i miłości, to wcale nią nie jest. To znaczy faktycznie święta są tłem tej powieści, ale tylko tłem. Miłość również w niej jest, ale nie jest to cukierkowym romans.

Uwielbiam książki o wojnie i z wojną w tle. Jakże miłym zaskoczeniem było dla mnie powiązanie historii z czasów wojny, ze współczesnymi losami bohaterów, które autorka nam umiejętnie dawkuje.

Książkę czyta się dobrze, chociaż porusza mnóstwo trudnych tematów. Każdy z bohaterów i jego historia jest opisany w bardzo ciekawy sposób. Atmosferę zaś rozluźnia subtelnie wpleciona dawka humoru.

To przede wszystkim książka o tym, jak bardzo na nasze życie, a także życie innych, nawet następnych pokoleń wpływają podjęte przez nas decyzje. O tym, jak trudno jest naprawić to, co przez nie się popsuło.

"Życie to nie kreskówka, w której na końcu odcinka zawsze wszystko musi się wyprostować, a każdy epizod jest nowym otwarciem pozbawionym dramaturgii przebrzmiałych już zdarzeń. Tu, po zewnętrznej stronie ekranu, każde" wtedy" rzutuje na "teraz" i absolutnie nic nie mija bez echa".

To również opowieść o tym, że w życiu trzeba być zdeterminowanym, pełnym pasji, charyzmy i odwagi, aby realizować marzenia i nie odkładać niczego na potem. By nie bać się odmienności, tylko ją akceptować i zrozumieć. W końcu każdy z nas jest ważny i wyjątkowy, a "Piękni jesteśmy na tyle, na ile kochamy siebie i na ile cenią nas najbliżsi". Wszyscy mieszkamy Pod tym samym niebem. Bardzo spodobało mi się zakończenie, które zamyka historię, jednocześnie dając czytelnikowi nadzieję na dalszy ciąg. Ponieważ nie przepadam za seriami, mam nadzieję, że autorka naszej wyobraźni pozostawi dalsze losy Lilki, Neli, Tobiasza, Kingi, Adasia i innych.

Avatar użytkownika - MariaAntonina
MariaAntonina
Przeczytane:2020-01-09, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam, 26 książek 2020,

Bardzo przyjemna książka. Historia nieszablonowa, wielowątkowa, skupiona tylko w teorii wokół jednej bohaterki. Mimo, iż akcja rozgrywa się w okresie świątecznym nie jest to tak bardzo narzucające się, a dla mnie to duży plus. Podoba mi się wprowadzenie formy listów, w których opowiedziana stopniowo zostaje historia tocząca się w zupełnie innym czasie historycznym. Można ją traktować jako coś osobnego. Autorka z wielką dokładnością poświęca czas każdemu z bohaterów, nikt nie czuje się pominięty, o nikim nie zapominam. Wątki: misji współczesnych polarników, chorób kostnych u dzieci warte rozwinięcia- może w innej powieści autorki.
Ta książka jest dla wszystkich- jednak przede wszystkim poleciłabym ją osobą które borykają się z rodzinnymi problemami. Jak pokazuje ta powieść - zawsze jest szansa na porozumienie. Nie zawsze powinniśmy traktować przeszłość jako coś co ma wpływ na teraźniejszość. Obecnie nic nie jest takie jak kiedyś. Należy o tym pamiętać. Tak samo jak o niebie, ono dla każdego jest takie samo.

Avatar użytkownika - mamulka14
mamulka14
Przeczytane:2020-01-23, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 35 książek 2020, przeczytane,

Idealna na Święta, nie za słodka. Z odpowiednią nutą goryczki. Kilka razy były łzy wzruszenia. I wiele ważnych maksym życiowych posiada.

Avatar użytkownika - izabela81
izabela81
Przeczytane:2019-11-12, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2019,

"- Ludzie szukają po prostu szczęścia. Niczego więcej. A po to nie muszą docierać do żadnego celu. Wystarczy, że pójdą drogą, którą lubią, którą sami wybrali i gdzieś tam na szlaku dołączą do nich bliscy, którzy będą ich szanować i kochać. Życie jest proste, chociaż nie zawsze łatwe. Samo w sobie stanowi nagrodę. Wystarczy, że otworzysz na nie oczy."

"Pod tym samym niebem" nie jest kolejną powieścią stricte świąteczną, jakoby można się było spodziewać spoglądając na okładkę. To książka wielowątkowa, która niewiele ma wspólnego z radością, jaka kojarzy się nam z okresem Bożego Narodzenia. Dla mnie jest to zdecydowanie na plus, gdyż książka nie okazała się zwykłą powiastką z nadmiarem lukru. Otrzymujemy tu znacznie więcej: refleksje, przemyślenia, a przede wszystkim emocje, jakie niosą poszczególne wątki. Choroba dziecka, tolerancja na inność drugiego człowieka, zapominanie o potrzebach drugiej osoby w związku oraz lęk przed zmianami - to tylko część problemów, z jakimi muszą mierzyć się bohaterowie.

"Człowiek z natury boi się zjawisk, o których mało wie. Żeby zaakceptować odmienność, trzeba ją poznać i zrozumieć."

"Matka jest potrzebna nie po to, by usuwać dziecku głazy spod nóg, lecz po to, by wyposażyć je w wygodne buty i przekonać, że jeżeli się postara, zdoła pokonać nawet najtrudniejszy szlak."

A jeśli mowa o bohaterach, to okazali się wiarygodni, barwni, charakterystyczni, tacy, w których czytelnik z pewnością może odnaleźć cząstkę siebie w podobnych sytuacjach, jakie są ich udziałem. Zdarza się im popełniać błędy, ale co ważne, potrafią wyciągnąć z nich odpowiednie wnioski. Przychodzi również taki moment, kiedy będą musieli zaryzykować, by nie przegapić swojego szczęścia.

"Jeśli ludzie zachowują się przyjaźnie, giną w tłumie tych silnych, przykrych wrażeń. Nie mam jak ani kiedy ich sobie podkreślić, wrzucić w głowie w odpowiednią zakładkę, albo oprawić w ramkę, żeby zapamiętać."

Katarzyna Kielecka udanie lawiruje w czasoprzestrzeni. To nie lada sztuka, aby zgrać wszystkie wydarzenia, które rozegrały się w ciągu siedemdziesięciu lat. Szczególne wrażenie zrobiły na mnie listy Apolonii Jezierskiej, ciotecznej babci Lilki. Przenosimy się do okresu II wojny światowej, gdzie śledzimy historię Apolonii i jej siostry bliźniaczki. Ciekawa byłam konfliktu między kobietami oraz tego, dlaczego kobieta chce nawiązać kontakt z wnuczką swojej siostry.

Autorka posiada doskonały zmysł obserwacji ludzkich zachowań. Ze swobodą prowadzi poszczególne wątki. Znalazło się także odrobinę miejsca na humor, który przebija się pomiędzy problemami bohaterów. Widzimy, że nawet w najgorszych momentach życia trzeba spróbować poszukać światełka w tunelu i mieć nadzieję na lepszy los.

"Pod tym samym niebem" to wielowątkowa opowieść o jasnych i ciemnych stronach naszego życia. To książka o przyjaźni, wsparciu, szacunku, tolerancji oraz o tym, jak każda, nawet najdrobniejsza decyzja czy zdarzenie potrafi zmienić losy człowieka. Jestem pewna, że po poznaniu tej historii każdy czytelnik ma szansę wynieść coś z tej książki dla siebie. Czy dla każdego z nas niebo jest takie samo? Przekonajcie się, warto!

Avatar użytkownika - Rozpierducha
Rozpierducha
Przeczytane:2019-10-23, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
Piętno dzieciństwa
Katarzyna Kielecka; 0
Okładka ksiązki - Piętno dzieciństwa

Jaką cenę w dorosłym życiu płaci człowiek, który doświadczał w dzieciństwie przemocy? Wojtek Rawicki pozornie jest szczęśliwy i spełniony zawodowo...

Gieśki. Księga przygód
Katarzyna Kielecka; 0
Okładka ksiązki - Gieśki. Księga przygód

Czy chodząc do zwykłej podstawówki, można przeżyć niecodzienne przygody? Oczywiście! Wystarczy być Gieśkiem – pełnym humoru, nieco zuchwałym...

27 śmierci Toby'ego Obeda
Gierak-Onoszko Joanna