Podkrzywdzie

Magiczna. Realistyczna. Uniwersalna.

Powieść szeroko komentowanego reportażysty Andrzeja Muszyńskiego

Mała stara wieś, pośrodku wielkiego ,,nigdzie". Tu życie płynie swoim rytmem. Pradawnym zwyczajom akompaniują niewyraźne echa dalekiego świata, docierające zza Zamczyska, rzeki Białej i Pustyni Błędowskiej.

W jednej z chałup, na rozrogu porośniętym lipami, mieszkają dziadek i babka. Gospodyni sprawia wrażenie nieobecnej, chłop z każdym dniem wydaje się starszy -- coraz częściej zaczyna szeptać do siebie niezrozumiałe, na wpół urwane zdania. Błądzi pustym wzrokiem i miewa napady obłędu. Gdzieś znika. Niekiedy na długie godziny. We wsi mówi się, że chodzi na Podkrzywdzie.

Wraz z nimi mieszka wnuk. Obserwuje codzienne rytuały, poznaje sekrety i fascynujące opowieści mieszkańców. Szybko orientuje się, że również jego rodzina ma swoją wielką tajemnicę... Kim lub czym jest nieokreślone ,,ono", którego imię na wpół świadomie przywołuje dziadek?

Z opowieści chłopca, snutej w połowie mieszkańców, a w połowie jego słowami, z zasłyszanych i dojrzanych elementów wyłania się świat, w którym to, co przyziemne i realistyczne, łączy się z symbolicznym i niedookreślonym. Świat, którego oddanie wymaga osobnego języka. Świat, w którym to, co tamtejsze, okazuje się uniwersalne i aktualne.

Pachnąca lasem, paląca w gardło bimbrem i jęcząca głosem zarzynanych kaczek. Hipnotyzująca, sensualna opowieść, w której można zanurzyć się wszystkimi zmysłami.

Informacje dodatkowe o Podkrzywdzie:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2015-11-19

Kup książkę Podkrzywdzie

Podkrzywdzie - opinie o książce

Książka, która wpisuje się w tak zwany nurt "ludyczny" reprezentowany m.innymi przez Myśliwskiego. Muszyński opisuje życie blisko natury, wierzeń, opowieści, rodzinnych historii z perspektywy wnuka. Dzieję się tu bardzo mało, wolno, z atmosferą, nastrojem, klimatem wielka przyjemność czytania.
Avatar użytkownika - baros83
Przeczytane:2016-01-18, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek w 2016 r., Mam,
Południe
Andrzej Muszyński0
Okładka ksiązki - Południe

Gdzie zaczyna się Południe? Czy znajduje się za linią Brandta? A może granicy należy szukać gdzie indziej? Czy Południe to pojęcie geograficzne, polityczne...

Miedza
Andrzej Muszyński0
Okładka ksiązki - Miedza

Andrzej Muszyński to nowy mocny głos w polskiej prozie. Jego zbiór opowiadań Miedza jest przejmującą i wyrafinowaną literacko opowieścią o współczesnej...

Forget Me Not
Julie Soto