Podró¿e z Herodotem

Ocena: 4.93 (14 g³osów)

Kiedy Ryszard Kapu¶ciñski wyrusza³ w swoj± pierwsz± zagraniczn± podró¿, dosta³ w prezencie "Dzieje" Herodota. Dzie³o staro¿ytnego historyka towarzyszy³o mu w wêdrówkach po Indiach, Chinach, Azji Mniejszej i Afryce. W swojej najnowszej ksi±¿ce s³awny reporter opowiada o wielu fascynuj±cych wydarzeniach politycznych i historycznych, których by³ naocznym ¶wiadkiem, zestawiaj±c je z faktami opisywanymi przez Herodota. Zastanawia siê, jak sposób podró¿owania, przekazywania wiadomo¶ci i opisywania dziejów wp³ywa na rozumienie ¶wiata. I choæ wydawaæ by siê mog³o, ¿e od czasów Herodota w pracy reportera zmieni³o siê prawie wszystko, to jednak i wspó³cze¶nie, mimo nat³oku informacji z ró¿nych czê¶ci globu, trudno zrozumieæ bieg historii. Dla tych, którzy chc± podj±æ ten wysi³ek, ksi±¿ka Ryszarda Kapu¶ciñskiego jest wspania³ym przewodnikiem, przede wszystkim dlatego, ¿e nie udziela gotowych odpowiedzi, a uczy stawiaæ m±dre pytania..

Informacje dodatkowe o Podró¿e z Herodotem:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2004-02-01
Kategoria: Literatura piêkna
ISBN: 83-240-0573-0

wiêcej

Kup ksi±¿kê Podró¿e z Herodotem

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

Polecam

Avatar u¿ytkownika - RyanKam
RyanKam
Przeczytane:2016-02-23, Ocena: 5, Przeczyta³em, 52 ksi±¿ki 2016, Mam,
Ciekawa ksi±¿ka, w której mo¿na tak naprawdê dwa g³ówne w±tki. Pisz±c w skrócie Kapu¶ciñski przedstawia kilka historii swoich podró¿y (Indie, Kongo, Algier itp.) podczas których towarzyszy³ mu egzemplarz "Dziejów" Herodota. Autor ksi±¿ki zabiera czytelnika w podró¿ dziel±c siê swoimi prze¿yciami oraz fragmentami "Dziejów", które mu w danym momencie towarzyszy³y. Wielka grecka historia przeplata siê histori± XX wieku. W ksi±¿ce jest wiele ciekawych rozwa¿añ na temat sensu podró¿y, historii, ludzkiej pamiêci. To co najbardziej utkwi³o mi, po przeczytaniu tej krótkiej lektury, to w³a¶nie pamiêæ. Jakie to zadziwiaj±ce, ¿e dziêki technice, zamiast pamiêtaæ wiêcej, tak naprawdê pamiêtamy mniej? Technika nas uzale¿ni³a, tak u³atwi³a ¿ycie, ¿e wszystko zapisujemy, notujemy, ale co nam zostaje w g³owach? Czy umiemy odtworzyæ historie zas³yszane od naszych przodków? Raczej nie. Polecam ksi±¿kê ze wzglêdu na te rozwa¿ania autora jak i równie¿ jako ¶wietny prolog zanim siê zabierze za czytanie "Dziejów Herodota".
Kapu¶ciñski Herodotem naszych czasów, w pewnym sensie. Pisarz przybli¿a nam tajniki swojej reporterskiej pracy podczas pierwszej podró¿y do Azji. Przenosi nas równie¿ do staro¿ytno¶ci zapoznaje nas równie¿ z przygodami i z prac± "pierwszego z reporterów" - Herodota Ksi±¿ka po prostu fascynuj±ca, ¶wietne opisy podro¿y, zdarzeñ, barwny jêzyk Kapu¶ciñskiego rozpala marzenia o podró¿ach.
Avatar u¿ytkownika - lady_foe
lady_foe
Przeczytane:2014-05-24, Ocena: 4, Przeczyta³am, 52 ksi±¿ki 2014,
Za du¿o Herodota, za ma³o Kapu¶ciñskiego. Za ma³o podó¿y, za ma³o prze¿yæ,a za du¿o historii staro¿ytnej Grecji. Mimo to ksi±¿kê czyta siê jednym tchem. Kapu¶ciñski pisze w sposób niesamowity, to moje drugie spotkanie z nim, ale wrócê szybko na pewno
Avatar u¿ytkownika -

Przeczytane:2013-11-26,
Trudno powiedzieæ o tej ksi±¿ce, ¿e jest wyj±tkowa, bo w³a¶ciwie ka¿da ksi±¿ka Kapu¶ciñskiego jest taka, przez co ¿adna nie traci na swej wyj±tkowo¶ci, bo ksi±¿ki tego autora s± po prostu niesamowite. Jednak "Podró¿e z Herodotem" s± o tyle wyj±tkowe, ¿e ta ksi±¿ka jest pisana w wielu wymiarach. Po pierwsze jest to co¶ w rodzaju recenzji "Dziejów" Herodota. A po drugie, autor opisuje swoje w³asne intelektualne podró¿e z Herodotem, które mia³y miejsce miêdzy innym w czasie jego jak najbardziej realnych podró¿y na ró¿ne kontynenty. Kapu¶ciñski opisuje, ¿e mia³ zwyczaj zabieraæ "Dzieje" ze sob± i w czasie podró¿y czêsto otwiera³ t± ksi±¿kê i porównywa³ z tym co siê dzia³o dooko³a. Mi podobaj± siê podró¿e jakie Ryszard Kapu¶ciñski odbywa³. Mistrz reporta¿y podró¿niczych, stara³ siê przede wszystkim poznawaæ ludzi. W tym celu omija³ hotele ilu¶ tam gwiazdkowe, a raczej nocowa³ w niedrogich hotelikach, a czêsto korzysta³ z go¶ciny ludzi, zwykle bardzo ubogich, którzy dzielili siê wszystkim co mieli. Czytaj±c ksi±¿ki omawianego autora mo¿na siê sporo dowiedzieæ o krajach jakie odwiedza³, mo¿na poznaæ mentalno¶æ ludzk±. Trochê jest podobny do historyka ze szko³y Annales, bo Ci historycy skupiaj± siê na mentalno¶ci w swoich badaniach historycznych. Autor powo³uje siê na Fernanda Braudela, jest zachwycony jego ksi±¿ka o morzu ¶ródziemnym. Snuje rozwa¿ania typowo Braudelowskie bêd±c na wybrze¿u morza ¦ródziemnego, gdzie¶ w Afryce. Co to ma wspólnego z Herodotem? W³a¶nie to, ¿e Herodot tak w³a¶nie, ¶mia³o mo¿na powiedzieæ, w sposób nieklasyczny, pojmowa³ historiê. Podró¿owa³ i wypytywa³ ludzi o ich sprawy i wiedzê na temat przesz³o¶ci. Sam Kapu¶ciñski korzysta z wzorca Herodota, ma w sobie ciekawo¶æ i otwarto¶æ na ¶wiat filozofa. Bo mamy tutaj rozwa¿ania o historii na pograniczu filozofii. A to jest niezwykle ciekawa kombinacja, bo z jednej strony, jak sam mawia "daje g³os ubogim", a z drugiej strony zg³êbia historie i filozofie, uwa¿a,¿e ¿eby napisaæ sensownie jedna str, trzeba przeczytaæ 100 stron tego co na dany temat napisali inni. Dodaæ jeszcze mogê, ¿e ksi±¿ka Kapu¶ciñskiego zachêci³a mnie do lektury "Dziejów" w których Herodot zawar³ miêdzy innymi prawa historii, na które Kapu¶ciñski równie¿ siê powo³uje. Warto przeczytaæ. Polecam
Avatar u¿ytkownika - en-ca_minne
en-ca_minne
Przeczytane:2013-08-14, Ocena: 4, Przeczyta³am, 26 ksi±¿ek 2013, Mam,
"Podró¿e z Herodotem" to ksi±¿ka osobista, mo¿e nawet zbyt osobista, pe³na "migawek" z podró¿y Kapu¶ciñskiego, jego przemy¶leñ, dygresji i dygresji od dygresji. S± w niej fragmenty, które czyta siê z zapartym tchem, s± inne - trochê nijakie i chaotyczne. Wyobra¿a³am sobie, ¿e bêdzie dotyczy³a jego podró¿y do miejsc, które dwa tysi±ce lat wcze¶niej odwiedza³ Herodot, tymczasem jest zapisem podró¿y w rozmaite miejsca ¶wiata, na które autor zabiera³ "Dzieje" - jest wiêc zbiorem do¶æ lu¼nych zapisków Kapu¶ciñskiego. Niew±tpliwym plusem jest podzia³ na ciekawie rozplanowane rozdzia³y, niepowtarzalny styl autora, bardzo ciekawe koncepcje (m.in. o tym, ¿e wiedza o ¶wiecie powstawa³a dziêki temu, ¿e plemiona zna³y swoich s±siadów, ich s±siedzi z kolei w³asnych) oraz jeszcze ciekawsze (niektóre) w±tki z "Dziejów" - m.in. o kotach i krokodylach staro¿ytnego Egiptu. Z powodu chaosu i skomplikowania nietrudno uwierzyæ, ¿e Kapu¶ciñski czyta³ Herodota tyle razy - nawet z jego przytoczeñ niewiele da siê zapamiêtaæ. Ca³o¶æ ma udowodniæ tezê, ¿e "Przesz³o¶æ nie istnieje. S± tylko nieskoñczone jej wersje". Byæ mo¿e "Podró¿e z Herodotem" nie stan± siê dla mnie tym, czym dla ich autora herodotowe "Dzieje", ale to zdanie podkre¶lam i chyba powieszê je na drzwiach klasy, w której uczê historii.
Avatar u¿ytkownika - Maryjusz70
Maryjusz70
Przeczytane:2020-11-10, Ocena: 3, Przeczyta³em, Mam,

Autor bardziej fascynuje siê wojn± Persko-Greck± kilka wieków przed nasz± er± opisywan± przez Herodota, ni¿ wydarzeniami w Chinach i Afryce lat 60-tych ubieg³ego wieku, gdzie prebywa jako reporter. Nie rozumiem kompletnie tej fascynacji staro¿ytnymi wojnami i tego klimatu ksi±¿ki Kapu¶ciñskiego.

Avatar u¿ytkownika - NaturaLapsea
NaturaLapsea
Przeczytane:2018-04-17, Ocena: 5, Przeczyta³em, 52 ksi±¿ki 2018, Mam,

“Mit miesza siê z rzeczywisto¶ci±, legendy z faktami”. To ksi±¿k± o przekraczaniu granic: tych terytorialnych i granic czasu. Kapu¶ciñski jêzykiem ¿ywym i barwnym opisuje swoje reporterskie podró¿e. Opisuje rodz±cy siê g³ód poznawania innych krajów, kultur i ludzi. Jego relacje przenikaj± siê wzajemnie z historiami Herodota.

Avatar u¿ytkownika - ChatkaPuchatka
Inne ksi±¿ki autora
Dlaczego zgin±³ Karl von Spreti
Kapu¶ciñski Ryszard0
Ok³adka ksi±zki - Dlaczego zgin±³ Karl von Spreti

Napisa³em o Gwatemali, która by³a i jest jednym z najnieszczê¶liwszych krajów Ameryki ¦rodkowej i Ameryki £aciñskiej, krajów niekoñcz±cych siê dyktatur...

O ksi±¿kach ludziach i sztuce
Kapu¶ciñski Ryszard0
Ok³adka ksi±zki - O ksi±¿kach ludziach i sztuce

Ksi±¿ka gromadzi teksty pisane przez Ryszarda Kapu¶ciñskiego od lat siedemdziesi±tych XX wieku po ostatnie miesi±ce jego ¿ycia, publikowane w prasie codziennej...

Recenzje miesi±ca
Fa³szywa królowa