Pokochać noc

Mieszka w luksusowym apartamentowcu i boi się z niego wychodzić.
Skrywa tajemnicę, a ta doprowadza ją do obłędu.
Żyje na co dzień z człowiekiem, który nie jest tym, za kogo się podaje.

I gdy pewnego deszczowego dnia Rachel ku własnemu zdziwieniu wychodzi z domu, na ulicy zauważa coś, co przewraca jej świat do góry nogami. I choć bardzo by chciała, nie może dłużej udawać, że wszystko jest w porządku, bo stawką w tej grze jest jej życie. Kobieta, która nie wierzyła w siebie, a bezgranicznie ufała mężowi, w dramatycznych okolicznościach jest zdana na własną inteligencję i odwagę. Kobieta, która uciekała przed mrokiem tego świata, musi w tym mroku żyć - i przeżyć...

Lehane to mistrz złożonych psychologicznie postaci, rzuconych w sensacyjne okoliczności. Krótko mówiąc - nienawidzę go. Ale przeczytam wszystko, co napisze.
Gillian Flynn

Nie spieszcie się, czytając najnowszą książkę Lehane'a. Stracicie mnóstwo intryg, emocjonalnych subtelności i niejednoznaczności!
,,Kirkus Reviews"

Wiele thrillerów ma zawiłą intrygę, ale Lehane kładzie nacisk nie tylko na akcję - zmienia także nastrój i tempo, przeskakuje z intymnej analizy psychiki postaci do klasycznego kryminału. Jego powieść jest jak samochód pędzący Lombard Street w San Francisco - raz ostrożnie, raz na dwóch oponach. Ale pojazd jego narracji nigdy nie wymyka się mu spod kontroli, a gdy na ostatnich pięćdziesięciu stronach Lehane włącza silniki odrzutowe, daje nam jeden z najwspanialszych finałów w gatunku thrillera - pełen dramatycznego napięcia i stojący na mocnych fundamentach niejednoznacznej relacji głównych bohaterów. Nie zdziwię się, jeśli "Pokochać noc" sprawi, że czytelnicy zapomną o tym drugim psychologicznym thrillerze, którego bohaterką jest również niestabilna psychicznie Rachel.
"Booklist"

Jeśli chodzi o mistrzowskie manipulowanie emocjami czytelników, pan Lehane demonstruje nam brawurowo, jak powinno to wyglądać.
,,New York Times"

Jeden z najbardziej interesujących i cenionych amerykańskich pisarzy wszelkich gatunków.
,,Washington Post"

Pisarz posiadający niewymuszoną siłę oddziaływania i przykuwania uwagi... Niewielu może dorównać jego umiejętności równoważenia mroku i światła, nonszalancji i intensywnych emocji.
,,Chicago Tribune"

Lehane ma fenomenalny talent narracyjny (...) oraz wyjątkową zdolność tworzenia krystalicznie czystych postaci, które następnie rzuca w mroczne zakątki życia.
,,USA Today"

Proza Lehane'a jest silna i czysta, elegancka i brutalna, a jego sceny akcji sprawiają, że dopiero po ich przeczytaniu możemy swobodnie odetchnąć.
,,Milwaukee Journal Sentinel"

Mistrz intrygi.
,,New York Times Book review"

Jeden z najlepszych pisarzy swojego pokolenia, kropka.
,,Cleveland Plain Dealer"

Dennis Lehane jest autorem bestsellerowych powieści kryminalnych i psychologicznych, wiele z nich zekranizowano, m.in. "Rzekę tajemnic", "Wyspę tajemnic", "Gdzie jesteś, Amando?".

Informacje dodatkowe o Pokochać noc:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2018-02-06

Kup książkę Pokochać noc

Pokochać noc - opinie o książce

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2019-03-10, 52 książki 2018,

Przeglądając nowości w bibliotece natknęłam się na „ Pokochać noc „ – Denisa Lehane’a. Nie wszystkie nowości zasługują na szczególną uwagę, ale w tym przypadku zaintrygowała mnie duża liczba oczekujących w kolejce na zwrot pozycji. Najwidoczniej, pomyślałam pisarz jest bardzo znany, skoro jego nowa powieść cieszy się tak ogromnym zainteresowaniem. Jak to możliwe, że autorze znakomitych powieści sensacyjnych i kryminalnych nic wcześniej nie słyszałam?
Okazuje się, że aż tak całkowicie nie jest mi obcy, może nie czytałam jego książek, natomiast jego twórczość jest mi znana pośrednio. Oglądałam znakomite filmy „ Rzeka tajemnic „ oraz „ Wyspa tajemnic „ zrealizowanych na podstawie książek tego autora.
Książka, która wzbudza skrajne oceny roznieciła moją ciekawość, ale nie nastawiałam się na nic szczególnego. Lepiej się mile rozczarować niż mieć wygórowane oczekiwania a potem narzekać, że książka niestety, ale nie jest taka jak się spodziewałam.
Myślę, że fakt, iż nie czytałam wcześniej powieści Lehane’a, podeszłam do lektury książki na luzie i z dużym dystansem w przeciwieństwie do czytelników świetnie orientujących się w jego twórczości i mających określone oczekiwania.

Już sam początek jest drastyczny, gdyż główna bohaterka zabija swojego męża. Nie zdradzam tym treści książki, bo każdy czytelnik podobnie jak ja dowie się o tym czytając pierwsze zdania powieści. Takim wstępem autor przykuł moją uwagę, pomimo, iż powrócił do przeszłości cały czas wiedziałam, że zmagania Rachel z życiem nie zakończą się happy endem. Jak się później zorientowałam Lehane świetnie potrafi manipulować emocjami a retrospekcja jest tylko po to by wciągnąć w pasjonującą grę złudzeń, więc nic nie jest tu oczywiste.

Początkowo akcja toczy się powoli, tempo jest miarowe, ale autor w mistrzowski sposób steruje akcją, wciąż zmienia nastrój tworzy sieć niejednoznaczności, subtelnych intryg i wciągających detali. Misternie wprowadzał mnie w trudną historię Rachel od samego dzieciństwa, aż do teraźniejszości. W rewelacyjny sposób ukazał jej skomplikowaną osobowość, ukazuje lęki, szaleństwo, ale zarazem też odwagę i determinację w walce z przeciwnościami. Gdy Rachel pewnego dnia spotyka dawnego znajomego, Briana Delacroix, z którym połączyło ją coś więcej niż przyjaźń, czułam dreszcz niepokoju, gdyż ich związek wydawał mi się zbyt idealny. Nieoczekiwanie w tym momencie książka zmieniła się z mrocznej, psychologicznej powieści obyczajowej w powieść sensacyjną. Akcja przyśpieszyła, fabuła nabrała rozmachu, a postacie, które do tej pory wydawały mi się znajome, zdjęły maski i odsłoniły nieznane a zarazem mroczne oblicza. Kobieta, cierpiąca na ataki paniki, musi wziąć się w garść. Nie wie, komu może ufać, wszyscy jak się okazuje są w jakiś sposób są zaplątani w całą sprawę. Ludzie są inni, niż sądziła, każdy coś ukrywa, tajemnica goni tajemnicę.

Polecam. Bardzo dobra i wciągająca lektura, chociaż moim zdaniem nie jest to typowy thriller. Lehane bawi się konwencjami całkiem nieźle, ale trudno oprzeć mi się wrażeniu, że nie mógł zdecydować się na jeden gatunek. Stworzył niezłą powieść psychologiczno-obyczajową w połączeniu z świetną powieścią sensacyjną, ale zbyt gwałtowne przejście spowodowało, że zostały przyćmione wzruszenia, jakich doznałam w pierwszej części książki. Skoro według czytelników to jedno ze słabszych dzieł tego autora, najwyższy czas poznać te, które zostały uznane za bestsellery.

"Nie dostajemy tego, co chcemy, tylko to, z czym potrafimy sobie poradzić."

Pokochać noc
Autor: Dennis Lehane

Nie wiem, kto pisze te jednozdaniowe recenzje na okładkach, ale zazwyczaj okazują się one totalną bzdurą.
Ten przypadek nie jest wyjątkiem.

Hitchcock? Nolan? Lynch?
Serio?

Otóż nie.

Nie ma tam mroku, a diabła tym bardziej.

Jest za to świetnie napisany thriller narracją z najwyższej półki, gdzie do połowy nic praktycznie się nie dzieje, a człowiek uświadamia sobie, że mimo tego i tak jest bardzo przyjemnie;)
Opowieść z twistem - idealny na ekranizację, na którą z pewnością ktoś się pokusi:)

Ocena głównie za narrację i prowadzenie historii oraz kontakt z czytelnikiem, bo sama opowieść śrdniawa. Ale...
...Lehane należy do tego rodzaju pisarzy, którzy tak potrafią napisać opowieść, że człowiek łyknie wszystko, nawet podręcznik księgowości :)
*****************************************************************
"Rachel Childs, córka sławnej pisarki i była dziennikarka telewizyjna, żona dziedzica wielkiej firmy, Briana Delacroixa, prowadzi życie, które może wzbudzać zazdrość. Ale pozory mylą.

Mieszka w luksusowym apartamentowcu i boi się z niego wychodzić.
Skrywa tajemnicę, a ta doprowadza ją do obłędu.
Żyje na co dzień z człowiekiem, który nie jest tym, za kogo się podaje.

I gdy pewnego deszczowego dnia Rachel ku własnemu zdziwieniu wychodzi z domu, na ulicy zauważa coś, co przewraca jej świat do góry nogami. I choć bardzo by chciała, nie może dłużej udawać, że wszystko jest w porządku, bo stawką w tej grze jest jej życie. Kobieta, która nie wierzyła w siebie, a bezgranicznie ufała mężowi, w dramatycznych okolicznościach jest zdana na własną inteligencję i odwagę. Kobieta, która uciekała przed mrokiem tego świata, musi w tym mroku żyć – i przeżyć…

"Pokochać noc" to thriller psychologiczny z bardzo niejednoznacznymi i skomplikowanymi bohaterami, a jednocześnie kryminał trzymający w napięciu do ostatniej strony."

Avatar użytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2018-02-05, Ocena: 4, Przeczytałam,

"Nie dostajemy tego, co chcemy, tylko to, z czym potrafimy sobie poradzić."

To moje pierwsze spotkanie z twórczością Dennisa Lehane i przyznaję, że natychmiast moją uwagę zwróciła niesamowita umiejętność budowania narastającego napięcia, kreowania wielopłaszczyznowej intrygi, uwzględniania barwnych postaci w scenariuszu. Zagłębiając się w przybliżaną opowieść czytelnik wielokrotnie przekonuje się, że jego przypuszczenia i interpretacje są aktualne tylko przez chwilę, kilka rozdziałów, do nagłego zwrotu akcji. Początkowo trudno mi było uchwycić rytm powieści, wydawało się, że nie spasuję się z nią, jednak z każdym rozdziałem moje zaangażowanie wzrastało, ciekawość wzmacniała się, a chęć poznania zakończenia napędzała spotkanie z przygodą czytelniczą.

Narracja z kobiecej perspektywy, uwzględniająca kilka psychologicznych aspektów, zaburzeń w odbieraniu siebie i świata przez główną bohaterkę. Interesujący rzut oka na słabości i niemoc człowieka, które w zestawieniu z wyzwaniami, stopniowo przemieniają się w siłę i wolną wolę. Rachel Childs, skomplikowana osobowość, poszukująca odpowiedzi odnośnie własnej tożsamości, walcząca z demonami przeszłości, ścierająca się z bolesną prawdą, ulegająca intensywnym lękom, podlegająca panicznym atakom. Pewnego dnia, za sprawą przypadku, odkrywa, że świat w którym znalazła bezpieczny azyl, poczucie szczęścia w małżeństwie, przepełniony jest nieprzyjemnymi nutami i mrocznymi tajemnicami. Musi szybko wyzwolić się ze szponów własnych ograniczeń, przystąpić do pojedynku z intrygującymi faktami, uwierzyć we własną odwagę, przebojowość i intuicję.

Sporo elementów kryminału i sensacji, często zadziwiających incydentów, pożądanych niejednoznaczności, skrajnych emocji, moralnych prowokacji. A wszystko ze sprytnym prowadzeniem tempa akcji. Przekonujemy się, że spokojne rytmy z początku powieści potrafią intensywnie nastraszyć, wciągnąć w bieg zdarzeń, wytworzyć niepojącą otoczkę dla wypowiadanych słów, przyjętych postaw i popełnianych czynów. Stopniowo atmosfera zagęszcza się, przyspiesza, aby na koniec zdarzenia toczyły się błyskawicznie, choć z dbałością o szczegóły i niuanse. Po takiej przygodzie czytelniczej, która często frapująco wymyka się prawdopodobieństwu, a finalna odsłona choć nie do końca satysfakcjonuje, to jednak dostarcza zajmującej rozrywki, chętnie sięgnę po wcześniejsze książki autora.

bookendorfina.pl

Avatar użytkownika - Joannate
Joannate
Przeczytane:2018-05-05, Ocena: 4, Przeczytałam,

„Pokochać noc” to kolejna książka o kobiecie z problemami, ale na pewno nie można jej nazwać szablonową czy przewidywalną. Zaczyna się od trzęsienia ziemi – Rachel strzela do swojego męża, którego… kocha. Dalej mamy historię Rachel i Briana, powoli rodzącego się między nimi uczucia – i musimy przeczytać ponad połowę książki, żeby dowiedzieć się, co popchnęło ją do takiego kroku.

Rachel Childs, jest obiecującą i ambitną dziennikarką, córką autorki bestsellerowego poradnika. Matka jest osobą toksyczną, ich relacje dalekie są od normy. Po śmierci matki Rachel próbuje odszukać swego ojca, o którym matka nie chciała z nią rozmawiać – to właśnie przy okazji tych poszukiwań po raz pierwszy poznaje Briana, prowadzącego wówczas agencję detektywistyczną.

Rachel prowadzi programy informacyjne, publikuje artykuły, przygotowuje reportaże. Radzi sobie na tyle dobrze, że szefowie jej stacji decydują się powierzyć jej samodzielne, duże zadanie. Jednak dla Rachel prowadzenie relacji z miejsca dotkniętego katastrofą, w którym każdego dnia widzi ludzkie cierpienie i niewyobrażalne straty, okazuje się być zadaniem ponad siły, w wyniku którego przechodzi załamanie nerwowe. I kiedy wszystko w jej życiu zdaje się zmierzać ku katastrofie – traci pracę, rozpada się jej małżeństwo, ona sama niemal nie wychodzi z domu, bo miewa napady paniki –  los stawia jej na drodze Briana. Znali się już wcześniej, właściwie przez wiele lat się mijali, ale nie przestawali o sobie myśleć. Brian ma wszystko, czego nie miał były mąć Rachel: empatię, namiętność, poczucie humoru, czułość. Wydaje się ideałem. Ale… czy na pewno? Raz zasiane ziarno wątpliwości sprawia, że Rachel nie wie, czy może mu dalej ufać. A im więcej odkrywa, tym mniej ma pewności, kim właściwie jest jej ukochany Brian.

Dennis Lehane ma talent do snucia opowieści i w jego wydaniu nawet codzienne wydarzenia wydają się interesujące. Zwykle denerwuje mnie powolne prowadzenie narracji, wolę, kiedy dużo się dzieje – ale tutaj spokojnie czekałam na rozwój wypadków, delektując się lekturą. I co dziwne – kiedy już zaczęło się więcej dziać… podobało mi się mniej. Logika postępowania bohaterki była dla mnie mocno wydumana, choć przyznam, że cała intryga jest interesująca i nie miałam ani przez chwilę pokusy, żeby odłożyć książkę i nie czytać dalej.

Nadal będę w ciemno kupować kolejne książki autora.

Wyspa tajemnic
Dennis Lehane0
Okładka ksiązki - Wyspa tajemnic

Thriller autora "Rzeki tajemnic". Akcja książki rozgrywa się w 1954 roku na pięknej wyspie Zatoki Bostońskiej. W tak bajecznym miejscu znajduje...

Modlitwy o deszcz
Dennis Lehane0
Okładka ksiązki - Modlitwy o deszcz

Pierwszorzędny thriller! Fabuła skonstruowana misternie jak szwajcarski zegarek, ostre jak brzytwa dialogi i sugestywne opisy. Prywatny detektyw Patrick...