Polacy last minute. Sekrety pilotów wycieczek

Ocena: 4.5 (8 głosów)

Wakacje to czas zawieszony, w którym nie działają normalne zasady.

Polak z dala od domu pozwala sobie na wiele, na znacznie więcej niż w normalnym życiu. Wieczne narzekanie. Że zimno. Że gorąco. Że tłok. Że ludzi nie ma. Zabieranie jedzenia na zapas ze stołówek. Picie na umór. Ostentacyjnie wywyższanie się. Pozostawianie bałaganu wokół siebie. Rozwiązywanie zaległych sporów rodzinnych. Głośne kłótnie...

O Polakach na wakacjach najwięcej wiedzą ci, którzy opiekują się nimi podczas wyjazdów – cierpliwi, nie dziwiący się niczemu profesjonaliści – piloci wycieczek. Z ich opowieści powstała ta książka o nas, o naszych wadach i zaletach, o aspiracjach i zaległościach, o marzeniach i ograniczeniach, które te marzenia oddalają. Wakacyjne krzywe zwierciadło.

Informacje dodatkowe o Polacy last minute. Sekrety pilotów wycieczek:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2021-06-16
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 9788328076891
Liczba stron: 304

Tagi: reportaż Literatura faktu

więcej

Kup książkę Polacy last minute. Sekrety pilotów wycieczek

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Polacy last minute. Sekrety pilotów wycieczek - opinie o książce

Avatar użytkownika - MagdalenaCzyta
MagdalenaCzyta
Przeczytane:2021-07-25,

Przychodzę do Was z książką dobrą na ten czas. Na czas wakacyjnych wyjazdów, wylotów, wycieczek, hotelowych szaleństw.
To książka o Polakach na wakacjach.
Książka zawiera opowieści osób, którzy są najbliżej rodaków czyli piloci wycieczek, opiekunowie, rezydenci, przewodnicy czy animatorzy.
To dzięki nim możemy poczytać o wielu dziwnych i niewyobrażalnych zachowaniach z jakimi mieli do czynienia w swojej pracy.
Dlaczego jedziemy na wakacje? Skoro narzekamy na pogodę, na jedzenie, na brak okna, na gorąco w pokoju. Coś ciągle nam nie pasuje. Bałaganimy, kłócimy się i wracamy rozczarowani.
Czy przysłowiona grażyna i janusz na wakacjach nadal funkcjonuje? Czy reklamówki z biedroneczki i białe skarpety nadal nas definiują?
Osoby relacjonujące piszą o tym, że tak naprawdę duża część rodaków nie chce poznać kultury kraju do którego przyjechała. Nie interesuje ich regionalna kuchnia, zabytki, miejsca z których słynie dany kraj. Dla nich liczy się basen i darmowe drinki. Czy tak nadal jest? Czy już to minęło?

Ksiazka mi się podobała. Dostałam to czego oczekiwałam. Ogrom historyjek z życia pilotów wycieczek. Czytajac niejednokrotnie się uśmiałam z kreatywności i pomysłowości wycieczkowiczów.
Polecam jeśli podejdziecie do lektury z przymrożeniem oka.

Link do opinii
Avatar użytkownika - zaczytana_optymi
zaczytana_optymi
Przeczytane:2021-07-11,

Lubicie podróżować?

Zwracacie uwagę na to, co dzieje się wokół Was? 

Miałam okazję zapoznać się z książką "Polacy Last Minute-sekrety pilotów wycieczek" Justyny Dżbik-Kluge.

Przyznam, że się uśmiałam czytając tę pozycję. Ile razy człowiek jest świadkiem tych sytuacji opisanych przez pilotów, rezydentów czy przewodników. Dla czytelnika mogą to być sytuacje zabawne, ale dla wykonujących ten zawód już niekoniecznie🙈

Wiadomo, że każda grupa jest inna. Raz się trafi taka co zostanie w sercu na zawsze, a raz taka że człowiek chciałby się już pożegnać i wrócić do domu... 

Rozumiem tych ludzi, bo pracuje w przedszkolu i mam takie zachowania na codzień. Praca z ludźmi może przynieść radość, ale niestety również smutek i łzy.

W tej pozycji znajdziemy:
✔ opisy polskich jak i zagranicznych januszy🙈 szczerze? Powaliły mnie na kolana opisy tych niektórych sytuacji😂
✔ śmierć - przez co musi przejść rezydent podczas niespodziewanego wypadku... okropna sprawa:(
✔ szereg pytań, które za każdym razem są praktycznie takie same 🙈
✔ jakie reklamacje składają turyści podczas pobytu na wakacjach (sama byłam świadkiem kilku, więc wiem że czasami to są takie pierdoły, że masakra 🤦‍♀️) 
✔ "pilot jedzie z nami za nasze" - też jesteście tego zdania? To przeczytajcie jak to naprawdę jest! ;)
✔ wakacje kiedyś, a dziś...
✔ jak wyglądała praca tych ludzi podczas wybuchu pandemii...
✔ z jakimi grupami najbardziej lubią podróżować? Lekarze, nauczyciele, studenci, a może pielgrzymki z księdzem?

Te i wiele, wiele innych ciekawych rzeczy znajdziecie w tej pozycji. 😁😁😁

Link do opinii

Całkiem udana pozycja. Zbiór wywiadów i opinii zasięgniętych u ludzi związanych z wycieczkami - pilotów, rezydentów, pracowników biur podróży. Trafne, często śmieszne spojrzenie na poszczególne nacje turystów, wspomnienia z branży, zarówno dobre, jak i złe. Całość sprawnie posegregowana w zgrabne rozdziały, czyta się lekko; wciąga. 

Link do opinii

"Polacy last minute. Sekrety pilotów wycieczek" to pozycja ukazująca przywary Polaków na wycieczkach, ale nie tylko. Przedstawia również zachowania turystów zza granicy odwiedzających nasz kraj.
Moja ocena: 7/10
Książkę przesłuchałam w formie audiobooka i to był strzał w dziesiątkę. Ileż ja się przy nim naśmiałam ? Nie obyło się jednak bez chwil zdziwienia i niedowierzania.
Praca z ludźmi jest trudna, ale to co potrafią niektórzy wyprawiać nie mieści mi się w głowie. Ten audiobook naprawdę otworzył mi oczy na kilka spraw.
Wiadomo nikt nie jest kryształowy, ale czasem warto się zastanowić nad swoim zachowaniem.
Przedstawieni są nie tylko "Janusze i Grażyny", ale również celebryci, czy biznesmeni. Znajdziemy opisy wyjazdów integracyjnych różnych grup zawodowych.
Jeśli szukacie książki, dzięki której się pośmiejecie to "Polacy last minute. Sekrety pilotów wycieczek" będą idealni. Jednak znajdziecie w niej również tak absurdalne zachowania, że niektórych może to wyprowadzić z równowagi.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Azb
Azb
Przeczytane:2021-08-15, Ocena: 4, Przeczytałem,

Jak spędzimy nasz urlop zależy w dużej mierze od nas i naszego nastawienia. Jeśli umiemy cieszyć się z drobnych rzeczy, jesteśmy otwarci na ludzi, nowe kultury i przede wszystkim nastawimy się pozytywnie do urlopowej eskapady, to z pewnością wrócimy do domu wypoczęci i zadowoleni. W przeciwnym wypadku podzielimy losy przysłowiowej Grażynki i Janusza na wywczasach, a nie sądzę, że takie są nasze ambicje. Co zrobić, żeby wakacje marzeń nie zamieniły się w niekończący się koszmar?
Myślę, że na początek dobrym rozwiązaniem będzie przeczytanie książki Justyny Dżbik-Kluge ,,Polacy last minute. Sekrety pilotów wycieczek" i wyciągnięcie z tej lektury odpowiednich wniosków. Książka napisana przez panią Justynę to dobrze przygotowany reportaż nie tylko o tym gdzie lubimy spędzać wakacje, ale przede wszystkim jak zachowujemy się podczas wyjazdów. I, choć w trakcie czytania nie raz przemknie nam uśmiech na twarzy, to tak naprawdę nie ma się tu z czego śmiać. Nie da się ukryć, że obraz Polaka na wakacjach, który wyłania się w trakcie czytania, nie wygląda najlepiej. Nie dość, że nie udało nam się wyzbyć starych nawyków, chociażby owianych legendą białych skarpetek do sandałów, to niestety dochrapaliśmy się nowych, zdecydowanie gorszych przywar. Nie jest też tak, że w reportażu nie ma ani słowa o naszych przymiotach. Niestety nasi głośni i wiecznie narzekający rodacy rozpychają się tak skutecznie, że stanowią zdecydowaną większość i niestety to właśnie oni kreują nasz wizerunek za granicą. A szkoda.

,,Polacy last minute" to książka powstała na podstawie rozmów przeprowadzonych przez dziennikarkę z osobami, które poznały nasz wakacyjny styl bycia od podszewki, pilotami wycieczek, rezydentami, przewodnikami i animatorami. Ludźmi, którzy niejednokrotnie muszą znosić nasze krzyki, awantury, wieczne narzekanie i odpierać nieuzasadnione roszczenia, które argumentujemy słowami ,,płacę i wymagam".

Po przeczytaniu tej książki dochodzę do wniosku, że zdecydowanie musimy nauczyć się wypoczywać i nie myśleć o sobie jak o pępku świata, którym na całe szczęście nie jesteśmy.

Mam nadzieję, że, jeśli za jakiś czas ponownie powstanie podobny reportaż, to proporcje między zaletami i przywarami zdecydowanie odwrócą się na korzyść tych pierwszych. Czego sobie i Wam życzę. Czytajmy ,,Polacy last minute" i weźmy sobie do serca wszystkie zawarte w książce historie i anegdoty.

Link do opinii
Avatar użytkownika - MariaAntonina
MariaAntonina
Przeczytane:2021-07-21, Ocena: 5, Przeczytałam, 12 książek 2021, 26 książek 2021,

Jak ja lubię tę serię wydawnictwa W.A.B. ,,To właśnie my tylko bardziej" czytamy na okładce najnowszej książki pt. ,,Polacy last minute. Sekrety pilotów wycieczek". Można się w niej przejrzeć jak w lustrze i zobaczyć siebie. Nie zawsze całego, ale w pewniej cząstce. Typowego Polaka na wakacjach. Janusza i Grażynkę- nie! Uzupełnijcie to swoimi imionami czytajcie, czytajcie bo warto. Dobra i rzetelna literatura faktu. Przenosi nas na lotniska, do autokarów, hotelów i ich pokojów. Przekrój ludzi i ich charakterów oraz sytuacji życiowych. A w tym wszystkim oni -piloci, rezydenci biur podróży. Nie jedno już widzieli i słyszeli, dzielą się z nami doświadczeniami, ale jednocześnie zapraszają nas do swojego świata, który ani trochę nie jest usłany różami. Po lekturze książki już nikt nigdy nie powie, że: ,,taki pilot to ma fajnie, cały rok na wakacjach."

Link do opinii

Książka autorstwa Justyny Dżbik-Kluge ujawnia kulisy pracy w branży wycieczkowej. O swoich przemyśleniach, kłopotach, nerwach opowiadają między innymi rezydenci, animatorzy czy piloci wyjazdów polskich i zagranicznych. Z punktu widzenia statystycznego Kowalskiego wydaje się, że zawód osoby pomagającej podróżnym jest istną bajką, idyllą, sielanką- ot, zaprowadzić ludzi do hotelu, wyjaśnić im kilka niezbędnych kwestii i na tym koniec. Otóż dzięki tej książce zrozumiemy, że jest to nieprawda.

 

Praca w branży wycieczkowej z całą pewnością nie jest dla każdego. Najlepiej, by był to singiel/ singielka, bez zobowiązań i problemów w gronie rodzinnym. Notoryczne przebywanie poza granicami kraju, jak i w ogóle poza domem, nie sprzyja rozwojowi więzi rodzinnych, towarzyskich. Czy znajomości lub związki na odległość są udane? Sami to oceńcie.  Po drugie, by być np. pilotem wycieczek, trzeba mieć do tego określone predyspozycje: stalowe nerwy, opanowanie językowe, a także wysokie umiejętności interpersonalne. Człowiek, który nie kocha kontaktu z drugą osobą, nigdy nie odnajdzie się w tym zawodzie. Co więcej, rezydent uchodzi niekiedy za spowiednika- wycieczkowicze nie mają komu zwierzyć się z kłopotów, dlatego też szukają kogoś, kto z całą pewnością nie wyjawi ich utrapień. Autorka pokazała dobitnie, że zwykłe słowo dziękuję dla operatora wycieczki może działać jak najlepszy balsam.

Cieszy mnie bardzo, że autorka odniosła się do jednego tematu. Otóż podkreśliła ona dogłębnie, że NIE TYLKO Polacy potrafią skandalicznie zachowywać się podczas turnusu wakacyjnego. Owszem, wielu naszych rodaków jest głośnych, wulgarnych, źle ubierających się czy kompletnie bagatelizujących kulturę innego kraju. Niemniej jednak, nie jesteśmy w tych przywarach odosobnieni. Bardzo wiele negatywnych opinii znajdziemy tu na temat Francuzów. Dlaczego? Nie chcę zdradzać wszystkiego, dlatego zapraszam do lektury.

 

W książce tej podobały mi się dwa odrębne tematy. Pierwszy z nich to organizacja polskich stref wycieczkowych. Dlaczego rodacy wciąż boją się wyjeżdżać za granicę i niemal natychmiast tęsknią za tradycjami? Czy dalej boimy się przede wszystkim bariery językowej? Przecież dziś mamy różnego rodzaju tłumacze elektroniczne... Pisarka bardzo dobrze podkreśliła, że owe polskie strefy mają swoje plusy i minusy. Sama nie wiem, czy wolałabym przebywać w takiej lokalizacji, gdzie wciąż mam pod ręką polski język, jedzenie czy określone zachowania, na przykład odnoszące się do ubioru. Skoro jadę do innego kraju, pragnę zasmakować innej kultury, a więc muszę się podporządkować, nieprawdaż? Jest to bardzo ciekawa kwestia do przedyskutowania.

 

Jeszcze inny, równie ważny wątek, to wakacje typu INCENTIVE TRAVEL. Nigdy nie słyszałam o tej formie relaksu, a autorka wyjaśniła czytelnikom, że jest to kapitalna postać motywacji zawodowej. Na czym tak naprawdę polega? Jakie są jej główne cechy? Warto się temu bliżej przyjrzeć, dlatego też zapraszam do zapoznania się z rozdziałami tekstu.

 

Nie nudziłam się podczas czytania tej książki. Niekiedy śmiałam się, niekiedy denerwowałam, a jeszcze w innym czasie zastanawiałam się nad naturą wycieczkowiczów. Co w nich takiego wstępuje, że potrafią być roszczeniowi, wręcz wulgarni i obsceniczni? Czy stwierdzenie: płacę, więc wymagam będzie wieczne? Trudno powiedzieć.

 

Książka jest dobrze napisana i godna polecenia. Poza treścią podobała mi się także jej okładka- po prostu ma ona w sobie coś przyciągającego.

 

 

Link do opinii
Inne książki autora
Śluby (nie)posłuszeństwa. Prawdziwe życie zakonnic
Justyna Dżbik-Kluge0
Okładka ksiązki - Śluby (nie)posłuszeństwa. Prawdziwe życie zakonnic

Dlaczego kobiety decydują się wstąpić do zakonu, gdzie składają śluby posłuszeństwa, ubóstwa i czystości? O wszystko muszą pytać matkę przełożoną, nie...

Jacy byli? Jacy jesteśmy?
Justyna Dżbik-Kluge0
Okładka ksiązki - Jacy byli? Jacy jesteśmy?

Opowieści o tym, co otrzymujemy od naszych przodków, ale też o tym, co sami decydujemy się od nich wziąć. Jakimi ludźmi na co dzień byli Powstańcy Warszawscy...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy