Polowanie na El Chapo

Kategoria: Literatura faktu, reportaż
Tytuł oryginału: Hunting El Chapo
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Andrzej Goździkowski

Andrew Hogan i Douglas Century oddają w ręce czytelników zapierającą dech w piersi książkę, którą zamierza przenieść na ekran wytwórnia Sony. To fascynujący opis jednego z najważniejszych epizodów wojny narkotykowej XXI wieku. Kronika ośmioletniego pościgu za przestępcą, który przez dekadę skutecznie wodził za nos organy ścigania.

Każda epoka ma swój słynny czarny charakter, ale każdy przestępca kiedyś trafia na zdeterminowanego stróża prawa, który zrobi wszystko, by ukrócić zbrodniczy proceder. Billy the Kid został zastrzelony przez Pata Garretta. Eliotowi Nessowi udało się wsadzić za kratki Al Capone, a Joaquin Archivaldo Guzmán-Loera, słynny El Chapo, spotkał na swej drodze agenta DEA, Andrew Hogana.

Po ukończeniu Akademii DEA w 2006 roku Andrew Hogan został skierowany do Arizony. Brał udział w wielu niebezpiecznych akcjach, podczas których wpadł na trop El Chapo, bossa kartelu narkotykowego Sinaloa i wroga publicznego numer jeden w USA. Po sześciu latach pościgu Hogan dojdzie do wniosku, że ma z El Chapo coś wspólnego – obu cechuje wręcz obsesyjna dbałość o szczegóły.

Krok po kroku Hogan zbiera materiały i przenika do zaufanych współpracowników El Chapo. Mimo początkowych niepowodzeń wierzy, że dopadnie człowieka, który zbudował imperium na śmierci tysięcy ludzi.

Tagi: gangster narkotyki przemoc policja gang narkotykowy kartel narkotykowy literatura faktu przemyt narkotyków reportaż szantaż ucieczka więzienie

Kup książkę Polowanie na El Chapo

Opinie o książce - Polowanie na El Chapo

Autorem książki jest Andrew Hogan oraz Douglas Century. Andrew Hogan jest agentem specjalnym DEA, który miał główny wkład w śledztwie prowadzącym do schwytania największego narkotykowego barona El Chapo Guznana. Douglas Century natomiast jest uznanym autorem wielu bestsellerów. Ich współpraca zaowocowała wciągającym dziennikiem.
"Polowanie na El Chapo" to jedna z tych książek, których zakończenie dobrze znamy, a cały urok powieści polega na ciekawym i wciągającym opowiedzeniu procesu dochodzenia do finału. Przed autorami było trudne zadanie, musieli zaciekawić czytelnika fabułą do tego stopnia, żeby powszechnie wszystkim znany finał czyli pojmanie El Chapo jednak było dla nas zaskoczeniem.
Ta powieść to swego rodzaju biografia Andrewa Hogana. Mamy tu przedstawioną prawie całą ścieżkę zawodową Hogana począwszy od wstąpienia w policyjne szeregi, pracę jako tajny agent w DEA wspólnie z Diegiem po pracę w meksykańskiej ambasadzie i współpracę z Bradym i HSI. Większość powieści jest właśnie poświęcona pracy Hogana w Meksyku. Krok po kroku poznajemy cały proces rozpracowywania największej organizacji przestępczej w Meksyku. Wspólnie z narratorem podsłuchujemy narkohandlarzy, demaskujemy ich pseudonimy, wyszukujemy co chwilę zmieniane numery BlackBerry w skomplikowanej sieci "luster", namierzamy ich kryjówki za pomocą systemu GPS by w końcu znaleźć się w samym środku akcji schwytania Guzmana. Razem z Andrewem, Bradym i żołnieżami SEMARu przemieszczamy się od jednej kryjówki do drugiej by w końcu wieloletni wysiłek DEA i HSI został uwieńczony sukcesem.
Do książki podeszłam bez większego entuzjazmu. Byłam przekonana, że będę "męczyć" się z tą powieścią, jednak ku mojemu zaskoczeniu bardzo mnie wciągnęła. Jest napisana prostym językiem, a wszystkie nieznane nazwy agencji policyjnych i rządowych wyjaśnione. Chociaż znamy finał tej historii książka jest tak napisana, że podczas czytania byłam pełna napięcia i zadawałam sobie pytanie "czy uda się w końcu dorwać El Chapo?" "czy nie wymknie się w ostatniej chwili?". Akcja powieści z początku jest bardzo spokojna i wolno się rozwija, by na końcu mocno przyspieszyć i nieprzerwanie trzymać w napięciu. Polecam każdemu czytelnikowy zarówno lubiącemu sensacje, powieści akcji jak i dokumenty, biografie czy dzienniki.

Gdy byłem kimś innym
Stéphane Allix