Południe

Gdzie zaczyna się Południe? Czy znajduje się za linią Brandta? A może granicy należy szukać gdzie indziej? Czy Południe to pojęcie geograficzne, polityczne, ekonomiczne? Czy to styl życia? Klimat? A może to stan umysłu, beznadziejna i wykolejająca ucieczka w głąb, do serca świata, szukanie wyraźnie odczuwalnego i kojącego strach pulsu życia?

Opowiadane przez Muszyńskiego historie dzieją się wśród bujnej, soczystej zieleni dżungli, na zakurzonych drogach, spalonych słońcem piaskach Atakamy czy przykrytych śnieżną czapą górskich przełęczach. Wśród bohaterów reportaży znajdziemy afrykańskich dyktatorów, siejących śmierć Czerwonych Khmerów i ich ofiary, południowoamerykańskich rewolucjonistów i bandytów, zagubione wśród szczytów Sierra Nevada plemiona, spadkobierców dawnych cywilizacji. Poznajemy także pasażerów pękającego w szwach azjatyckiego autobusu, arabskich gastarbajterów w Austrii i hałaśliwych handlarzy na afrykańskich bazarach.

Andrzej Muszyński, pierwszy stypendysta Fundacji im. Ryszarda Kapuścińskiego - Herodot, w prostych, pozbawionych ozdobników reportażach opowiada małe i wielkie historie, wyczarowując przed naszymi oczami znane i nieznane krajobrazy południowej Azji, Ameryki Łacińskiej, Maghrebu i Afryki. Łącząc pasję podróżnika z dociekliwością reportera, zabiera nas w fascynującą podróż w poszukiwaniu Południa.

Informacje dodatkowe o Południe:

Południe - opinie o książce

Avatar użytkownika - GRZADA
GRZADA
Przeczytane:2014-04-10, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2014, Mam,
Książka podróżnicza. Autor pokazuje nam odwiedzane strony swoimi oczami i czyni to bardzo obrazowo. Przemieszczamy się południowymi terenami Azji, Afryki i Ameryki Łacińskiej. Różne kultury, zwyczaje, odzież, jedzenie ale wszędzie jest jeden wspólny mianownik - masy ludzi żyjących w biedzie. Przeczytałem książkę i chyba rozumiem co autora ciągnie w tamte strony... a może to mnie tęskno do zobaczenia tego co wyczytałem??
Oszczędne, świetne reportaże z południa (raczej stanu umysłu i stylu życia, niż geograficznego kierunku). Jest tu więc Azja, Maghreb, Ameryka Łacińska i Afryka. Świetny, oszczędny styl, bez zbędnych "ozdobników" (czasem wątpliwej urody) - to książka prawdziwa, nie przekolorowana.
Avatar użytkownika - Anusss1
Anusss1
Przeczytane:2013-07-08, Przeczytałam, Mam,
Dom ojców
Andrzej Muszyński0
Okładka ksiązki - Dom ojców

Ta opowieść to podróż w czasie i przestrzeni do świata naszych przodków - tych, których pamiętamy, i tych sprzed setek tysięcy lat. Bo choć szkolne podręczniki...

Bez. Ballada o Joannie i Władku z jurajskiej doliny
Andrzej Muszyński0
Okładka ksiązki - Bez. Ballada o Joannie i Władku z jurajskiej doliny

Rodzinny dramat w krajobrazie podkrakowskiej wsi, skrytej w cieniu mrocznej jurajskiej doliny Ona i on. Niespełnione marzenia, wciąż żywe tęsknoty i wspólna...