Ponad wszelką wątpliwość

Trzynaście lat temu bestialsko zamordowano piętnastoletnią dziewczynę. Za zabójstwo skazano na dożywocie Stiga Ahlina, lekarza, który miał romans z ofiarą, a do tego był wcześniej podejrzany o molestowanie własnej córeczki. Mimo upływu czasu nikt nie zapomniał tej okrutnej zbrodni.

Sophia Weber, młoda sztokholmska prawniczka, na prośbę swojej mentorki wraca do tej historii. Odkrywając nieprawidłowości w śledztwie sprzed lat, postanawia pomóc Ahlinowi i dowieść jego niewinności. Swoją decyzją ściąga na siebie niechęć wielu osób, a im bardziej zagłębia się w sprawę, tym więcej ma wątpliwości. Kim właściwie jest jej klient? Co zrobił? Czy kiedyś uda się jej poznać prawdę?

Malin Persson Giolito - szwedzka pisarka i prawniczka, córka kryminologa i pisarza Leifa GW Perssona. Wychowana w Sztokholmie, obecnie mieszka w Brukseli, gdzie pracuje dla Komisji Europejskiej. Jako pisarka zadebiutowała w roku 2008 powieścią ,,Podwójny cios". W swoich powieściach porusza kwestie związane z pracą adwokata oraz ze słabościami systemu sprawiedliwości.

Informacje dodatkowe o Ponad wszelką wątpliwość:

Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2014-09-24
Tytuł oryginału: Bortom Varje Rimligt Tvivel
Język oryginału: szwedzki
Tłumaczenie: Małgorzata Kłos/Magdalena Nowakowska

Kup książkę Ponad wszelką wątpliwość

Ponad wszelką wątpliwość - opinie o książce

Avatar użytkownika - monalizka
monalizka
Przeczytane:2016-04-30, Ocena: 2, Przeczytałam, 52 książki - 2016,
Moim zdaniem tym razem w Czarnej Serii pojawił się niewypał. Na pierwszy rzut oka ten tytuł prezentował się obiecująco. Niestety zawartość pozostawia wiele do życzenia. Kilka pierwszych stron zwiastuje mroczny klimat, jest tzw. mocnym wejściem, potem zaś mamy: w teraźniejszości powrót do sprawy z przeszłości oraz skoki do roku zamordowania Katrin. Wyjątkowo nie linearność działa tu na niekorzyść powieści. ,,Jakże Stig Ahlin mógłby być niewinny." Prawniczka Sophie wznawia postępowania w sprawie mężczyzny, zwanym profesorem Śmierć, który jest zamieszany w dwie różne sprawy: został skazany za morderstwo nastolatki (z którą miał romans) oraz była żona oskarżyła go o wykorzystywanie ich małej córki Idy. Jak by ktoś mnie zapytał w sumie o jaki był sens tej powieści, miałabym problem z odpowiedzią. Kłopot też jest w określeniu jej gatunku: ani to kryminał, ani to do końca thriller (choć temu tu najbliżej), jest też tu (w moim odczuciu) naciągany wątek romansowy. Ta historia jest bez wyrazu, bez emocji, z niezrozumiałymi bohaterami, z niejasnymi intencjami autorki. Ewentualnie widać, że prawo nie oznacza sprawiedliwości, w pewnych kontekstach winny czy niewinny ta granica rozmywa się. Czasami nieważne jest to, że nie skaże się kogoś za zbrodnię, którą popełnił- liczy się to, że w ogóle się go skaże. A same prawdopodobieństwo, ryzyko przesądza o pewnych decyzjach. Nie muszę chyba dodawać, że lektury ,,Ponad wszelką wątpliwość" nie będę nikomu polecać.
Ponad wszelką wątpliwość" to kryminał, który sprawia wrażenie czegoś zupełnie świeżego pośród tego gatunku. Fabuła i akcja w dobrym tempie, narracja z perspektywy prawniczej oraz ciekawie wyglądające, i uwaga - nieprzewidywalne śledztwo, to przedsmak tego, co znajdziemy w tej książce. Co prawda brakuje jej trochę do świetności, ale już teraz można zaliczyć ją do naprawdę intrygujących historii. Dobra powieść, mówiąc krótko. Nie najlepsza, ale dobra. A co najważniejsze - zostawia po sobie miłe wrażenie.
Avatar użytkownika - kasiulek17
kasiulek17
Przeczytane:2014-10-20, Ocena: 4, Przeczytałam, Czytam regularnie w 2014 roku, Mam,
Ponad wszelką wątpliwość Maliny Persson Giolito, to kolejna z serii książka, której główną bohaterką staje się Sophia Weber, młoda sztokholmska prawniczka. Tym razem kobieta rozpocznie śledztwo nad sprawą sprzed lat. Chodzi mianowicie o bestialskie zamordowanie piętnastolatki, gdzie za jej zabójstwo skazano na dożywocie Stiga Ahlina, który prawdopodobnie miał z nią romans. Sophia Weber już na samym początku, gdy tylko jeszcze jest w trakcie zaznajamiania się ze sprawą i przed podjęciem decyzji, czy jej się podejmie czy nie, już zauważa wiele nieprawidłowości w sprawie. Widzi wiele wątków i decyzji, które nie powinny mieć miejsca i dochodzi do wniosku, że komuś bardzo zależało na skazaniu Ahlina. Czy tak młoda prawniczka podoła sprawie, tym bardziej, że gdy coraz bardziej zagłębia się w sprawę, dociera do coraz większej ilości świadków, tym większe grozi jej niebezpieczeństwo. Moje pierwsze spotkanie z autorką miało miejsce przy lekturze To tylko dziecko. Już wtedy sposób narracji, styl i prowadzenie fabuły autorki do mnie przemówiło na tyle, że bez zastanowienia w sumie mogę sięgać po jej książki. Ponad wszelką wątpliwość to bardzo dobrze skonstruowana fabuła, opisana prostym plastycznym językiem, co tylko pozytywnie wpływa na odbiór lektury. Historia ukazana jest z dwóch perspektyw, perspektywy piętnastoletniej Katrin z 1998 roku, podjęcia dochodzenia przez policjantów w tamtym czasie, oraz teraźniejszości z perspektywy Sophii Weber, która podjęła się obrony Ahlina oraz samego podejścia do sprawy więźnia. Są momenty w lekturze, gdzie już prawie na samym początku historii domyślamy się, kto jest sprawcą, by za chwilę autorka tak zagmatwała historię, rozpoczęła kluczenie od jednej do drugiej osoby, by w czytelniku zasiać ziarno niepewności, że może jednak to nie ten. Malin Persson Giolito przedstawiła bardzo realnie historię Katrin. Opisy motywów zbrodni, bardzo drobiazgowe podejście prawniczki do sprawy powodują, że lektura staje się przyjemnością. Polecam gorąco zapoznanie się z twórczością autorki. Jeśli mieliście okazję poznać jej przejmującą powieść To tylko dziecko, to ten tytuł również powinien wam się spodobać.
Ruchome piaski
Malin Persson-Giolito0
Okładka ksiązki - Ruchome piaski

Maja Norberg: Winna czy niewinna? Ofiara czy morderczyni? Powietrze jest szare i gęste od dymu z pistoletu. Wszyscy oprócz mnie nie żyją. Ja mam...

To tylko dziecko
Malin Persson-Giolito0
Okładka ksiązki - To tylko dziecko

Siedmioletni Alex Andersson bezustannie sprawia problemy w szkole. Agresywny wobec kolegów i nauczycieli, to wdaje się w bójki, to znów...