Poprosisz mnie o śmierć

Język oryginału: Angielski
Tłumaczenie: Robert Waliś
Dodał/a książkę: millawia
Tom 10 cyklu Roy Grace

Nadinspektor Roy Grace z wydziału dochodzeniowego policji w Brighton dzieli swój czas między pracę, opiekę nad synkiem Noahem i przygotowania do ślubu ze swoją narzeczoną Cleo. Gdy właśnie planuje podróż poślubną do Wenecji, na horyzoncie pojawia się sprawa, która może pokrzyżować jego plany.

Agentka handlu nieruchomościami Red Westwood miała nadzieję, że wreszcie uporała się z trudną przeszłością u boku dominującego Bryce’a Laurenta, który próbował przejąć kontrolę nad jej życiem. Laurent, oszust posługujący się licznymi fałszywymi tożsamościami, w końcu wyprowadził się z jej mieszkania i otrzymał sądowy zakaz zbliżania się. A ona niedawno związała się z troskliwym i opiekuńczym lekarzem Karlem Murphym, z którym planuje przyszłość. Jednak Karl nie pojawia się na ich kolejnej randce i niespodziewanie znika z życia Red, a wkrótce na jednym z pól golfowych policja znajduje jego zwęglone zwłoki oraz list pożegnalny. Wszystkie ślady wskazują na samobójstwo, lecz Roy Grace i jego koledzy z wydziału dochodzeniowego mają wątpliwości. Kiedy nadinspektor angażuje się w poszukiwanie Laurenta, ten bierze na cel również jego, postanawiając zaatakować Grace’a w dniu jego ślubu. Policjanci i osaczona Red Westwood podejmują walkę z prześladowcą, kładąc na szali bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych.

Kup książkę Poprosisz mnie o śmierć

Opinie o książce - Poprosisz mnie o śmierć

Avatar użytkownika - yerba
yerba

Dobra powieść musi mieć wyraziste postacie, pogłębione profile psychologiczne, napięcie i fabułę, która jest atrakcyjna dla czytelnika. Ta książka posiada te wszystkie czynniki. I o wiele więcej.

Peter James opowiada historię człowieka o narcystycznej osobowości, wysokim IQ , a do tego będącego psychopatą. Były partner Red Westwood nie pozwala zapomnieć o sobie. Zaczyna się od zamordowania aktualnego kochanka, pozorując samobójstwo. Bryce Laurent jest osobą niezwykle skomplikowaną, amator karcianych sztuczek, piroman, strażak i człowiek wielu twarzy. Prawie nieuchwytny. Nadinspektor Grace zmierzy się z godnym siebie przeciwnikiem i nie zawsze będzie to równa walka.

Podoba mi się opis zmian występujących w tym, na pozór, czarującym człowieku, który jest niebezpieczny i zrobi wszystko, aby osiągnąć swój cel. Laurent jest niczym kameleon, zmienia się pod wpływem sytuacji.

Komisarz jak zwykle charakteryzuje się analitycznym umysłem, opanowaniem i potrafi dokonywać trafnych decyzji. W tej grze ktoś musi stracić życie. Porzucona karta nie zwiastuje nic dobrego, powoduje rozpoczęcie polowania, jest sygnałem obserwacji i znakiem, że to nie koniec.

Nie ma tutaj przypadkowych scen, czy postaci. Całość to zamknięta historia, pełna zwrotów akcji i napięcia.

Peter James udowadnia po raz kolejny, że jest mistrzem w tym, co robi. Jego książki hipnotyzują. Na szczęście autor doskonale wyważa proporcje scen morderstw, nie znęcając się nad czytelnikiem dokładnymi opisami tych chwil.

"Poprosisz mnie o śmierć jest niezwykle sugestywnym kryminałem, o nietypowym zakończeniu. Według mnie to najlepsza książka Petera Jamesa, przetłumaczona na język polski. Na uwagę zasługuje świetne tłumaczenie. Bardzo szybko czyta się niespełna 500 stron. Świetna lektura dla koneserów dobrego kryminału. Serdecznie polecam.

Avatar użytkownika - millawia
millawia
Przeczytane:2018-05-16, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2018, Sensacja/thriller,

Miłość to jedno z najpiękniejszych uczuć na świecie. Każdy marzy o tym, by kochać i być kochanym, by stać się obiektem adoracji, najważniejszą osobą w życiu drugiego człowieka. Miłość na ogół jest czymś niezwykle pozytywnym i pięknym, czasami jednak okazuje się, że to cudowne uczucie naznaczone zostaje zgniłym piętnem choroby, kiedy fascynacja przekształca się w obsesję i potrzebę kontrolowania każdego ruchu partnera lub partnerki.

Dwudziestodziewięcioletnia Red Westwood po dotkliwym zawodzie miłosnym postanowiła poszukać nowego uczucia przez Internet. Bryce Laurent, którego bohaterka poznała dzięki portalowi randkowemu wydawał się ideałem – księciem z bajki, który dosłownie nosił ją na rękach. Red myślała, że udało się jej znaleźć pokrewną duszę, mężczyznę, z którym zbuduje harmonijną przyszłość. Piękny sen, jak to sny mają w zwyczaju, niestety szybko się skończył, a książę okazał się potworem, który po zerwaniu postanowił zmienić życie ukochanej kobiety w piekło, niszcząc wszystko na czym kiedykolwiek jej zależało…

Czy policji uda się powstrzymać inteligentnego prześladowcę-manipulatora nim będzie za późno?

„Poprosisz o śmierć” to mocny thriller psychologiczny, w którym akcja koncentruje się na postaci odrzuconego, opętanego obsesją i pragnieniem zemsty kochanka. Czytelnik od pierwszych stron powieści wie, kto i dlaczego prześladuje Red Westwood. Obserwujemy poczynania niebezpiecznego prześladowcy zanim kobieta czy policjanci zdadzą sobie sprawę, że pewne wypadki, do których doszło na terenie miasta są związane właśnie z rudowłosą bohaterką, a nie są dziełem przypadku. Przestępca bawi się ze swoją ofiarą oraz stróżami prawa w kotka i myszkę, to on jest panem sytuacji, który wyprzedza wszystkich o krok, jego działania napędzają fabułę.

Peter James napisał  wciągającą, pełną napięcia powieść o wypaczonej miłości popychającej do zbrodni. Książkę czyta się błyskawicznie i dostarcza ona mnóstwa wrażeń – naprawdę wciągnęłam się w tę opowieść i z zaangażowaniem śledziłam poczynania Bryce’a. Pisarz genialnie wykreował postać szalonego prześladowcy – to intrygujący, bardzo złożony i skomplikowany psychologicznie bohater, pełen wewnętrznych sprzeczności, który w bardzo ciekawy i przewrotny sposób motywuje swe okrutne działania.

Polecam tę powieść miłośnikom gatunku - szczególnie tym, którzy bardziej lubią śledzić historię z perspektywy przestępcy niż poszukującej go policji. Niech nie przeraża Was fakt, że „Poprosisz mnie o śmierć” jest dziesiątym tomem kryminalnej serii o przygodach nadinspektora Roya Grace’a – książka jest napisana w taki sposób, że można ją potraktować jako samodzielną opowieść, nieznajomość poprzednich części w żaden sposób nie wpływa bowiem na jakość lektury czy zrozumienie fabuły.

Dom na wzgórzu
Peter James0
Okładka ksiązki - Dom na wzgórzu

WYŚMIENITE POŁĄCZNIE KRYMINAŁU Z GHOST STORY "Mówili, że martwi nie mogą cie skrzywdzić... Mylili się..." Przeprowadzka z centrum Brighton na prowincję...

Uścisk nieboszczyka
Peter James0
Okładka ksiązki - Uścisk nieboszczyka

Dżdżysty poranek w Brighton. Dzień jak co dzień. Prawniczka Carly Chase wyprawia syna do szkoły i rusza do biura.  Kierowca chłodni Stuart Ferguson po...