Poprosisz mnie o śmierć

Tom 10 cyklu Roy Grace

Dobra powieść musi mieć wyraziste postacie, pogłębione profile psychologiczne, napięcie i fabułę, która jest atrakcyjna dla czytelnika. Ta książka posiada te wszystkie czynniki. I o wiele więcej.

Peter James opowiada historię człowieka o narcystycznej osobowości, wysokim IQ , a do tego będącego psychopatą. Były partner Red Westwood nie pozwala zapomnieć o sobie. Zaczyna się od zamordowania aktualnego kochanka, pozorując samobójstwo. Bryce Laurent jest osobą niezwykle skomplikowaną, amator karcianych sztuczek, piroman, strażak i człowiek wielu twarzy. Prawie nieuchwytny. Nadinspektor Grace zmierzy się z godnym siebie przeciwnikiem i nie zawsze będzie to równa walka.

Podoba mi się opis zmian występujących w tym, na pozór, czarującym człowieku, który jest niebezpieczny i zrobi wszystko, aby osiągnąć swój cel. Laurent jest niczym kameleon, zmienia się pod wpływem sytuacji.

Komisarz jak zwykle charakteryzuje się analitycznym umysłem, opanowaniem i potrafi dokonywać trafnych decyzji. W tej grze ktoś musi stracić życie. Porzucona karta nie zwiastuje nic dobrego, powoduje rozpoczęcie polowania, jest sygnałem obserwacji i znakiem, że to nie koniec.

Nie ma tutaj przypadkowych scen, czy postaci. Całość to zamknięta historia, pełna zwrotów akcji i napięcia.

Peter James udowadnia po raz kolejny, że jest mistrzem w tym, co robi. Jego książki hipnotyzują. Na szczęście autor doskonale wyważa proporcje scen morderstw, nie znęcając się nad czytelnikiem dokładnymi opisami tych chwil.

"Poprosisz mnie o śmierć jest niezwykle sugestywnym kryminałem, o nietypowym zakończeniu. Według mnie to najlepsza książka Petera Jamesa, przetłumaczona na język polski. Na uwagę zasługuje świetne tłumaczenie. Bardzo szybko czyta się niespełna 500 stron. Świetna lektura dla koneserów dobrego kryminału. Serdecznie polecam.

Informacje dodatkowe o Poprosisz mnie o śmierć:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2018-04-25
ISBN: 978-83-8125-239-3
Tytuł oryginału: WANT YOU DEAD
Język oryginału: Angielski
Tłumaczenie: Robert Waliś
Dodał/a opinię: Piotr Podgórski

Zobacz opinie o książce Poprosisz mnie o śmierć

Kup książkę Poprosisz mnie o śmierć

Proroctwo
Peter James0
Okładka ksiązki - Proroctwo

Młoda dziewczyna archeolog, spotyka na swojej drodze fascynującego mężczyznę z arystokratycznej rodziny. Jednak szczęście zakochanych mącą dziwne, groźne...

Uścisk nieboszczyka
Peter James0
Okładka ksiązki - Uścisk nieboszczyka

Dżdżysty poranek w Brighton. Dzień jak co dzień. Prawniczka Carly Chase wyprawia syna do szkoły i rusza do biura.  Kierowca chłodni Stuart Ferguson...